10 °C Budapest
Vörös chilipor fehér tálban kívülre helyezve

Ez vérlázító: még Ausztráliában is olcsóbb a Kalocsai fűszerpaprika, mint itthon

2025. február 13. 14:28

Egy magyar TikTok-felhasználó ausztráliai élelmiszerboltban fedezte fel a klasszikus magyar termékeket, és megmutatta, mennyibe kerülnek a világ másik felén a Piros Aranytól a Csabai kolbászig. Bár a legtöbb termék jelentősen drágább, mint idehaza, meglepő módon akadtak olyanok is – például a Kalocsai fűszerpaprika –, amelyek olcsóbbak, mint Magyarországon. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a kinti és itthoni árakat, elemezzük, mi állhat az árkülönbségek mögött.

Nem mindennapi videó futott be a TikTokon: egy magyar srác Ausztráliában talált rá egy európai élelmiszerbolt magyar részlegére, ahol igazi hazai klasszikusok sorakoztak a polcokon. Piros Arany, Erős Pista, Csabai kolbász, Mese mézes, Kalocsai Paprika, mustár és még halászlékocka is fellelhető volt a tengerentúlon.

A TikTok-videó alpján uannak jártunk utána, hogy mennyibe kerülnek ezek a klasszikus magyar termékek Ausztráliában, és mennyiért juthatunk hozzájuk itthon. Az átváltáshoz az ausztrál dollárt 242 forinton számoltuk 2025. feburár tizenharmadikán, az itthoni árakat pedig a Spar, Auchan és Tesco online kínálatából válogattuk össze.

@leopoldbalogh

♬ original sound - Leopold | Australia

Kalocsai paprikát inkább Ausztráliában vegyél

Érdekesség, hogy míg a legtöbb termék valóban drágább Ausztráliában, a Kalocsai fűszerpaprika 250 grammos kiszerelése ott jóval olcsóbb (2176 forint) a magyarországi árhoz (3132 forint) képest. Egy másik meglepetés a Házias Ízek mexikói melegszendvicskrém, amely akciósan 482 forintba kerül az ausztrál boltban, míg idehaza 879 forintot kell fizetnünk érte.

Az olyan klasszikusok, mint a Piros Arany vagy az Erős Pista, jelentősen drágábbak voltak a tengerentúlon, ahogyan a Dr. Oetker puding, a Csabai kolbász vagy a Dunakeszi tojásos tészta is. Az általános eltérés 40-60 százalék volt az ausztrál árak javára, de volt ami 90, vagy éppen több mint 100 százalékkal is drágább volt a messzi kontinensen.

Érdekesség, hogy több TikTok-kommentelő is kiemelte, hogy bár elsőre sokkolónak tűnhetnek az ausztráliai árak, valójában nem is annyira elrugaszkodottak, ugyanis a rosszmájúak szerint Magyarországon egyes kisboltokban is hasonló árakkal lehet találkozni.

Többen megjegyezték azt is, hogy figyelembe véve, hogy ezek a termékek a világ másik felére jutnak el, a szállítási távolság és költségek ellenére sem feltétlenül drágábbak, mint idehaza. Ahogy ráadásul maga a videó készítője is rámutatott egy hozzászólásban, az ausztráliai bérekhez képest pedig ezek az árak egyáltalán nem számítanak magasnak, hiszen a vásárlóerő jóval nagyobb, mint Magyarországon.

Miért ilyen eltérőek az árak?

Az élelmiszerek árának meghatározásában számos tényező játszik szerepet, különösen, ha egy olyan távoli piacról van szó, mint Ausztrália. Az egyik legfontosabb szempont a szállítási költség: a termékeket kontinenseken át kell eljuttatni, ami jelentős logisztikai költségeket ró az importőrökre. Az üzemanyagárak, a szállítmányozási díjak, valamint a hűtött vagy speciális csomagolási követelmények mind növelik az árat.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A helyi adózás is fontos tényező. Az ausztrál forgalmi adó (GST) 10%, ami elsőre alacsonyabbnak tűnik a magyarországi 27%-os áfánál, azonban az importált élelmiszerekre vonatkozó vámok és egyéb járulékos költségek gyakran jelentősen megdrágítják a termékeket. Az ausztrál piac mérete és a magyar termékek iránti viszonylag alacsony kereslet szintén befolyásolja az árakat: a kisebb mennyiségű rendelés magasabb egységárakat eredményezhet.

Az árkülönbségeket tovább növelheti az adott országban működő üzletláncok árazási stratégiája, a helyi bérköltségek és az általános megélhetési költségek is. Míg Magyarországon az alacsonyabb bérek és működési költségek alacsonyabb árakat tesznek lehetővé, Ausztráliában a magasabb átlagfizetések és életszínvonal miatt az üzletek is magasabb árakat szabhatnak meg.

Végül, az egyes termékek árát az is befolyásolhatja, hogy melyik cég és milyen mennyiségben importálja őket. Egyes márkák vagy termékek kiemelt helyi partnerekkel rendelkezhetnek, akik kedvezőbb beszerzési árakat tudnak kialkudni, míg más termékeknél a kisebb volumen miatt a költségek is magasabbak lehetnek.

Hogyan muzsikál Magyarországon a visszaváltási rendszer?

Az új visszaváltási rendszer bevezetése Magyarországon 2024 egyik legjelentősebb fenntarthatósági lépése volt, amely gyakorlatilag minden vásárlót érint. Az üveg-, műanyag- és fémdobozos italtermékekre kiterjesztett 50 forintos visszaváltási díj célja, hogy ösztönözze a lakosságot az italos csomagolások visszavitelére és az újrahasznosítás előmozdítására. Az automatizált visszaváltás bevezetésétől kezdve azonban megoszlanak a vélemények: sokak számára gördülékenyen működik, míg mások szerint még bőven van hová fejlődni, sőt sokan vannak azok is, akik egyenesen gyűlölik a rendszert.

A Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közös kutatása éppen ezekre a kérdésekre kereste a választ: hogyan látják a rendszer működését a hétköznapi emberek? Mik a legnagyobb kihívások, és mely területeken tapasztalható előrelépés? A kérdőíves kutatás célja, hogy őszinte képet kapjunk a magyar lakosság tapasztalatairól és véleményeiről – függetlenül attól, hogy valaki aktívan használja az új rendszert, esetleg másra bízza a visszaváltási teendőket, vagy éppen elutasítja azt. Éppen ezért fontos, hogy a válaszadó ne akarjon megfeleni senkinek, csak őszintén mondja el a véleményét. A kutatás eredményeiről a Pénzcentrum oldalain fogunk beszámolni. Előre is köszönjük, hogy válaszaival segíti kutatásunkat.

 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 19. szerda
József, Bánk
12. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33