a szúnyogok emberi vért szívnak

Két halálos kór is közelít Magyarország felé: szúnyog, marha, ember mind célpont lehet

2025. július 23. 10:46

Olaszországban már halálos áldozatot követelt a nyugat-nílusi vírus, Horvátországban pedig lépfene tizedeli a szarvasmarhákat. Rusvai Miklós virológus szerint mindkét fertőzés állatról emberre is terjedhet – ha ritkán is, de halálos kimenetellel. A szakember a szúnyogok elleni védekezés és az állati járványok szigorú kontrollja mellett érvelt, írja az Infostart.

Két, emberre is veszélyes betegség ütötte fel a fejét Magyarország közelében – figyelmeztetett Rusvai Miklós virológus az InfoRádióban. Olaszországban a nyugat-nílusi vírus (WNV) okozta fertőzésben hunyt el egy idős asszony, míg Horvátországban a lépfene végzett több szarvasmarhával. A szakember szerint bár mindkét kór ritkán veszélyes emberre, halálos következményekkel is járhat.

Olaszországban egy 82 éves nő vesztette életét a nyugat-nílusi láz miatt. A beteg a Rómához közeli Nerolában élt, és magas lázzal került kórházba. Róma térségében további hat fertőzöttet regisztráltak, köztük két ember kritikus állapot van. A hatóságok válságkezelő munkacsoportot állítottak fel.

Rusvai Miklós elmondta: a nyugat-nílusi vírus már egész Európában jelen van, Magyarországon is minden évben megjelenik – igaz, az esetek többsége enyhe lefolyású vagy tünetmentes. A komolyabb megbetegedéseket az úgynevezett „neuroinvazív” vírustörzsek okozzák, amelyek agyvelőgyulladáshoz, súlyos neurológiai tünetekhez, ritka esetben halálhoz is vezethetnek. Hazánkban eddig csupán egyetlen halálesetet jegyeztek fel, 2022-ben.

A vírus kizárólag szúnyogok közvetítésével terjed, így szezonális jellegű: jellemzően július közepétől november közepéig fertőz. Emberről emberre nem adható tovább, mert az ember „biológiai zsákutcának” számít – magyarázta Rusvai. A fertőzés természetes forrásai a különféle madárfajok, tőlük kerül a vírus a szúnyogok szervezetébe, majd az emberekbe. A szakember hangsúlyozta a szúnyoggyérítés fontosságát, hiszen a védekezés nemcsak kényelmi, hanem járványvédelmi kérdés is.

Horvátországban eközben lépfene ütötte fel a fejét, amely a Split-Dalmát és a Šibenik-Knin megyékben több szarvasmarha hirtelen elhullását okozta. A hatóságok korlátozó zónákat jelöltek ki, és elkezdték az állatok oltását. A Horvát Állatorvosi Intézet megerősítette, hogy Vrlika térségében és Maovica közelében is pozitív mintákat azonosítottak.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A lépfene – latin nevén Bacillus anthracis – rendkívül ellenálló baktérium, amely évtizedekig életképes maradhat a talajban. A legérzékenyebbek a kérődzők, főként a szarvasmarha és a juh. Az ember kevésbé fogékony, de a fertőzés – főként a ritkán előforduló tüdőlépfene – halálos kimenetelű is lehet.

Rusvai Miklós kiemelte: az emberi fertőzés leginkább sebfertőzéssel vagy fertőzött állatokkal való közvetlen kontaktussal – például vágóhidakon vagy bőr- és szőrfeldolgozókban – történik. A tüdőlépfene súlyosabb, ám szerencsére nagyon ritka. A betegség hátterében gyakran egy régen elhullott, korábban fertőzött állat maradványai állnak, például egy árvíz után a földből kimosott tetem.

A szakértő szerint az állati járványok kontrollja, valamint az emberek megfelelő tájékoztatása és védelme kulcsfontosságú a hasonló esetek megelőzésében.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. március 18. szerda
Sándor, Ede
12. hét
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?