7 °C Budapest
pharmaceutical factory worker at pharmacy industry manufacture

Ezért ilyen brutális itthon a drágulás: majdnem másfélszeresére nőttek ezek a költségek tavaly óta

2022. szeptember 30. 20:32

2022 augusztusában az ipari termelői árak átlagosan 43,4%-kal nőttek az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi értékesítés árai 66,6, az exportértékesítésé 31,6%-kal magasabbak voltak. A belföldi értékesítés árainak gyorsabb ütemű növekedését a jelentős drágulást realizáló energiaipar nagyobb részaránya okozta. Az energiaárak meredek emelkedése mellett az alapanyagok drágulásának és a forint gyengülésének is árfelhajtó hatása volt. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítés árai 10,3, az exporté 0,9, az ipari termelői árak pedig összességében 4,1%-kal emelkedtek.

2022 augusztusában a 2021. augusztusihoz képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 66,6%-kal magasabbak voltak, ezen belül a 62%-os súlyt képviselő feldolgozóiparban 37,7, a 33%-os súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 144%-kal nőttek. Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 92,2, a beruházási javakat gyártókban 16,9, a fogyasztási cikkeket gyártókban 32,8%-kal emelkedtek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 31,6%-kal magasabbak voltak, ezen belül a 96%-os súlyt képviselő feldolgozóiparban 25,7, a 3,8%-os súlyú energiaiparban – a világpiaci árak drasztikus növekedése következtében – 239%-os volt a drágulás. 2022. január–augusztusban a 2021. január–augusztusihoz képest a belföldi értékesítés árai 45,1, az exportértékesítéséi 23,8, az ipari termelői árak pedig összességében 31,0%-kal emelkedtek.

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. február 11. 15:15
Az RTL a Filmszemlére időzítve bejelentette a kilencvenes évek felnőttfilmes világáról szóló új, kiz...
Bankmonitor  |  2026. február 11. 15:07
Sokan úgy gondolják, hogy a nyugdíjas éveikre gyűjtve a lehető legbiztonságosabb befektetési stratég...
iO Charts  |  2026. február 11. 14:39
A hulladéklerakók telítődnek, a természetes élőhelyeket ipari folyamatok szennyezik, a levegőminőség...
Holdblog  |  2026. február 10. 12:40
Az értelmetlen tartalékképzés helyett csak élvezd a játékot, amíg van zsetonod - jött a tanács még a...
NAPTÁR
Tovább
2026. február 11. szerda
Bertold, Marietta
7. hét
Február 11.
A betegek világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. február 11. 17:29