4 °C Budapest

Csődbe menekülnek a hitelesek: hátrahagyják a lakásokat?

Pénzcentrum
2008. január 8. 10:07

A magáncsőd intézménye bizonyos feltételek teljesülése mellett végső menedékként szolgálhat azon lakáshitelesek számára, akik nem szeretnék elveszíteni fejük fölül házukat, de a hitelkamatok emelkedése miatt már nem tudják fizetni a családi költségvetés határain túlnőtt havi törlesztőrészleteket.

Így nem csoda, hogy a hitelválság és az ingatlanpiaci visszaesés miatt nehéz helyzetbe került háztartások esetében nem csak a végrehajtási eljárások száma emelkedett meg, de a fogyasztói csődeljárásoké is. 2007-ben a csődeljárások száma 40 százalékos növekedés után is meghaladta a 800 ezret.

Ez a szám annak fényében, hogy az eljárások száma 2005-ben elérte a 2 milliót, első látásra kedvezőnek tűnhet. Ám a 2006-ban életbe lépő jogszabály-változtatás a csődeljárások számának leszorítása érdekében szűkebbre szabta az amerikai állampolgárok lehetőséget. Az új csődtörvény eredményeképpen, melyről egy korábbi cikkünkben már bővebben beszámoltunk, csökkent a megindult eljárások száma félmillióra 2006-ban.


Árverezik a házad? Lenne megoldás, csak félnek használni!


Az új törvény megszigorította a teljes adósság elengedését lehetővé tevő Chapter 7 kérelmezését, melynek következtében az újrakezdést kedvezőtlenebb feltételek mellett biztosító Chapter 13 részaránya az összes kérelmen belül 40 százalékra emelkedett. A szakértők szerint azonban a csődeljárások számának tavalyi növekedése még csak a kezdet, 2008-ban ismét robbanásszerűen növekedhet azon amerikaiak száma, aki szorult anyagi helyzetükre ily módon szeretnének megoldást találni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

.

Hazánkban jelenleg nem működik a magáncsőd, vagy más néven a fogyasztói csőd intézménye, mely azon állampolgárok számára nyújtja a tiszta lappal kezdés lehetőségét, akik felelőtlen magatartásuk vagy egyéb külső tényezők miatt olyan anyagi terhet vállaltak, melyet egyedül nem képesek elviselni. A magáncsőd az adósság rendezésének jogszabályban rögzített módja, az önmaga ellen csődeljárást kezdeményező magánszemélynek azonban a legtöbb országban bizonyítania kell, hogy az általa tett erőfeszítések ellenére sem tudta rendezni helyzetét hitelezőivel.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. december 11. 18:46
A néhány nap múlva vezérigazgató-helyettest, majd jövő májusban vezérigazgatót is váltó, egyre komol...
Bankmonitor  |  2025. december 11. 14:50
A lakáspiac Otthon Start lázban ég, de nem szabad megfeledkezni a sima, piaci lakáshitelekről sem. A...
Holdblog  |  2025. december 11. 11:35
Plusz egy év, plusz egy évnyi HOLD After Hours és HOLDBLOG. És plusz egy kérdőív, már hagyomány, hog...
iO Charts  |  2025. december 10. 10:01
A startupokról már rengeteget írtam, nyilván ezen befektetések végső célja a startup exit. Ez egyált...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 12. péntek
Gabriella
50. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. december 12. 07:07