1 °C Budapest
Obuda Parish Church in Budapest, Hungary. Óbuda was a historical city in Hungary. United with Buda and Pest in 1873 it now forms part of District III-Óbuda-Békásmegyer of Budapest. The name means Old Buda in Hungarian

Brutális árkülönbség: ennyibe kerül most a legolcsóbb és legdrágább panellakás Magyarországon

2024. december 30. 10:28

Kétéves csúcsra tört 2024-ben az ingatlanpiac kereslet, ami a tranzakciószámok terén is az előzetes elvárásoknak megfelelő eredményeket hozott. Az év utolsó napjaiban az egyik hazai országos ingatlanközvetítő hálózat összegyűjtötte a legérdekesebb ingatlanpiaci tranzakciókat, hiszen különlegességekből és szélsőségekből idén sem volt hiány!

"A megújult CSOK Plusz a gyermeket tervező családok otthonteremtési kedvét fokozta, míg a csökkenő állampapírhozamok a befektetői érdeklődést irányították ismét az ingatlanpiac felé 2024-ben. Ennek eredményeként kétéves csúcsra jutott a vevői kereslet, a lezárult adásvételek számát illetően pedig 120-125 ezerrel is zárhat majd az év" –  mondta Máté Ferenc, a Duna House Vezérigazgató-helyettese. Az év második felében már érezhető volt, hogy a családok mellett a befektetők is újra aktív szereplői lettek a szegmensnek, az ország teljes területén zárult adásvételek több, mint 27%-a befektetési célú vásárlás volt az ingatlanközvetítő adatai alapján, októberben és novemberben pedig a fővárosi adásvételek 38-40%-a befektetési céllal köttetett.

Az országos értékesítési adatok alapján a panelek 635, a téglalakások 807, a házak pedig 422 ezer forintos átlag négyzetméteráron keltek el idén. A teljes hazai ingatlanpiacot vizsgálva az újépítésű ingatlanok átlagosan 830 ezer Ft/m2 összegért cseréltek tulajdonost, a fővárosban azonban ennél jóval költségesebb az újlakás-vásárlás, 1,5 millió forint körül alakul a korszerű, új projektek lakásaiért kért átlagos négyzetméterár.

A 2023-as év átlagánál 13%-kal magasabb összeget, 45,2 millió forintot fordítottak ingatlanvásárlásra a vevők az idei évben országosan, csak a vidéki területeket vizsgálva pedig 5 millió forinttal, 39,1 millió forintra emelkedett az átlagos ingatlanérték, míg a fővárosban 6%-kal, 60,4 millió forintra nőtt ez az összeg tavalyhoz képest

– tette hozzá a szakértő.

Szélsőségekből idén sem volt hiány

A Duna House tranzakciós adatai alapján végső vételár szempontjából a csúcstartó egy, a főváros budai oldalán található, természetesen energiahatékony, modern, magas minőséget képviselő, újépítésű luxusvilla, amelyért 1 milliárdot meghaladó összeget fizetett az új tulajdonosa. Vidéken a két legmagasabb, 430-440 millió forintos vételár pedig egy győri és egy szentendrei tranzakció során került a szerződésbe. A lokáció merőben eltérő, azonban a két ingatlanban közös pont a 330-350 négyzetméteres alapterület, valamint a mai igényeknek megfelelő kifogástalan esztétikai és műszaki állapot. Vételár tekintetében a sor másik végén ezúttal az ország keleti felében elhelyezkedő kistelepülések bontásra váró, vagy felújítandó házai szerepeltek, amelyek közül a legolcsóbb egy 1,2 millió forintért értékesített, 35 négyzetméteres ingatlan volt Tolna vármegyében.

A használt ingatlanok között négyzetméterárban rekordernek egy 2,6 millió feletti egységáron értékesített, XI. kerületi, nagyon jó állapotú, 80 négyzetméteres lakás számított, de volt, aki a 2,3 millió forintot sem sajnálta négyzetméterenként egy balatonlellei, 36 négyzetméteres, lakható állapotú ház vásárlása során.

JÓL JÖNNE 10 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 10 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 210 218 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 9,97%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank (THM 10,22%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az ingatlanpiacon igenis számít a méret

A 2024-ben értékesített, legcsekélyebb méretű ingatlan egy 7 négyzetméteres, XX. kerületi lakás volt, amely 10,8 millió forintért talált gazdára, a legjelentősebb alapterületű ingatlan címért folytatott verseny során, az idei évben egy, a Szentendrei-szigeten megbúvó, XVIII. század első felében épült ház érdemelte ki a maga 867 négyzetméterével. Ennél valamivel korosabb otthon, egy Zala vármegyei, 1711-ben épült kastély is szerepelt a tranzakciók között, ráadásul a különleges ingatlan alku nélkül, irányáron került új tulajdonosához.

Országszerte 128 ezer és 1,2 millió forintos négyzetméterár között szerződtek a vevők házgyári lakásokra hazánkban. A legmagasabb négyzetméterárat, 1,2 millió Ft-ot egy óbudai lakótelepen található, 27 négyzetméteres, jó állapotú ingatlanra költöttek, de 128 ezer Ft/m2-ért egy 59 négyzetméteres, felújítandó, komlói lakást is lehetett vásárolni.

A legmagasabb összeget, 83,7 millió forintot szintén Budapesten, a III. kerületben, egy 73 négyzetméteres, erkélyes, ízlésesen felújított panelért adott a vásárló, aki pedig Salgótarjánban keresett kisebb méretű panellakást, az 6 millió forintért is szerződhetett egy 28 négyzetméteres alapterületű otthonra.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
NAPTÁR
Tovább
2026. január 23. péntek
Zelma, Rajmund
4. hét
Január 23.
Kaposvár napja
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Green Transition & ESG 2026
Bemutatjuk a legjobb, a nettó zéró kibocsátást elősegítő fenntarthatósági megoldásokat
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
Digital Compliance 2026
Adat és MI: minden napra egy változás?
EZT OLVASTAD MÁR?