13 °C Budapest

Nagy bajban a magyar idegenvezetők: a kormánytól várják a segítséget

2020. július 3. 09:30

Hónapok óta nincs bevétele a hazai idegenvezetőknek, és az egész év is nehéznek ígérkezik a külföldről érkező turizmus összeomlása és a még szeptembertől is bizonytalan foglalások miatt. A szakmában dolgozók zöme katás vállalkozó, akik semmilyen könnyítést eddig nem kaptak.

Mintegy 15 ezer idegenvezető van hivatalosan bejelentve, főállásban pedig 4-5 ezer főről van szó. A legtöbben ki és beutaztatást is vállalnak, de az idegenvezetők több mint fele itthon dolgozik - ismertette a Növekedés.hu-nak Deák Judit, a Magyarországi Idegenvezetők Egyesületének (MIE) elnöke. Mint mondta a szakmának a 60 százaléka egyéni vállalkozó:

a célunk, hogy valahogy túléljük ezt az időszakot, és ehhez kérünk segítséget a döntéshozóktól. Több országban is láthatunk erre példát, van, ahol 2020. december végéig havi 600-1500 euró összeghez jutnak az idegenvezetők. Nálunk nettó százezer forint havi juttatás igazán méltányos lenne.

Hozzátette, a legkevesebb segítség az lenne, hogy mivel hónapok óta nincs bevételük, jó lenne, ha eltekintenének a kata befizetésétől, és elég lenne a társadalombiztosítási befizetést teljesítenünk egészen addig, amíg nincs rendszeres bevétel. Arra a kérdésre, hogy milyen egyéb bevételeik vannak az idegenvezetőknek, az elnök azt mondta sokan magán nyelvórákat adnak, illetve itthoni belső tárlatvezetésekre vizsgákat tettek le, és remélik, hogy kapnak munkát. De vannak olyan kollégák, akik takarítanak, vagy konyhai kisegítést vállalnak.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
NAPTÁR
Tovább
2026. április 6. hétfő
Vilmos, Bíborka
15. hét
Április 6.
Húsvéthétfő
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?