2 °C Budapest

Komoly károkat okoz a koronavírus Magyarországnak: már működik a karantén a Kútvölgyiben

2020. március 14. 12:04

A Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint komoly gazdasági károkat okozhat Magyarországon. Eközben megnyílt a karantén a Kútvölgyi Kórházban, az európai focit pedig leállították.

Komoly hatást gyakorolhat a koronavírus miatt kialakuló világválság a magyar gazdaságra. Ha a kór hosszú ideig blokkolja a nemzetközi ipari, kereskedelmi folyamatokat, akár gazdasági visszaesés is bekövetkezhet idehaza - mondta a Magyar Nemzetnek a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.

A nemzetközi szervezetek előrejelzései alapján a szaktárca számításokat végzett arról, miképpen érinthetik Magyarországot a globális koronavírus-járvány hatásai

- idézi a lap szombati száma Tállai Andrást, aki hozzátette: a számok jelenleg azt mutatják, hogy a legkedvezőbb feltételeknél a magyar gazdaság 3,7 százalékkal növekedhet 2020-ban, a legrosszabb helyzetet vázoló forgatókönyv szerint viszont akár 0,3 százalékos visszaesés is elképzelhető. Utóbbi igen mély válságot feltételez, olyat, amikor a világgazdaság legfeljebb stagnál, az Európai Unió gazdasága pedig 2,5 százalék körüli mértékben zsugorodik.

A lehetséges hatásokról beszélve az államtitkár kiemelte, hogy most a magyar gazdaság kimagaslóan jobb helyzetben van, mint a legutóbbi, 2008-as globális krízis idején. A magyar volt az utóbbi időben az unió egyik legjobban teljesítő gazdasága, a kormánynak ráadásul jelenleg is van némi mozgástere, így már készülnek gazdaságvédelmi intézkedések.

Arra a kérdésre, hogy ezeket mikor jelenthetik be, az államtitkár azt válaszolta: a kabinet minden lépést a járvány hatásainak figyelembevételével tesz meg.

Üzemel a Kútvölgyiben a karantén

Március 13-án megnyílt a koronavírusos betegek karanténjára kijelölt Kútvölgyi karanténkórház, sőt, már érkeztek is fertőzésgyanús betegek a szárnyba - tudta meg az Index. Eddig a Szent László, azaz a Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet Szent László telephelye volt a karanténra kijelölt intézmény, azonban, ahogy arról beszámoltunk, egy ideje már készültek a Kútvölgyi Klinikai Tömb tornyában a második karanténközpont létrehozására, hogy a növekvő számú elkülönítendő vagy megfigyelésre szoruló betegeknek helyet adjanak, ez nyitott meg pénteken.

A lap úgy tudja, több tucat embernek jut majd hely a rohamtempóban felújított, kifestett épületszárnyban, a karanténba kerülők ingyen wifit használhatnak majd, dohányzásra is biztosítanak helyet, és párok és családok együttes elhelyezésére is lesz lehetőség. Nagyrészt kétágyas, saját fürdőszobával ellátott szobákban lesznek elhelyezve az ide kerülők, ami megfelel a protokolloknak, mert csak igazoltan azonos kórokozóval fertőzött betegek kerülnek egy kórterembe, az őket kezelő orvosok nem vesznek részt a nem fertőzöttek ellátásában.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Leáll a foci Európában

Szinte minden nagyobb bajnokságot felfüggesztettek a járvány miatt. A Bajnokok Ligája nyolcaddöntő visszavágóinak jövő keddi és szerdai összecsapásait - Juventus-Olympique Lyon, Manchester City-Real Madrid, Bayern München-Chelsea, FC Barcelona-Napoli -, és csütörtökön az Európa-liga nyolcaddöntő második felvonásait nem rendezik meg.

A döntés az UEFA Ifjúsági Ligára is vonatkozik - közölték. A halasztás nyomán a negyeddöntők sorsolását sem tartják meg jövő pénteken, március 20-án.

Az UEFA a tagországokkal jövő kedden tanácskozik arról, miként folytatódjanak az európai bajnokságok, illetve nemzetközi versenysorozatok. A március 17-re összehívott videokonferenciás értekezleten az 55 tagország képviselői, az európai klubokat tömörítő szövetség (ECA) és a játékosok érdekképviseleti szerve (FIFPro) képviselői vesznek részt. Ezt követően várhatóan a foci Eb 2021-re halasztását fogják bejelenteni, ahogyan a BL-re és az EL-re is ez várhat.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. január 31. szombat
Marcella
5. hét
Ajánlatunk
  • Jön a Planet Expo 2026 (x)

    Világhírű előadóval és magyar fejlesztésű energetikai innováció bejelentésével indul a Planet Budapest üzleti programja.

KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?