12 °C Budapest

Ezért kezdj megtakarítani nyugdíjas éveidre

Pénzcentrum
2014. február 25. 09:31

A tendenciák egyértelműek: csak magunkra számíthatunk az öregkor anyagi biztonságát tekintve. A nyesz és az önkéntes nyugdíjpénztárak mellett immár a nyugdíjbiztosítás is adókedvezményt élvez − komoly a remény, hogy az új termékkel sikerül az áttörés - írja a Napi Gazdaság.

A jövő nyugdíjasainak aktív korukban maguknak kell félretenniük öreg napjaikra, mert az állami nyugdíjból nem fognak tudni megélni. A Világbank legfrissebb tanulmánya szerint fizetésük legalább 10-15 százalékát kéne félretenni ahhoz, hogy utolsó nettó fizetésük legalább 80-90 százalékához hozzáférjenek. Ha magánmegtakarítások egészítik ki az állami nyugdíjat, akkor az államnak várhatóan kisebb, enyhébb kiigazítást kell végrehajtania a rendszerben. Ha ez nem következik be, sokkal nagyobb mértékben kellene majd csökkenteni a juttatásokat, vagy jobban kitolni a munkavállalók nyugdíjba vonulásának időpontját.

A járulékfizetők és a nyugdíjra jogosultak aránya merőben megváltozik az elkövetkező évtizedekben. Jelenleg négy aktív dolgozó "tart el" három nyugdíjast, addig 2050-re várhatóan négy aktívnak hat nyugdíjat kell majd kifizetnie. A legnagyobb probléma azonban mégis az, hogy az aktív korúak közül túl kevesen dolgoznak, a foglalkoztatottak aránya ugyanis alacsony, különösen a nyugat-európai országokkal összevetve.

Jelentős probléma továbbá, hogy aki eléri a nyugdíjkorhatárt, az igen sokat betegeskedik, a társadalombiztosítás az ő ellátásukra fordítja a bevételek 80 százalékát. Ezen az összetett problémakörön segít a megújított adójóváírás rendszere, amiről részletesen ITT írtunk.

NEKED AJÁNLJUK
NAPTÁR
Tovább
2026. április 10. péntek
Zsolt
15. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?