4 °C Budapest

Milliárdos többletkifizetés a cégeknél, a vásárlóerő mégsem nő...

Pénzcentrum
2007. október 10. 08:30

A jövő évben tervezett minimálbér és bérminimum emelése félmillió dolgozónál is többet fog érinteni, a cégeknek 2008-ban 46 milliárd forinttal több bért kell majd kifizetniük az emelkedés miatt - írja a Világgazdaság.

69 ezer forintra emeli ugyanis a kormány a minimálbér összegét, és 20 valamint 25 százalékos növekedés várható a szakképzettek bérminimumában. A 46 milliárdos többlet ráadásul csak a minimum bérek emelésére elegendő, a cégekre további terheket ró a kormány keresetajánlása, vagyis úgy nézhetnek szembe jelentős többlet költségekkel, hogy a bérek vásárlóereje az infláció miatt nem is emelkedett meg.

A leginkább az 50 fő alatti cégeket fogja érinteni a kötelező emelés, 2008-ban több mint 200 ezer embernél kell alapfizetést emelni. Régiós szinten az Észak-Alföld vállalkozásai a leginkább érintettek, a megyéket tekintve pedig Békésben kell 3,2 százalékos emelést végrehajtaniuk a cégeknek.

A minimálbér emelése a feldolgozóiparban, a bérminimumé pedig a kereskedelemben fogja a legnagyobb terhet róni a cégekre. Első esetben 13,6 milliárd forint, második esetben 12,6 milliárd forint többletkifizetés várható a jövő évben.

A kereskedelemben viszont már tavaly is gondot okozott az emelés kifizetése, a cégek harmada már akkor is jelezte, hogy nem termelik ki a megnövekedett költségeket. Az emelést csak akkor lehetne elkerülni, ha ágazati szintű, kollektív döntés születne, bár eddig erre csak a mezőgazdaságban volt példa.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A kereskedelemmel foglalkozó cégek viszont jelenleg is tárgyalásokat folytatnak a bérek befagyasztásáról, miszerint a tapasztalat függvényében a legalacsonyabb bér 72 100 illetve 75 200 forint maradna.

HR BLOGGER
legacykft  |  2025.12.18 16:26
Az előző blogomban arról írtam, miért fontos az önreflexió, hogyan járulhat hozzá a fejlődésedhez, h...
laskainelli  |  2025.12.13 12:55
Sokan gondolják úgy, hogy egy kapcsolatnak magától kellene működnie. Ha igazán szeretjük egymást, ak...
hrdoktor  |  2025.12.10 11:10
A leggyakoribb fertőző betegségek egyike az influenza, amellyel kapcsolatban számos tévhit kering a...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 21. vasárnap
Tamás
51. hét
December 21.
Advent (4.)
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. december 20. 20:17