17.5%-os ipari exportnövekedés augusztusban

Pénzcentrum
2005. október 14. 09:03

Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2005 augusztusában 12.1%-kal, munkanaphatástól megtisztítva 6.9%-kal nőtt - közölte a KSH. A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 6.7%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

2005 első nyolc hónapjában az ipari export 10.3, augusztusban 17.5%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az augusztusi exportteljesítmény közel kétharmadát a feldolgozóipar két alága adta. Az év nyolcadik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel 42%-át képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 20.9%-kal bővült. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a feldolgozóipari kivitelből több mint egyötöddel részesülő járműgyártás 25.4%-kal növelte külpiaci eladásait.

Az ipar január-augusztusi belföldi értékesítése 4%-kal, az augusztusi 10%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit.


2005 augusztusában a feldolgozóipar termelése 12.6%-kal emelkedett, a bányászaté 12.8%-kal csökkent 2004 azonos hónapjához viszonyítva. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye 8.2%-kal bővült.

Az előző hónapokhoz hasonlóan jelentősen, 20.8%-kal nőtt az egyéb nemfém ásványi termék gyártása, elsősorban a nagyarányú útépítéseknek köszönhetően. Számottevő volumenbővülés figyelhető meg a vegyi anyag, termék gyártásában (15.2%), valamint a gumi-, műanyag termék gyártásában (12.9%) is.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,62 százalékos THM-el, havi 184 778 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,78%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,89%, míg a MagNet Banknál 7,02%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

2005 augusztusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 1.9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. 2004 azonos időszakához viszonyítva az új exportrendelések, 2.7%-kal csökkentek, ezzel szemben az új belföldi megrendelések kismértékben, 1.4%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány 5.5%-kal visszaesett az egy évvel korábbihoz képest.

Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első nyolc hónapjában (2.9%-os létszámcsökkenés mellett) 10%-kal volt magasabb, mint 2004 azonos időszakában.

HR BLOGGER
hrdoktor  |  2026.08.18 07:36
A férfiakat érintő daganatfajták közül a prosztatarák a második leggyakoribb, csak a tüdőrák előzi m...
laskainelli  |  2026.08.16 17:01
Amikor valaki folyamatosan azt kapja a társától, hogy nem elég jó, amit csinál, ő maga sem elég érté...
legacykft  |  2026.08.14 14:05
Amikor egy hete a Spiráldinamikáról írtam, azzal fejeztem be a cikket, hogy számomra ez a modell nem...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
NAPTÁR
Tovább
2026. augusztus 21. péntek
Sámuel, Hajna
34. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. augusztus 20. 21:05