A Financial Times idén is rangsorolta Európa legjobb üzleti iskoláit, amelybe egyetlen magyar szereplőként a Budapesti Corvinus Egyetem is bekerült.
A Széchenyi fürdő vize, a pannonhalmi levendula és a villányi kékszőlő mind olyan magyar sajátosságok, amelyeket az ország kincseiként tartunk számon. Emellett zseniális alapanyagok, amelyek felhasználása önmagában jelentheti egy márka egyediségét, néha pedig egészen meglepő módon bukkannak fel egy-egy termékben. Milyen hazai alapanyagokkal érdemes dolgozni, és mely összetevőkből születnek a legegyedibb magyar termékek?
A Széchenyi fürdő magas ásványi anyag tartalmú vizét kozmetikumokban használják, épp úgy, ahogy a pannonhalmi levendulából készített illóolajat. De utóbbiból készül például olyan magyar csokoládé is, ami után még az Amerikai Egyesült Államokban is kapkodnak. Összegyűjtöttük, hogy különböző gyártók hogy nyúlnak a hazai alapanyagokhoz: például miért van termálvíz egy arcradírban, és hogy kerül tárkony vagy erős paprika a csokoládéba?
Hazai összetevők kontra egzotikumok a szépségápolásban
A kozmetikában rengeteg magyar alapanyag felhasználására van lehetőség, de a legújszerűbb talán a hazai termálvizek alkalmazása. Az Adrienne Feller márka Hungarian Spring termékcsaládjának alapját a magyar termálvíz adja, ebben a termékcsaládban van arclemosó tej, arcradír, arcpermet és revitalizáló elixír is.
- mondta a Pénzcentrumnak Feller Adrienneszépségterapeuta.
Budapest évtizedek óta kiemelkedő fürdővárosnak számít több tucat termálvizes- és gyógyfürdőjével, amelyek egy részének a vize nemcsak fürdő-, hanem ivókúra formájában is gyógyhatású, tipikusan az emésztrőrendszer betegségei esetén. Épp ezért sok fürdőhelyen van lehetőség a gyógyvizet helyben fogyasztani: például Bükfürdőn, Hévízen, Harkányban és Igalon, a budapesti gyógyfürdők közül pedig ilyen a Lukács, a Rudas és a Széchenyi fürdő is. Van néhány olyan hazai forrás is, amelynek a vizét palackozzák, de nem mindegyiket érdemes, például az egyik legismertebbnek számító hévízit sem, mert a benne lévő fontos összetevők között van olyan, amely néhány nap alatt elbomlik.
Feller Adrienne a magyar alapanyagok használatát több okból fontosnak tartja: egyrészt büszke arra, hogy magyar termékeket készít, másrészt rengeteg itt termő növény sokkal gazdagabb hatóanyagokban, mint bármi más a világon. A hazai termálvizek mellett több termékben használja fel a magyar sárgabarackmag-olajat, a villányi kékszőlőt, a pannonhalmi levendulát, a zsályát, illetve a kivételes hatóanyagairól híres kamilla-illóolajat is. A magyar alapanyagokon túl néhány egzotikumot is csempész a termékekbe, melyek bár nem teremnek meg itthon, hatásuk miatt fontos szerepük van: ilyen például a shea vaj, a tömjén, a mirha, a rózsa, a balzsamos szuhar és a szantál.

Magyar csokoládégyártás és itthoni fűszerek
A Rózsavölgyi Csokoládé nevű csokoládémanufaktúra számos hazai alapanyagot használ termékeihez, például pannonhalmi fűszereket az apátság kertészetéből, mint a borsmenta és a tárkony, illetve levendulaolajat szintén az apátság üzeméből. "Az apátság több éve megkért minket, hogy tervezzünk nekik 3 féle csokoládét. Próbáltam olyat készíteni, amihez való alapanyagokat akár termeszthetnének is a szerzetesek" - meséli Csiszár Katalin, a Rózsavölgyi Csokoládé egyik tulajdonosa.
nyomában az erős paprikással, és mindegyik magyar alapanyagokból készült.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 12 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,02 százalékos THM-el, és havi 98 070 forintos törlesztővel fel lehet venni az Erste Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Raiffeisen Banknál 8,09% a THM; az UniCredit Banknál 8,11%; a MagNet Banknál 8,27%, a K&H Banknál 8,28%; míg az OTP Banknál 8,29%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ezeken kívül hazai biomandulát, diót, pálinkákat, gesztenyemézet, paprikát és dióolajat is használnak, idényben pedig epret, málnát és más gyümölcsöket. Ami Magyarországon megterem és szükség van rá a recept szerint, azt mindenképpen itthonról szerzik be, addig kutatnak, amíg fel nem lelik azt a minőséget, amire szükségük van. "Sajnos a tejtermékekkel gondban vagyunk, mindig kutatok, de egyelőre nem akadtam a megfelelőre. De például csokoládét érdemes tőlünk beszerezni, sajnos nagyon nehéz lezökkenteni a magyar séfeket és cukrászokat a belga és francia csokoládéról" - tette hozzá a csokoládémanufaktúra tulajdonosa.
Ez a csoki milyen évjárat?
Szántó Tibor csokoládékészítő mester azt a borászatban jellemző alapelvet vallja a csokoládékészítésben, hogy minden területnek megvan a saját terroir-ja, vagyis mindegyik klíma- és talajtípus különböző jegyeket hoz ki a gyümölcsből.
- olvasható a magyar csokoládékészítő honlapján. Egyik legkülönlegesebb terméke az a forrócsokoládé, amelyhez tiszta tihanyi levendulát használ a finom kakaóaroma mellé. A termék egyediségét a vulkanikus termőtalaj adja: a Balaton speciális klímája magas illóolaj tartalmú virágokat ad, amely tökéletesen harmonizál a csokoládéval.

Olyat csinált Frei Tamás, amit 2023-ban még senki: megőrülnek érte a magyarok, ezért tolong mindenki
Hiába a gazdasági nehézségek, a hazai könyvpiac legnagyobb kereskedői azt tapasztalják, az emberek kitartanak az olvasás mellett.

Ezért szegényedett el temérdek magyar: stabilan 24 ezer most az a bevásárlás, ami 17 ezer volt 2 éve
Augusztus óta szűk 24 ezer forintba kerül az a nagy bevásárlás, ami két éve még stabilan 17 ezer forintba került.
A zárkózott kamaszok ventilációjában segíthet egy, a mentális jóllétet támogató új hazai mobilapp, a Healmindset, amelyben a felhasználók chaten, anonim módon kaphatna támogatást.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
-
A Black Friday után itt a Green Friday: mutatjuk, milyen akciók várnak
A túlfogyasztásra hívja fel a figyelmet a Mastercard kampánya.
-
Karácsonyi készülődés a PENNY-vel (x)
Szívhez szóló videóval is köszönti a vásárlókat az üzletlánc
- Vészjósló változás a brit kormánypártban
- Így hozzák helyre a hatalmas földhasadásokat Izlandon - galéria
- Ferencz Marcel a Prima Primissima díjról: napok kellenek, míg ezt feldolgozza az ember
- Lenyűgöző ékessége lesz a Budavári Palotának - képek
- Megtört a jég: Ausztria enged egy fontos szabályban a Schengeni bővítéshez
- Irányt váltott a Halley-üstökös
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


