33 °C Budapest

Módosítani kellene a csődtörvényt a felszámolók szerint

Pénzcentrum
2008. augusztus 1. 08:15

A felszámolók módosítanák a csődtörvényt, hogy több céget lehessen megmenteni. A Felszámolók Országos Egyesülete (FOE) az eljárások gyorsításával, az adósi vagyonra rendelt azonnali moratóriummal, a cégvezetőkre vonatkozó felelősségi szabályok szigorításával vetne gátat a folyamatosan növekvő felszámolásoknak - írja a Világgazdaság.

Filip György, a szervezet elnöke szerint a közeljövőben nincs remény egy új csődtörvény bevezetésére, így a mostani szabályokat kellene módosítani. Míg négy évvel ezelőtt 17500, addig az idén januárban már közel 22 ezer cég állt felszámolás alatt. Mindeközben növekszik a végelszámolás sorsára jutott gazdasági társaságok száma is, amit azért érdemes figyelni, mert közülük sok fordul át felszámolásba.

Tavaly mindössze egy, a gazdálkodó szervezet megmentését reorganizációját szolgáló csődeljárás indult, míg idén egy sem. Az alelnök szerint a körbetartozások mérséklését célzó rendelkezések megváltozása is hozzájárult a felszámolások számának emelkedéséhez.

Súlyos gondot jelent, hogy az egyszerűsített eljárások is 1-1,5 évig eltartanak. Ilyen felszámolási eljárás a vagyontalan társaságok ellen indul, s az összes ügy 90-95 százalékát teszi ki, azonban ahol nincs vagyon, ott később sem lesz, így a felszámolók bizonyos technikai módosításokat alkalmaznának, s így gyorsítanák a procedúrát.

Filip György szerint a másfél évtizeddel ezelőtt eltörölt kötelező öncsőd miatt kiirtották az átmeneti pénzzavarral küzdő gazdasági társaságok felépülését célzó törekvéseket. Mentőöv lehetne az adósi bejelentésre bevezetett adósi moratórium is.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,62 százalékos THM-el, havi 184 778 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,78%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,89%, míg a MagNet Banknál 7,02%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Gyakran előfordul az is, hogy nem találnak ügyvezetőt, tulajdonost a felszámolók. Ha mégis, akkor nehéz őket felelősségre vonni, emiatt a jelenleginél egyértelműbb és szigorúbb polgári, illetve társasági jogi szabályokra volna szükség.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. augusztus 7. péntek
Ibolya
32. hét
Augusztus 7.
Nemzetközi sörnap
EZT OLVASTAD MÁR?