Ismét izgalmas hét áll mögöttünk: alábbi összefoglalónkban összegyűjtöttük a 24. hét legfontosabb, legérdekesebb, legolvasottabb cikkeit a Pénzcentrumról.

Május 20-án lejár az SZJA-bevallás határideje, de még mindig sokan nem tudják: a rezsi is bevételnek számít, és a NAV már nem nézi jó szemmel a mulasztásokat.
A bérbeadók számára is vészesen közeleg az SZJA-bevallás határideje, és aki nem figyel a részletekre, könnyen több százezer forintos bírságot kaphat – hívja fel a figyelmet a Niveus. A leggyakoribb hibák közé tartozik a költségek nem megfelelő elszámolása, a rezsi figyelmen kívül hagyása a jövedelem számításánál, vagy a bérleti szerződés hiánya. Pedig a NAV egyre szigorúbban és digitálisan ellenőrzi a bérbeadásból származó jövedelmeket.
Magánszemélyeknek kötelező bevallani az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet, amely 15%-os SZJA-kötelezettséggel jár. A jövedelmet tételes költségelszámolással vagy 10%-os átalányköltséggel lehet meghatározni. Sok bérbeadó azonban nem él a lehetőséggel, hogy a felmerült karbantartási, felújítási vagy közüzemi költségeket levonja.
Az egyik legtipikusabb hiba, hogy valaki elfelejti: a bérlő által fizetett rezsi is bevételnek számít – még akkor is, ha az közvetlenül a szolgáltatóhoz megy. A NAV rendszere ezeket már azonosíthatja, és ha a bevallásban nem jelennek meg, az kockázatot jelent
– hangsúlyozta Bagdi Lajos, a Niveus partnere. További gyakori hiba, hogy a bérbeadó nem rendelkezik adószámmal, mégis számlát állít ki ilyen kérés esetén – ez súlyos adójogi következményekkel járhat. A tételes költségelszámolás választása esetén pedig a számlákat, nyugtákat az elévülési idő végéig meg kell őrizni – ezek hiányában az adóhatóság visszautasíthatja a költségek levonását.
A NAV az elmúlt években számos digitális fejlesztést vezetett be – az előkészített bevallási tervezet már segít az ingatlan-bérbeadás bevallásában. A NAV háttérrendszerei emellett adatokat gyűjthetnek közműszolgáltatóktól, online hirdetési portálokról és banki tranzakciókból is.
A NAV egyre célzottabban vizsgálja azokat, akik rendszeresen adnak ki ingatlant, mégis elfelejtik bevallani a bevételt
– figyelmeztet Bagdi Lajos.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A digitális nyomok alapján már nehéz eltűnni a radar alatt – érdemes inkább pontosan és tudatosan eljárni.
Tavaly mintegy 170 ezer magánszemély vallott be bérbeadásból származó jövedelmet – ennek csaknem fele olyan eset volt, amikor a bérbevevő magánszemély volt, ezekről az adóhatóságnak nincsenek közvetlen információi, viszont a bevallásban szerepeltetni kell ezeket.
Az idei év fontos tanulsága: a bérbeadás nem „félhivatalos” tevékenység, hanem szigorúan szabályozott adózási kötelezettség. Aki ezt nem veszi komolyan, könnyen pórul járhat.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.


