Ukrán és amerikai tárgyalók közösen szólították fel Oroszországot a békére való elkötelezettségre.
Donald Trump kormánya a korábbi ígéretek ellenére bevezette a vámokat Kanadára és Mexikóra, annak ellenére, hogy teljesítették az amerikai határvédelmi követelményeket. Az EU kereskedelmi diplomatái szerint Brüsszel sem számít megegyezésre, és már előkészítette a válaszlépéseket. A kereskedelmi háború az európai autóipart és a magyar gazdaságot is súlyosan érintheti - írja a Portfolio.
Az Egyesült Államok március 4-én jelentős vámokat vezetett be a kínai (20%), valamint a kanadai és mexikói (25%) importtermékekre, ami komoly eszkalációt jelent a kereskedelmi háborúban. Az érintett országok azonnal megtorló intézkedéseket jelentettek be.
A konfliktus Trump januári beiktatása után kezdődött, amikor kormánya az amerikai gazdasági biztonságra és a fentanilválságra hivatkozva jelentette be a vámemelési szándékot. Először 10%-os vámot vetettek ki Kínára, amit később 20%-ra emeltek, majd Kanadát és Mexikót is 25%-os vámmal sújtották.
Hiába tett mindkét észak-amerikai ország jelentős engedményeket - Kanada fentanilbiztos kinevezésével, Mexikó pedig határőrizeti erősítéssel -, az amerikai kormány végül mégis életbe léptette a vámokat.
Az EU tisztviselői a Portfolio-nak jelezték, hogy Brüsszelnek nincs valódi alkupozíciója. Trump az EU-t kifejezetten ellenségesen kezeli, az államszövetséget az amerikai gazdaság tönkretételével vádolja.
Az európai válaszlépések között szerepelhet az anti-koerciós eszköz (ACI) bevetése, amely lehetővé teszi vámok kivetését, befektetési szabályok szigorítását és szektorális szankciók bevezetését.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A vámháború különösen érzékenyen érintheti az európai autóipart. A Kiel Intézet szerint az EU exportja 15-17%-kal csökkenhet az USA-ba, ami 0,4%-os GDP-visszaesést okozhat. A német gazdaság akár 1,4%-os GDP-csökkenést is elszenvedhet 2027-re.
A közép-európai országok, köztük Magyarország gazdasági növekedése az S&P Global Ratings szerint 0,5-0,9 százalékkal csökkenhet. A magyar kormány egyelőre nem közölt konkrét becsléseket a várható hatásokról.
Trump március 12-én várhatóan újabb vámokat vezet be az acélra és alumíniumra, áprilistól pedig további széles körű intézkedések következhetnek.
-
Adatvezérelt energiakereskedelem és AI-transzformáció: ezek az Audax Renewables jövőévi célkitűzései
A Pénzcentrum Pap Gabriellát, az energetikai vállalat ügyvezető igazgatóját kérdezte.
-
Megindult az MBH Bank részvények igénylése (x)
A lakossági befektetőket egyszerű folyamat és árkedvezmény is várja a bank részvényigénylésében.
-
Megéri-e a KKV-nak napelembe fektetnie? (x)
Energiaválság és kiszámíthatatlan költségek
-
Szigetüzem egyszerűen: megbízható Pramac megoldások (x)
A stabil energiaellátás ma már nem luxus, hanem alapfeltétel – legyen szó otthonról, vállalkozásról vagy mezőgazdasági telepről.








