25 °C Budapest
Idősebb férfi luxusórákat áruló ékszerüzletben

Elképesztő, mire költik most pénzüket a világ szupergazdagjai: jól járhat, akinek épp van eladó

2025. június 10. 17:46

A kínai gazdasági lassulás miatt egyre többen fordulnak a használt luxuscikkek felé, miközben a fogyasztói árak csökkenése deflációs nyomást okoz az országban - jelentette a Reuters.

A kínai energiaszektorban dolgozó Mandy Li korábban rendszeresen vásárolt magának luxustáskákat, de miután állami munkaadója 10%-kal csökkentette a fizetését, és családja ingatlanjainak értéke a felére esett, már csak használt termékeket vesz. "Visszafogom a nagyobb kiadásokat", mondta a 28 éves nő, miközben a májusban nyílt pekingi Super Zhuanzhuan használt luxuscikkeket árusító üzletben nézelődött.

"A gazdaság egyértelműen hanyatlik", tette hozzá, megjegyezve, hogy családja vagyona jelentősen csökkent a 2021 óta tartó ingatlanválság miatt.

A világ második legnagyobb gazdaságában erősödő deflációs nyomás hatására a fogyasztói magatartás olyan irányba változik, ami további árcsökkenéshez vezethet. A hétfői adatok szerint a fogyasztói árak májusban 0,1%-kal csökkentek az előző év azonos időszakához képest, miközben számos szektorban - az autóipartól az e-kereskedelmen át a kávéiparig - árháborúk dúlnak a túlkínálat és a visszafogott háztartási kereslet miatt.

"Úgy gondoljuk, hogy a tartós túlkapacitás mind idén, mind jövőre deflációban tartja Kínát", írta a Capital Economics egy kutatási jelentésben.

Az új vállalkozások a takarékos fogyasztókat célozzák meg, a 3 jüanos (kb. 0,40 dolláros) reggelimenüt kínáló éttermektől kezdve a naponta négyszer villámakciót tartó szupermarketekig. Ez a trend azonban aggasztja a közgazdászokat, akik szerint az árháborúk hosszú távon fenntarthatatlanok, mivel a veszteséges cégek bezárhatnak, az emberek elveszíthetik munkájukat, ami további deflációt okozhat.

A kínai használt luxuscikkek piaca a pandémia óta jelentősen növekszik, 2023-ban az éves növekedési ráta meghaladta a 20%-ot a Zhiyan Consulting tavalyi iparági jelentése szerint. Ez a növekedés azonban az eladásra kínált termékek számának ugrásszerű emelkedéséhez vezetett, ami a kedvezmények mértékén is látszik.

Egyes új üzletek, köztük a Super Zhuanzhuan, akár 90%-os kedvezménnyel kínálják termékeiket az eredeti árhoz képest, szemben az elmúlt évek 30-40%-os iparági standardjával. A 70% vagy annál nagyobb kedvezmények most már általánosak a nagy használtcikk-platformokon is, mint a Xianyu, Feiyu, Ponhu és Plum.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

"A jelenlegi gazdasági környezetben azt látjuk, hogy egyre több meglévő luxusfogyasztó fordul a használtcikk-piac felé", mondta Lisa Zhang, a Daxue Consulting piackutató és stratégiai cég Kínára szakosodott szakértője. Hozzátette, hogy "az eladók nagyobb kedvezményeket adnak a fokozódó verseny miatt".

A Super Zhuanzhuanban egy zöld Coach Christie táska, amelyet első tulajdonosa 3260 jüanért (kb. 454 dollár) vásárolt, most 219 jüanért (kb. 30 dollár) kapható. Egy 2200 jüanos Givenchy G Cube nyaklánc pedig 187 jüanért szerezhető be.

"Évről évre körülbelül 20%-kal nő az eladók száma, míg a vásárlók száma nagyjából stabil", mondta egy másik kínai használt luxuscikkekkel foglalkozó vállalkozás alapítója, aki névtelenséget kért. "A középosztály fizetése jelentősen csökkent. A gazdasági helyzet a legfőbb oka annak, hogy ezeket a trendeket látjuk."

Hozzátette, hogy olyan nagyvárosokban, mint Sanghaj és Peking, elegendő vásárló van az új piaci szereplők számára, de Kína más részein nincs hely többnek. "Azt várom, hogy a nemrég nyílt üzletek többsége valójában be fog zárni", mondta.

Riley Chang egyetemi tanár nem azért nézelődött a Super Zhuanzhuanban, mert új dolgot akart vásárolni - a pandémia óta nem költött pénzt nagy márkákra -, hanem mert látni akarta, milyen áron tudná eladni saját tárgyait. Nem volt elégedett azzal, amit látott. "Jártam már több jelentős használt luxuscikk-üzletben Pekingben és Sanghajban, és mindegyik megpróbálja a lehető legalacsonyabbra lenyomni az áradat", mondta Chang.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. június 20. péntek
Rafael
25. hét
EZT OLVASTAD MÁR?