Egyre nagyobb teret nyernek a hőszivattyús rendszerek is, különösen az új építésű, jó energetikai besorolású ingatlanoknál.
Hiába mérséklődött radikálisan a halálozások száma, a születések visszaesése miatt továbbra is nagy mértékben fogy a magyar népesség - derült ki a KSH gyorstájékoztatójából.
2016 első hét hónapjában 51 882 gyermek született, 1,4 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A 72 477 halálozás 9,7 százalékos visszaesést jelent 2015. január-júliushoz képest. A természetes fogyás 20 595 fő volt, 7 001-gyel kevesebb az egy évvel korábbinál.
- 2016 első hét hónapjában 51 882 gyermek jött világra, ami 759-cel, 1,4 százalékkal mérséklődött 2015. január-júliushoz viszonyítva. A szökőnaphatástól megtisztított születésszám-csökkenés ennél nagyobb mértékű, 1,9 százalék volt. Februárban és márciusban többen, a másik öt hónapban kevesebben látták meg a napvilágot, mint egy évvel korábban. Április-májusban jelentősen, átlagosan 5,7 százalékkal, júliusban alig csökkent a születések száma a tavalyihoz képest.
- Az elhunytak száma 72 477 fő volt, az előző évihez mérten 7760-nal, 9,7 százalékkal esett vissza. A szökőnaphatást figyelembe véve a mérséklődés valamivel nagyobb mértékű, 10 százalék volt. A májusi és júniusi elenyésző emelkedést leszámítva az év többi hónapjában számottevően kevesebben vesztették életüket, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb, átlagosan 15 százalékos kiigazított csökkenés január-márciusban történt, továbbá a júliusi 14 százalékos visszaesés volt még hasonlóan nagymértékű. Mindkét időszakban a jelenség hátterében az előző év különösen magas bázisértéke állt.
- A születések számának mérséklődése kisebb mértékű volt, mint a halálozásoké, így a természetes fogyás a 2015. január-júliusi 27 596-tal szemben 2016 első hét hónapjában 20 595 fő volt, ami 25 százalékos csökkenést jelent.
- A házasságkötések számának hosszabb időszak óta tartó, figyelemre méltó emelkedése az év során folytatódott. A 2016 első hét hónapjában anyakönyvezett 28 714 frigy 17 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A 2016. évi szökőnap nem gyakorolt számottevő hatást a házasságkötések január-júliusi értékének növekedésére. Az első hét hónap során kötött házasságokból különösen a szezonon kívül eső február-áprilisi időszak emelkedése volt jelentős, akkor az újonnan kötött házasságok kiigazított száma átlagosan 34 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.
- Ezer lakosra 9,1 élveszületés és 12,7 halálozás jutott. Előbbi 0,1, utóbbi 1,3 ezrelékponttal alacsonyabb az előző évinél, ennek eredményeként a természetes fogyás mutatója 1,2 ezrelékponttal 3,6 ezrelékre csökkent. Az év első hét hónapjában ezer élveszületésre 4,3 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,1 ezrelékpontos mérséklődés az előző év január-júliusihoz képest. A házasságkötési arányszám 5,0 ezrelékes értéke 0,7 ezrelékponttal magasabb volt az egy évvel korábbinál.
NEKED AJÁNLJUK
FRISS HÍREK
Több friss hír
PC BLOGGER & PODCASTER
Portfolio Checklist
2026. február 20. 16:50
Media1
2025. december 2. 13:23
iO Charts | 2026. február 21. 19:12
Miről szól a Piaci Impulzus rovat? Nem tudom, tisztában vagytok-e vele, de egy alapos fundamentális...
MEDIA1 | 2026. február 21. 14:45
Az Orbán-kormány egyik reklámszpotjával találkozott az RTL-en csütörtökről péntekre virradó éjszaka...
Holdblog | 2026. február 21. 10:15
Ha meg akarsz védeni egy települést, a fal csak a második legjobb megoldás - a legjobb egy jó mély,...
ChikansPlanet | 2026. február 20. 08:17
A finn Donut Lab egy olyan, járművek működtetésére alkalmas szilárdtest-akkumulátort fejlesztett ki,...
Erről ne maradj le!
-
Vállalat-finanszírozás fedezettel: hogyan javítja a kondíciókat a Start Garancia kezessége?
Limbach Attilát, a Start Garancia Zrt. vezérigazgatóját arról kérdeztük,hogy miért érdemes ma egy vállalatnak kezességet kérnie és minek kell ehhez megfelelnie?
NAPTÁR
Tovább
2026. február 22. vasárnap
Gerzson
8. hét
Február 22.
Imanap a világ éhezőiért
Február 22.
Farsangvasárnap és a "farsang farka"
Február 22.
A bűncselekmények áldozatainak napja
Ajánlatunk
-
Az innovációs fődíjat a Gránit Bank nyerte a Mastercard „Az év bankja” versenyén (x)
A Gránit Bankot választotta az Innovation szegmens legjobbjának a szakmai zsűri a Mastercard „Az év bankja 2025” versenyén
Biztosítás legolvasottabb
2
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
Planet Expo és Konferencia – A tiszta energia jövője
INGYENES REGISZTRÁCIÓ
Planet Expo és Konferencia – Agrárium a klímaváltozás szorításában
INGYENES REGISZTRÁCIÓ
EZT OLVASTAD MÁR?

Pénzcentrum | 2026. február 22. 10:02

Pénzcentrum | 2026. február 22. 06:07

Agrárszektor | 2026. február 22. 09:03




