15 °C Budapest

Kevesebb a nyugdíj, mint amennyi a kényelmes öregkorhoz kellene

Pénzcentrum
2010. április 7. 10:02

Felmérések szerint a magyar átlagnyugdíj körülbelül 30%-kal kevesebb annál, mint amennyi a kényelmes öregkorhoz elegendő lenne. Ettől még a szlovákoknál és a lengyeleknél is jobb a helyzet, náluk 5-16% közötti a hiány - írja a Népszabadság.

Az év első hónapjában 10 081 nyugdíjas kérte ellátásának külföldre utalását, ez a magyar nyugdíjasoknak alig 0,3%-a, s számuk évről évre fogy. A nyugdíjfolyósító összesen 55 országba utal magyar jogosultság alapján nyugdíjat. Akadnak közöttük olyan országok, mint Ghána, Irak, Nigéria, Suriname, Szenegál, Nigéria, Paraguay, Peru, Venezuela vagy Uruguay.

A magyar állampolgárok 1997-től kérhetik nyugdíjuk külföldi pénzintézeti számlára való utalását. A nem túl bonyolult kérelemnek a tényközlésen kívül tartalmaznia kell a külföldi pénzforgalmi szolgáltató adatait. A tartósan külföldön tartózkodó ellátottnak minden év márciusában adategyeztetést kell végeznie a nyugdíjfolyósítóval. Nem elég kitölteni az erre a célra rendszeresített formanyomtatványt, hanem hitelesíttetnie is kell egy közjegyzővel, külföldi hatósággal, illetőleg hazánk külképviseletével.

A külföldön élő ellátottak nyugdíja körülbelül 25-30%-kal elmarad itthon maradt kortársaik ellátásától, de amennyiben dolgoztak néhány évet külföldön, úgy a két nyugdíj összege jóval meghaladhatja a magyarországi átlagot, gondoljunk csak a svéd-modellre és a garantált alapnyugdíjra.

A külföldre költöző nyugdíjasoknak számolni kell azzal, hogy a magasabb megélhetési költségek miatt nem ér annyit a pénzük, mint itthon. A Mercer felmérése szerint Mexikóváros és Johannesburg kivételt képez ez alól, de a magyar átlagnyugdíj Tokióban például még a felét sem érné. A világ számos országában jóval nagyobbak a megélhetési költségek, mint itthon.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,2 százalékos THM-el, havi 214 756 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Magnet Bank és az ERSTE Bank, ahol 6,71%, a CIB Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A magyar nyugdíjasok a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által készített lista szerint leginkább a tengerentúlra vágynak. A magyar jogosultság alapján külföldre utalt ellátások fele az Amerikai Egyesült Államok, illetve Kanada valamelyik pénzintézetében vezetett számlán landol.

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
coachco  |  2026.04.14 16:58
Régen írtam blogbejegyzést. Valahogy nem volt hozzá kedvem. De arra jutottam, így négy év után ezt a...
legacykft  |  2026.04.08 14:55
Egyre több olyan szakemberrel találkozunk, akik csoportokkal dolgoznak, legyen szó önismereti folyam...
hrdoktor  |  2026.03.24 15:00
A menopauza beköszönte sokféle testi panasszal járhat, ezek közül az egyik leggyakoribb az alvás min...
laskainelli  |  2026.01.18 19:19
Van az a reggel, amikor arra ébredsz, hogy már megint vele álmodtál. Pedig már napok, hetek teltek e...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
NAPTÁR
Tovább
2026. május 1. péntek
Fülöp, Jakab
18. hét
Május 1.
A Munka ünnepe
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. május 1. 18:32
Pénzcentrum KVÍZ - Teszteld a tudásod!
Naponta friss kvíz kérdések; tudáspróba; tesztek felnőtteknek.
Most nem