Az előzetes adatközlésnek megfelelően Magyarország bruttó hazai terméke 2004 II. negyedévében 4.0%-kal, az első félévben pedig 4.1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH. Az élénk gazdasági növekedést a termelési oldalról alapvetően az árutermelő ágazatok teljesítménynövekedése adja. A GDP felhasználási oldalán legdinamikusabban a felhalmozás (lényegében a beruházás) nőtt. A belföldi felhasználás kétharmadát kitevő lakossági fogyasztás növekedése kissé meghaladta a GDP növekedési ütemét, viszont a közösségi fogyasztás növekedése továbbra is lényegesen lassúbb maradt. A KSH korábban előállítási oldalról adott becslést a GDP alakulására. A mostani adatközléssel megismerhettük az előállítás részletes számait, illetve a felhasználási oldal részletezését is.
A 2000. évi változatlan árak alapján készített számítások szerint az árutermelő ágazatok(mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 5.7%-kal növekedett a második negyedévben, 6.4%-kal az első félévben.
A második negyedévben az iparon belül a feldolgozóipar hozzáadott értéke 8.2%-kal emelkedett. A külső kereslet élénkülése meghatározó volt.
Az építőipar 2.4%-os növekedést mutatott, míg a mezőgazdaság teljesítménye az utóbbi két év csökkenése, majd az előző negyedév stagnálása után 2.9%-kal nőtt.
A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 2004 II. negyedévében 3.7%-kal, az első félévben 3.4%-kal emelkedett. A második negyedévben szolgáltatásokon belül a kereskedelem, javítás nemzetgazdasági ág teljesítménye 5.4%-kal, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásé 6.1%-kal bővült. A szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ágban 4.7%-os, a pénzügyi szolgáltatások és az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatások ágazataiban együttesen 3.4%-os volumennövekedés következett be. A közigazgatás, az oktatás és az egészségügyi szolgáltatások hozzáadott értéke együttesen 2.4%-kal emelkedett.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 millió forintot, 25 éves futamidőre, már 8,1 százalékos THM-el, és havi 151 979 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 8,52% a THM; a K&H Banknál 8,57%; a Raiffeisen Banknál 8,72%, az Erste Banknál 9,02%; míg az OTP Banknál 9,3%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
2004 II. negyedévében a háztartások fogyasztási kiadásai az első negyedévben megfigyelt 3.8%-kal szemben magasabb ütemben, 5.1%-kal emelkedtek, így az I. félévben 4.4% a bővülés mértéke. Mind a kormányzattól, mind a háztartásokat segítő non-profit intézményektől származó természetbeni társadalmi juttatások növekedtek a II. negyedévben 3.2 illetve 4.4%-kal. Ezen tényezők hatására a háztartások végső fogyasztása a II. negyedévben 4.7%-kal, az első félévben 3.9%-kal emelkedett.
A közösségi fogyasztás a II. negyedévben 2.3%-kal, az I. félévben 1.8%-kal nőtt. A végső fogyasztás mindezek következtében a II. negyedévben 4.4%-os, az I. félévben 3.6%-os növekedést mutatott.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás bővülése a II. negyedévben továbbra is magas, 10.0%-kal emelkedett, míg az I. félévet tekintve 13.5 százalékos volt a növekedés.
A belföldi felhasználás - főként a felhalmozás magas ütemű növekedése hatására - 2004 II. negyedévében 6.2%-kal, az I. félévben 5.3%-kal emelkedett. A felhasználásnak a termelését meghaladó ütemű bővülése a külkereskedelmi egyenleg romlását jelzi.
Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi exportja a II. negyedévben 16.9%-kal növekedett, míg az import 18.5%-kal bővült. A II. negyedévben jelentősen megugrott külkereskedelmi hiány értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a májusi és júniusi import szintjét jelentősen, összességében mintegy 170 milliárd forinttal, 10%-kal növelte a közvámraktárakba korábban betárolt közösségi származású vámáruk csatlakozáskori, egyszeri adminisztratív intézkedéssel szabad forgalomba helyezésének hatása.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
-
Tudatos döntések és kiszámíthatóság (x)
A dm döntési folyamataiban kiemelten fontos szerepe van a fenntarthatóságnak.
-
Hogyan támogatja az innováció a fenntarthatóságot? (x)
A jövő társadalma akkor lesz fenntartható, ha a tudásba fektet
- Magyarországra jött az 1040 méter mélyről kimentett barlangász
- Orral a vízbe gurult egy autó Budapesten
- Őrizetben a Pick Szeged kézilabdacsapat korábbi játékosa
- Füst a szemében - Cseh Tamás emlékest januárban
- Emelkedőben Valter Attila, de lehet-e belőle világsztár?
- Gigantikus összeget kérnek a migránsoktól, hogy ne zárják be őket a táborokba
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


