15 °C Budapest

Csomóan nem is hallottak róla: ez most az egyik legjobb befektetés

2015. december 2. 05:47

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi is az a Tartós Befektetési Számla vagy Tartós Befektetési Értékpapírszámla (TBSZ, TBÉSZ). Pedig rengeteg pénzt megspórolhatnak azok, akik így fektetik be pénzüket. Mutatjuk a részleteket.

A kutatások szerint még mindig sokan vannak, akik sosem hallottak a Tartós Befektetési Számláról (TBSZ), bár 2012-hez képest sokat javult a helyzet. Idén a megkérdezettek 11 százaléka válaszolta azt, hogy nem ismeri a terméket, 42 százalék pedig azt, hogy ugyan már hallott róla, de nem igazán tudja, hogy mi is ez. Pedig a TBSZ egyik nagy előnye a segítségével adókedvezmény érhető el.

Mi is az a TBSZ?

A TBSZ egyfajta speciális számla, amivel bizonyos feltételek mellett adómegtakarítás, vagy akár teljes adó- és járulékmentesség érhető el. Két fajtája van:

  • Tartós Befektetési Betétszámla
  • Tartós Befektetési Értékpapírszámla

A betétek kezelésére a Tartós Befektetési Betétszámla, az értékpapírok kezelésére a Tartós Befektetési Értékpapírszámla szolgál. A számlák között nem, de az egyes számlákon, szabadon forgathatjuk megtakarításainkat. Ez azt jelenti, hogy például leköthetjük, feltörhetjük, és újakat köthetünk. Értékpapírjaink esetében pedig szabadon vásárolhatunk, eladhatunk és újakat vehetünk, azaz a portfoliónkat szabadon átrendezhetjük.

A TBSZ legnagyobb előnye, hogy a három éves, első időszak után felvett pénz után nem kell megfizetnünk az EHO-t (6 százalék) és a kamatadó is 16 százalékról (jövőre 15 százalékról) 10 százalékra csökken, ha pedig további két évet várunk, akkor teljes kamatadó-mentességet is élvezünk.

Nincs mit veszíteni

A TBSZ rendkívül rugalmas, hiszen bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz. Ha a 3 év lejárta előtt vesszük ki a pénzünket, akkor annyi a "veszteségünk", hogy ugyanúgy kell adóznunk, mintha sima értékpapírszámlánk lett volna. Ha megvárjuk a 3. évet akkor ráadásul lehetőségünk van rész, de akár a teljes pénz kivételére is, ekkor nyilván a három év után járó kedvezményekben részesülhetünk. Az OTP Banknál például közel 30 ezer olyan értékpapírszámla van, amihez 2010 óta nem nyúltak hozzá.

 Ezek az ügyfelek összesen 2,5 milliárd kamatadót fizettek be (tehát fejenként körülbelül 83 ezer forintot). Azok az ügyfelek azonban, akik TBSZ-t nyitottak átlagosan 200 ezer forintot takarítottak meg.

A sok előny ellenére a GfK 2015-ben készített kutatásából az derült ki, hogy a bár a megkérdezettek 20 százaléka biztosan hajlandó lenne azért 5 évig megtakarítani, hogy ne kelljen adót fizetnie, ennek ellenére csak 10 százalékuk rendelkezik TBSZ-szel. Vagyis az adóelőnyök ellenére is csak kevés ügyfél hajlandó 5 éves megtakarítási formát választani.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Hogyan vágjunk bele?

TBSZ-t nyithatunk befektetési alapkezelőnél, de akár saját bankunknál is. A minimálisan betehető összeg 25 ezer forint. A számlanyitáshoz szükség van személyi okmányainkra, ami alapján azonosítani tudnak minket és az adókártyánkra (adóazonosító jelünkre) is.

A TBSZ rendkívül rugalmas, ezért bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz és a minimálisan betehető pénzösszeg is alacsony, ezért jó választás lehet a fiataloknak is, akik feltehetően ingatlanra vagy autóra gyűjtenek, esetleg a családalapítással kapcsolatos költségekre takarékoskodnak.

Ezen a héten olvasóink kérdéseit is várjuk szerda estig a TBSZ-szel kapcsolatosan: a kérdéseket az OTP Bank szakértői válaszolják majd meg.

Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. március 28. 08:53
Üdv, Kötter hangzik a nem is oly rejtélyes elköszönés a Magyar Péterrel kapcsolatos, véletlenül kike...
Bankmonitor  |  2024. március 28. 08:06
A lakáshitel kamatok csökkenése után a személyi hitelek is olcsóbbak lettek. A Bankmonitor Erste sze...
KonyhaKontrolling  |  2024. március 28. 07:45
A mai bejegyzésben megnézzük, hogy brókerek költségének hatását, ha a TBSZ brókereket hasonlítjuk ös...
Holdblog  |  2024. március 28. 06:02
Mintha a korábbiaknál jóval kisebb hype mellett lenne alakulóban a kriptománia újabb köre. Milyen gá...
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
13. hét
Március 28.
Nagycsütörtök
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem