Ismét pörög a lízingpiac - csak az autót nem viszik

Pénzcentrum
2008. január 31. 10:26

Új, kibővített elnökség megválasztásával és újrafogalmazott stratégiával kezdte meg az idei évet a hazai lízingpiac kilencven százalékát lefedő, a tagok érdekképviseleti feladatait ellátó Magyar Lízingszövetség. A szervezet az idei év legfontosabb feladatának a lízing, mint finanszírozási forma több fontos területen is jelentkező jelentős versenyhátrányának megszűntetését tartja.

2007-ben ismét felgyorsult a lízingpiac növekedése: a 16 százalékos bővülés üteme több mint kétszerese az előző évi 7 százalékos értéknek. A második félév különösen kedvező, 25 százalékot meghaladó bővülést produkált az előző év hasonló időszakához képest. A szövetségbe tömörült lízingtársaságok immár több mint 1200 milliárd forintot helyeztek ki a tavalyi évben. Ennek az összegnek egyre csökkenő, de még mindig domináns hányadát az autófinanszírozás adja (56,3; 2006: 62%), miközben a gépek, berendezések, illetve az ingatlanok lízingje produkálja a legdinamikusabb növekedést.

A Lízingszövetség a lízing piaci súlyának növekedésével egyre sürgetőbb feladatának tekinti annak elérését, hogy e finanszírozási forma más termékekkel szemben ne szenvedjen hátrányt a piaci szegmensek egyikében sem. A héttagúra kibővített elnökségbe választott szakemberek valamennyi részterület hatékony képviseletét biztosítják a jövőben. A hitelkonstrukciókkal szemben elszenvedett, főként a gépberuházási, illetve az ingatlanfinanszírozási területeken észlelhető diszkriminációval szembeni hatékony fellépés a szervezet egyik legfontosabb prioritása.

A versenyhátrány megszüntetése magába foglalja az értékvesztés elszámolhatóságát, ily módon a pénzügyi vállalkozások - a hitelintézetekhez hasonlóan - csökkenthetnék adóalapjukat az elszámolt értékvesztéssel. Az EU gépberuházási támogatások esetében a hitellel egyenértékű feltételek megteremtését a futamidő- és tulajdonjog-korlátozás megszüntetése jelentené. Az ingatlanlízing területén az illetékhátrány megszüntetése, azaz a kettős illetékfizetési kötelezettség megszűnése jelenthetne megoldást. A lakáslízinghez kapcsolódóan az állami támogatások területén (pl. szocpol.) a hitellel egyenértékű feltételek biztosításának elérése a cél.

A Lízingszövetség szintén fontos feladatként tartja számon a lízingpiac tiszta, törvényes, zavartalan működésének biztosítását. Ennek érdekében a piac valamennyi szereplőjével közösen kíván minden eszközzel fellépni a lízingcsalások visszaszorítása érdekében, miközben a lízingtársaságok körében is igyekszik visszaszorítani az ésszerűséget meghaladó kockázattal járó finanszírozási konstrukciókat.
A lízing, mint finanszírozási forma növekvő súllyal részesedik a kkv és vállalati szektorban, illetve a szegmenseket tekintve a gépek, berendezések terén. A Szövetség sikereként könyvelhető el, hogy e finanszírozási forma is kodifikálásra kerül a Ptk.-ban

JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 42 386 forintos törlesztővel a Raiffeisen Bank nyújtja (THM 10,35%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank (THM 11,29%-ot) és a MagNet Bank (THM 11.68%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

"A 11 új finanszírozó és 25 pártoló tag tavalyi csatlakozásával jelentős létszámbővülést elérő szövetségünk az idén határozottan nagyobb súllyal, jelentős új lendülettel, a korábbiaknál hatékonyabban lesz képes ellátni a lízingpiaci szereplők érdekképviseletének feladatait." - mondta Mészáros György, a Lízingszövetség elnöke. "Okkal bízunk abban, hogy az egy év múlva esedékes évértékelő tájékoztatónk keretében a versenysemlegesség tekintetében is jelentős előrelépésekről fogunk tudni beszámolni."

PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2026. augusztus 13. 16:52
Sok szülőben megfordul a gondolat: ha már 18 éves kor körül el lehetne indítani a gyerek nyugdíjmegt...
Holdblog  |  2026. augusztus 13. 06:20
Miközben 2007-ben a régió lakosságának alig tizede vásárolt online, mára több mint kétharmaduk rende...
ChikansPlanet  |  2026. augusztus 7. 08:00
A városi hőségnek évente 350 ezren esnek áldozatául. Két friss kutatás egybehangzó eredménye szerint...
NAPTÁR
Tovább
2026. augusztus 14. péntek
Marcell
33. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. augusztus 13. 21:09
Agrárszektor  |  2026. augusztus 13. 20:33