11 °C Budapest

Ajjaj! Erre sokan nem figyelnek, amikor gyógyszert vesznek

2016. április 3. 07:01

Értelmét vesztheti egy-egy gyógyszer kiváltása, ha az a vásárlás után pár nappal már le is jár. Ráadásul egy lejárt szavatosságú gyógyszer bevétele nemcsak veszélyes, hanem még a szemetesbe sem dobhatjuk ki. De mit tehetünk, ha ilyen gyógyszert kaptunk a patikában?


Bár a gyógyszerek a feltüntetett lejárati időn belül jogszerűen forgalmazhatóak, azonban ha túl közel esik a megvett pirulák felhasználhatóságának vége, akkor értelmét vesztheti a vásárlás.

Hogyan védekezhetünk?

Ha szeretnénk elkerülni az ilyen eseteket, akkor már vásárláskor érdemes ellenőriznünk a gyógyszer felhasználhatósági idejét. Persze kérhetünk a patikustól egy későbbi lejáratú terméket, de nem biztos, hogy a gyógyszertárban lesz készleten különböző szavatosságú készítmény.

A gyógyszerek ugyanis hatóanyaguktól, vagy gyógyszerformájuktól függően más-más felhasználhatósági idővel rendelkeznek. A kevésbé érzékeny hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek akár öt évig is megőrzik minőségüket, míg mások (vakcinák, szemcseppek) csak néhány hónapig használhatók fel.

Még rövidebb lehet a felhasználhatósági ideje azoknak a készítményeknek, amelyeket az orvos receptjére egyedileg, személyre szabottan készítenek el a gyógyszertárban. Ezek az ún. magisztrális gyógyszerek, amelyeknél a stabilitás és eltarthatóság éppen az egyedi összetétel miatt nehezen határozható meg. Az ilyen esetekben például érdemes kisebb kiszerelésben kérni a terméket, ha erre van lehetőség

- válaszolta megkeresésünkre a NFH kommunikációs osztálya.

Milyen gyógyszereket kell elfogadnunk?

Sok mindentől függ, mi számít ésszerű felhasználási időnek, még a lejárat előtt. Függhet például a gyógyszerek hatóanyagától, az orvos által felírt szedésétől, a készítmény kiszerelésétől, csomagolásától is. Ezeket átgondolva már mi is eldönthetjük, hogy szeretnénk-e megvenni a gyógyszert vagy sem, ugyanis a vásárlás nem kötelező.

Mit tehetünk, ha már megvettük a gyógyszert?

Abban az esetben, ha a vásárlás után vesszük észre, hogy lejárt gyógyszert kaptunk, akkor a lakóhelyünk vagy az üzlet címe szerinti, elsőfokú fogyasztóvédelmi hatáskörben eljáró fővárosi és megyei kormányhivatalnál tehetünk bejelentést. Ugyanis ez a tevékenység néhány esetben akár tisztességtelen fogyasztói gyakorlatnak is minősülhet.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
Ilyen esetben is élhet a fogyasztó szavatossági jogaival, azaz a lejárt szavatosságú terméket visszaviheti a vásárlás helyszínére. A blokk bemutatásával kérheti a termék cseréjét, vagy visszakérheti az árát

- tette hozzá az NFH.

A lejárt gyógyszereket egyébként a patikába vihetjük vissza, hiszen itt tudják ezt a veszélyes hulladékot ártalmatlanítani. A gyógyszertárak kötelesek minden lejárt vagy már nem használt készítményt befogadni. A gyártok/nagykereskedők ezután a le nem járt termékeket bevizsgálják vagy megsemmisítik.

Fontos tudni, hogy a gyógyszereket tilos a szemétbe dobni, ugyanis a pirulák a háztartási hulladékkal együtt fokozottan természetkárosítóak, arról nem is beszélve, hogy ezeket esetleg valaki tovább értékesítheti a piacon.

A lejárati időt mindig fel kell tüntetni

Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerek címkéjéről és betegtájékoztatójáról szóló rendelet szerint az a gyógyszer csomagolásán magyar nyelven fel kell tüntetni a lejárati időt (év/hónap).

A gyógyszerek lejárati ideje pedig az a felhasználhatósági idő, amelynek végéig kizárólag a minőségi követelményekben rögzített határértékeken belül változva, megőrzi a gyógyszer a fizikai, a kémiai, a mikrobiológiai és biofarmáciai tulajdonságait, vagyis minőségét, hatékonyságát és relatíve ártalmatlanságát.

NEKED AJÁNLJUK
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 19. péntek
Emma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem