A szerb elnök a 2027-ben lejáró második ciklusa után nem indul újra az államfői posztért, azt viszont nem zárja ki, hogy miniszterelnökként folytassa.
Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) komoly veszélybe került, miután Donald Trump elnök hivatalba lépését követően Elon Musk milliárdos támogatásával jelentős költségcsökkentési program indult. A szervezet, amely az amerikai humanitárius segélyezés fő pillére, az elmúlt évtizedben több mint 314 milliárd dollárnyi támogatást nyújtott világszerte.
A Trump-adminisztráció már 2025 januárjában 90 napos szünetet rendelt el minden külföldi segélyezésre vonatkozóan, hogy felülvizsgálják azok hatékonyságát és összhangját az új külpolitikai irányvonallal. Négy nappal később a külügyminisztérium 'stop-work' utasítást adott ki minden meglévő külföldi segélyre, kivéve az Izraelnek és Egyiptomnak nyújtott katonai támogatást.
Az Egyesült Államok a legnagyobb segélyező ország az OECD-államok között. A USAID az elmúlt tíz évben az összes amerikai külföldi segély mintegy felét kezelte, elsősorban az egészségügy és a humanitárius segítségnyújtás területén. A szervezet programjainak közel egyharmada az egészségügyi szektorban valósult meg, beleértve a HIV/AIDS elleni küzdelmet, az ivóvízellátást és a gyermekegészségügyi programokat.
A segélyek esetleges végleges leállítása globális következményekkel járhat, különösen Afrikában és a Közel-Keleten. 31 ország - főként Ázsiában, Óceániában és a Szubszaharai-Afrikában - külföldi segélyeinek legalább negyede az Egyesült Államoktól származik. Néhány országban, mint a Marshall-szigetek, Mikronézia, Thaiföld, Botswana és Eswatini, ez az arány meghaladja az 50%-ot - írta meg a Reuters.
A Közel-Kelet és Észak-Afrika régió kapta a béke és biztonság szektornak juttatott támogatások közel felét, elsősorban Izrael, Afganisztán és Egyiptom részesült ezekből. A Szubszaharai-Afrika régió, amely az egészségügyi és humanitárius segélyek fő kedvezményezettje, különösen súlyosan érintett lehet. Kenyában és Ghánában már leálltak a malária elleni programok, miközben a WHO szerint 2023-ban 597 000 maláriás haláleset történt, többségében öt év alatti afrikai gyermekek körében.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,2 százalékos THM-el, havi 214 756 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Magnet Bank és az ERSTE Bank, ahol 6,71%, a CIB Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ukrajna gazdasági újjáépítése is veszélybe kerülhet, hiszen az ország több mint 28 milliárd dollárnyi támogatást kapott a gazdaságfejlesztési szektorban. A JP Morgan befektetési bank szerint különösen nehéz lesz pótolni az egészségügyi, mezőgazdasági és infrastrukturális támogatások kiesését Ukrajnában és Jordániában.
Soha nem történt még ilyen az ukrajnai háború kitörése óta: orosz drón csapódott egy román lakóházba
Felszálltak a román F-16-osok is, de végül nem lőtték le a drónt, amely egy galaci társasházba csapódott.
-
Az egészségbiztosítással megelőzhetjük a bajt és megőrizhetjük az egészségünket (x)
A megfelelő egészségbiztosítás nemcsak anyagi védelmet nyújthat, hanem az egészségügyi ellátások megszervezésében és finanszírozásában is segítséget adhat.
-
Több mint 4400 termék árát csökkentette tavasszal a dm (x)
Miközben a drogériákban sokan még mindig azt érzik, hogy „minden drágább”, a dm tavasszal látványosan belenyúlt az árakba.








