Legtöbben nem tudják hogyan is járhatnak el haláleset, válás, baleset vagy más nehézség esetén a hitelintézetüknél. Kihez forduljunk, ha bajba kerülünk? Elsősorban a bankunkhoz! A Pénzcentrum.hu megkérdezte a hitelintézeteket: milyen esetekben, hogyan tudnak segíteni az igazán bajbajutott ügyfeleknek?
Szinte minden bank kidolgozott valamilyen adósmentési stratégiát, melyeknek része a tőkefizetési moratórium, futamidő hosszabbítás, halasztás (törlesztés időszakos felfüggesztése), felhalmozott (késedelmes) tartozás részletfizetése, devizahitel forintban, fix törlesztőrészlet fizetése. Ezekkel a lehetőségekkel szinte minden ügyfél élhet. Vannak viszont olyan esetek, amikor ezek a lehetőségek nem elegendőek.
A bankok válaszai szerint a több tízmilliós veszteséget okozó vallati ügyfelek után azokat is megsegítik, akik igazán nehéz helyzetbe kerültek, önhibájukon kívül. Lássuk, milyen egyedi esetek voltak a hitelesek megsegítésére.
Meghalt anya, apa: csak a hitel maradt és az értéktelen ház
A Sopron Bank hitelfelvevői (férj és feleség) egyidejűleg elhaláloztak, 2 kiskorú gyermeket maguk után hagyva. Így a két kisgyerekre maradt az ingatlan, amit a szülők még a devizahitelből vásároltak és az adósság (amit innentől kezdve fizetni nem tudtak). A két kiskorú nem tudta értékesíteni az ingatlant, mivel annak piaci értéke már nem fedezte a megnövekedett devizatartozást, hiszen a forint gyengülésének következtében tartozásuk csak nőtt, miközben az ingatlanárak zuhantak. A bank, hogy a gyerekek mentesüljenek a hiteltartozás terheitől megvásárolta tőlük az ingatlant a hiteltartozás összegéért. Ezzel elveszítették ugyan a gyerekek a szüleik által vásárolt ingatlant (gyámjukhoz költöztek), de megszabadulhattak minden tartozástól, amit sokáig göngyölhettek volna maguk előtt.
Műtét után segített a bank
A Sopron Bank másik ügyfele, egy házaspár női tagja orvosi műtéten esett át, ami miatt még ma is rendszeres kezelésekre szorul, a táppénz jogosultsága lejárt, jelenleg fizetés nélküli szabadságon van. A kialakult egészségügyi probléma miatt hitelük törlesztő részletének átütemezését kérték, melyet a bank jóváhagyott. Ilyen esetekben mi is nyugodtan fordulhatunk a bankunkhoz.
Százezreket bukott bankkártyájával, pedig csak ártatlanul használta - KATTINTS!
Már az akarást is értékelte a bank és segített
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
Az MKB Bank mesélte el kérdésünkre, hogy egy esetben már az ügyfél igyekezetét is értékelte, amivel megszabadulni kívánt a fennálló tartozásaitól, bár kevés sikerrel. Egy másik banknál is tartozást halmozott fel az ügyfél egy fogyasztási hitel miatt. Sem ezt sem a lakáshitelét nem tudta már rendesen fizetni az úr, de legalább minden alkalommal egy kis összeget megpróbált eljuttatni a bankoknak. Értékelve az ügyfél azon igyekezetét, hogy eladósodottságának mértékét csökkentse, a másik kölcsön visszafizetéséig a standardnál (50%) nagyobb mértékben csökkentette az MKB a havi törlesztő.
A MKB Bank több esetben elengedte azon hitellel rendelkező lakossági ügyfeleinél, akik elvesztették otthonukat a természeti csapás következtében.
Válás után nem tudták eladni az ingatlant, a bank segített
A Budapest Bank ügyfelének problémája egy válásból adódott: itt az ingatlanban maradt fél törlesztési nehézségeire a lakás eladása jelenthetett megoldást. A lejárt tartozás miatt a hitelszerződést a banknak fel kellett ugyan mondania, azonban a bank a végrehajtási eljárás elindítása helyett megvárta, hogy az ügyfél értékesíteni tudja a lakást. Ezzel többek között a végrehajtással járó költségek és a végrehajtó által felszámolt jutalék megfizetésétől is megkímélte az ügyfelet. A Budapest Bank arról tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t, hogy az ingatlant azóta sikerült értékesíteni és az ügyfél is újrakezdte az életét.
A rokon verte át, az ő ingatlanán volt a nem fizetett hitel
Volt olyan eset is, ahol az ügyfél egyik rokonának ingatlanfedezete mellett vett fel hitelt, a törlesztőrészleteket azonban nem fizette. A zálogkötelezett hajlandó volt az együttműködésre, a bank pedig engedélyezte, hogy a lejárt tartozást részletekben fizesse meg.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
Az emberek egyre tudatosabban vásárolnak, sokkal jobban szeretnek olyan termékeket, szolgáltatásokat megvásárolni, amiknek tudják a mögöttes tartalmát.
- Mégsem lehet népszavazás a Fudan egyetemről – felülbírálta az Alkotmánybíróság a Kúriát
- Szijjártó Péter: Paks 2 üzembe helyezhető lesz 2030-ra
- Orosz közlés: már közel ezer ukrán katona adta meg magát az Azovsztalban
- Szakaszt nyert a Girón, szemen lőtte magát, aztán feladta a versenyt
- Nagy Márton: az euróbevezetés nem cél
- Felfüggesztettet kapott egy rendőrökre támadó Kossuth téri tüntető
Sustainable World 2022
Portfolio Digital Transformation 2022
Külföldi piacra lépés 2022


