6 °C Budapest
Magnificent distant gray brown mountain cliff view with some greenery

Újabb részletek a horvátországi helikopterbalesetről: ez okozhatta a tragédiát

2023. június 21. 17:40

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerda délután rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze a Horvátországban lezuhant katonai helikopter ügye kapcsán. Mint kiderült, a baleset helyszínére utazik Böröndi Gábor vezérkari főnök. A gépen hérman tartózkodtak, a hatóságok viszont továbbra is csak két holttestet találtak, a legénység harmadik tagját még keresik. Több horvát lap szerint a gép egy zipline-nak, vagyis egy kifeszített drótkötélnek csapódott - ez okozhatta a tragédiát.

Mint korábban megírtuk lezuhant a Magyar Légierő 2 egyik Airbus H145-ös helikoptere Horvátországban. Az ügy kapcsán Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter délután rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze; mint kiderült, a baleset helyszínére utazik Böröndi Gábor vezérkari főnök. A gépen három katona tartózkodott, ketten szolgálat közben életüket vesztették, a harmadik társuk felkutatása jelenleg is zajlik – mondta el Szalay Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, majd hozzátette: az esemény kivizsgálása folyamatban van. A miniszter tájékoztatása szerint Böröndi Gábor vezérkari főnök a helyszínre tart.

Agép egyébként egyike annak a húsz helikopterből álló flottának, melyet Magyarország 2018-ban vásárolt meg a németországi központtal működő Airbus Helicopterstől, darabonként öt milliárd forintért. Ezek a gépek voltak az első igazán nagy tételek a magyar kormány felpörgetett katonai beszerzései között: lépcsőzetes kifizetéssel összesen mintegy 100 milliárd forintot fizetett az új helikopterekért. A gépek a járulékos költségekkel és a személyzet kiképzésével együtt darabonként nagyjából 5 milliárd forintba. Az Index kérdésére a sajtótájékoztatón elmondták, hogy a gépeket addig nem használják, amíg a vizsgálat le nem zárul.

Drótkötélnek csapódhatott a helikopter

A Jutarnji nem hivatalos értesülései szerint a pilóta nem vette észre a szakadék felett kifeszített drótkötelet, az úgynevezett zipline-t, és fennakadt rajta. A repülőgép lezuhant és azonnal kigyulladt. Feltételezések szerint a balesetben közrejátszhatott az is, hogy a helyszín nem alkalmas alacsony repülésre, márpedig a helikopter éppen ilyen manővert hajthatott végre a tragédiát megelőzően.

Az Index szerint egyelőre nincs magyarázat arra, hogy a helikopter miért repült annyira alacsonyan, hogy nem tudta megkerülni a Čikola patak felett kifeszített zipline-t. A turisták szórakoztatására és kalandtúrára emelt szerkezet már jó ideje ott, a patak és a Krka folyó találkozásánál áll – jelentették a horvát lapok.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

„A Čikola-kanyon nagyon kanyargós, és egyáltalán nem alkalmas alacsony repülésre, még kaszkadőröknek sem. Egyetlen egyenes szakasza sincs, így igazán szokatlan, hogy katonai helikopter repült itt” – mondták a helyiek.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. december 5. 15:55
Véget ért a Netflix, a Comcast és a Paramount között zajló licitháború: a Netflix pénteken közölte,...
MNB Intézet  |  2025. december 5. 09:56
A nagy termelékenységi különbségek egyebek mellett a munkaerőpiac meritokráciájából és a menedzsment...
Bankmonitor  |  2025. december 5. 09:55
A 2025 januári indulásakor nagy várakozás övezte a kamatmentes Munkáshitelt, ám hamar kiderült: a ke...
ChikansPlanet  |  2025. december 5. 09:23
A Föld szinte minden szegletét beborítja a műanyag, a tengerpartoktól a hegycsúcsokig. Az egyszer ha...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 5. péntek
Vilma
49. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. december 5. 20:31