Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek.

Visszaesett a daganatos betegek ellátása Magyarországon: sok esetben már későn ismerték fel a bajt
A járvány kitörése óta összesen 10-20 százalékkal kevesebb daganatos beteget találtak, mint korábban. A Népszava információi szerint főként az idősek körében ismertek fel kevesebb megbetegedést.
Mintegy 10-20 százalékkal esett vissza a daganatos betegek ellátása a koronavírus kitörésekor hazánkban, amit azóta se sikerült visszaállítani a világjárvány előtti időszakra a Népegészségügy című szaklap friss tanulmánya szerint. Így például közel 40 százalékkal kevesebb beteget operáltak meg tüdőrákkal, 12 százalékkal kevesebbet emlőrákkal, illetve 20,5 százalékkal kevesebbet vastag- és végbéldaganatos betegséggel. A műtétek száma mellett pedig, ha kisebb mértékben is, csökkent a sugár- és a kemoterápiás kezelések száma is.
A tüdődaganat-műtétek esetében a visszaesés mértéként magyarázhatja, hogy ebben az esetben különösen nehezített volt a gyanú kivizsgálása, illetve az is, hogy a daganat ellátásának kapacitása szűkült, mivel a pulmonológiai osztályok tevékenységét a COVID-19 betegek ellátása dominálta.
A műtétszám ilyen mértékű visszaesése leginkább azzal magyarázható, hogy a kezelt betegek általában a betegség egy későbbi stádiumában voltak és nem volt már lehetőségük a műtétre, vagy valamiért akadályozott volt annak az elvégzése. De az emlőrák esetében például nem csak a szűrések száma csökkent, hanem a kivizsgálás ideje is megnőtt, miután a kivizsgálásban résztvevő orvosok egy része más, a coviddal összefüggő ellátásra volt beosztva. Emellett pedig vélhetően a betegek is ritkábban fordultak orvoshoz a pandémia alatt, amivel csökkent az esélyük a még korai daganatos elváltozások felismerésére.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


