A jelzáloghitel egy olyan hitel, ami mögött bejegyzett zálogjog áll biztosítékként. A zálogjogoknak alapvetően két fajtája létezik, a jelzálogjog és a kézizálogjog. Kézizálog esetén a zálogjog tárgya ténylegesen a hitelezőhöz kerül és a zálogjog megszűnéséig használhatja azt, míg jelzálogjogról akkor beszélhetünk, ha a zálogjog tárgya az adós birtokában marad, ő jogosult használni azt. A hitelező fedezetét az adós ingatlanja szolgáltatja.
A jelzálogjog nem csak a két fél szerződésén alapul, hivatalosan is nyilvántartásba veszik a megállapodást. Magyarországon jelzálogjogot csak ingatlanra, hajóra és polgári repülőgépre lehet alapítani. A fenti jogviszonyokat a Ptk. szabályozza.
A továbbiakban elsődlegesen a jelzáloghitelezéssel kívánunk foglalkozni, ami az utóbbi időben új lendületre kapott hazánkban, az FHB kibocsátása kapcsán. Az OTP és FHB éves lejáratú jelzáloglevelének kibocsátása tovább növeli a téma aktualitását. Mindezek mellett a piac kiemelkedő ütemben növekszik, amit a következő ábra szemléltet.
A jelzálogbank
Jelzáloghitelezéssel kizárólag a jelzálog-hitelintézetek foglalkozhatnak, amelyek szakosított pénzintézetként, szigorú szabályozás alatt jelzálogfedezet mellett nyújtanak hiteleket, az ehhez szükséges forrásokat pedig jelzáloglevelek kibocsátásából nyerik. Ez utóbbiak bemutatóra, vagy névre szóló, átruházható, hitelviszonyt megtestesítő, kamatozó értékpapírok, melyek biztosítékaként azon ingatlanok állnak, amikre a jelzálogbank hitelt nyújtott. Magyarországon az első nyilvános jelzáloglevelet az FHB Földhitel- és Jelzálogbank Rt. bocsátotta ki 2001-ben. A jelzáloglevél leginkább az államkötvényekre hasonlító, hosszú lejáratú (6-10 éves) értékpapír, ami kiszámítható hozamokat fizet.
Ebben a tekintetben újdonságnak nevezhető az OTP és FHB soron következő kibocsátása. Ezek keretében ugyanis 1 éves lejáratú jelzáloglevelek kerülnek majd havonta a piacra.
Mivel a jelzálogkötvény dematerizált, tehát ki nem nyomtatott, így értékpapírszámla szükséges ennek tartásához. A fedezetül szolgáló ingatlan meglétét folyamatosan ellenőrzik, vagyonellenőrök segítségével. Minden kibocsátott jelzáloglevélen szerepelnie kell a vagyonellenőr pecsétjének.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- "Adományügyi" csatározás és büdzsémódosítás a Fővárosi Közgyűlés őszi nyitóülésén
- Szlávik János: már nem is a koronavírus a legnagyobb probléma, hanem a hosszú Covid
- Nagy Márton havi jelentéseket kér az olajár alakulásáról
- Már a jegybank is komoly veszélyt lát az adathalászok tevékenységében
- Szijjártó Péter: részesülni akarunk a rendkívüli nukleáris technológiai fejlesztésekből
- Karácsony Gergely: a bíróság megtiltotta a kormánynak, hogy több pénzt emeljen le a főváros számlájáról
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


