Háromnapos kirakodóvásár, koncertek, kiállítások és családi programok várják a látogatókat Őriszentpéteren, a 2026-os Őrségi Vásáron.
Nem mindennapi, amit egy Tamásiban élő férfi tesz a fecskék fennmaradásáért. Mátics Ferenc 300 mesterséges fészket tett a saját háza eresze alá, otthont biztosítva ezzel rengeteg madárnak. A környékbeliek a csodájára járnak és sokan követik példáját.
Németországban látott mesterséges fecskefészket először Mátics Ferenc és a felesége, akik - mivel nagyon szeretik a madarakat - arra gondoltak, hogy ezt otton is meg lehetne csinálni. A férfi a Ripostnak elárulta, hogy néhány fészek már volt a házukon, ő azonban minden évben tesz hozzá néhányat, melybe beköltöznek a madarak.
Jelenleg 300 fecskefészek díszeleg a Tamásiban található családi ház eresze alatt, de Mátics Ferenc már készíti a jövő évi fészkeket.
A férfi nem tud arról, hogy máshol lenne ekkora telepített fecskekolónia Magyarországon, a háza egyedülálló az egész országban. Elárulta, hogya mások is felbuzdultak a példáján, akik pedig szeretnének otthon is mesterséges fecskefészkeket telepíteni, annak szívesen segít. Van, ahol már 30-40 fecskefészek is megtalálható.
A fecskék atyja elárulta, hogy a kapacitása véges, nagyjából 400 fészek fér el a házukra, ez a mennyiség két év múlva meg is lesz. Azt is elmondta, hogy nem olyan egyszerű feladat a megfelelő fészek elkészítése, mivel nem minden fészek tetszik a fecskéknek. „Előfordult, hogy biztos voltam benne, ez egy jól sikerült fészek, mégsem telepedtek bele" – mesélte Ferenc a lapnak.
Hosszú évek tapasztalatai alapján kidolgoztam egy olyan fészektípust, amit garantáltan elfogadnak. A gipsz, ha fehér, nem jó, be kell tapacsolni tejföl sűrűségű sáros vízzel, hogy olyan legyen, mintha ő rakta volna. Amikor már beköltözött, megszokta a madár, akkor már nem bánja, ha kifehéredik. Én fele fűrészporból, fele gipszből csinálom. Könnyen kiszárad és meleg tapintású, ugyanakkor könnyen felragasztható. Másoknak is segítek fészket csinálni, mindig öröm, amikor visszajeleznek: betelepedett a madár
- mondta Mátics Ferenc, aki kijelentette, hogyha minden településen felvállalná valaki azt, hogy feláldozza a házát és az ereszre fészkeket telepít, akkor vissza lehetne szaporítani az állományt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,62 százalékos THM-el, havi 221 733 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Magnet Bank ahol 6,71%, az UniCredit Banknál 6,78%, az Ersténél 6,82, míg a CIB Banknál 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Körülbelül egymillió molnárfecskével kevesebb fészkel Magyarországon, mint régen, a védelmére tett intézkedéseknek köszönhetően az utóbbi időben ismét gyarapodott a számuk. Részben a vegyszerszórás, részben élőhelyük hiánya miatt szorultak vissza, az olyan kezdeményezés, mint Mátics Ferencé, rengeteget számít - vélekedett a portál.
Koszolnak, ezt be kell vallani. Én nem használok fecskepelenkát. Az eső aztán a kosz nagy részét leviszi, a többit letakarítom. Más háziállat után is kell takarítani. Mi az asszonnyal úgy tekintünk a nálunk lakó fecskékre, mintha a háziállataink lennének
- mondta Mátics Ferenc a lapnak.
-
A szépségápolásra a gazdasági nehézségek ellenére sem sajnálják a pénzt a magyarok + Videó
Miközben sok kiskereskedelmi vállalat a fogyasztás lassulásával küzd, a szépségipar továbbra is szárnyal Magyarországon.







