Az intézkedés komoly tiltakozást váltott ki, nőjogi egyesületek részéről, akik szerint a program társadalmi és nemi egyenlőtlenségeket erősíthet.

Manapság egyre gyakrabban hallani nyugdíjkorhatár-emelésről, így a valóságtól elrugaszkodottnak tűnhet, ha valaki éppen a nyugdíjkorhatár csökkentését szeretné. Pedig a Z generáció pont erre hajlik - írja a Bankmonitor.
Az utóbbi időben egyre többet hallani a nyugdíjkorhatár emeléséről, ám egy friss kutatás szerint a Z generáció tagjai éppen az ellenkező irányba mozdulnának. A Bankmonitor cikke ezt a meglepő trendet és annak lehetséges gazdasági következményeit vizsgálta meg közelebbről.
Egy nemrégiben végzett, 1000 amerikai munkavállalót érintő felmérés eredményei szerint a Z generáció tagjai közül minden ötödik (22%) úgy véli, hogy a nyugdíjkorhatárt 55 év alá kellene csökkenteni. Ez az arány jelentősen magasabb, mint az idősebb generációknál: az Y generáció esetében 11%, az X generációnál 7%, míg a Baby Boomerek körében mindössze 1% gondolkodik hasonlóan.
A generációs szakadék még szembetűnőbb, ha a magasabb nyugdíjkorhatárt vizsgáljuk. Míg a Boomerek fele szerint a korhatárnak 65 és 69 év között kellene lennie, addig a Z generáció tagjainak csupán 23%-a ért egyet ezzel az elképzeléssel.
A nyugdíjkorhatár történelmi perspektívából
A nyugdíjkorhatár kérdésének megértéséhez érdemes történelmi kontextusba helyezni a témát. A 19. század végén, amikor Németországban először vezették be a maihoz hasonló nyugdíjrendszert, a korhatárt 70 évben állapították meg. Akkoriban azonban ez a kor jóval meghaladta az átlagos várható élettartamot, amely férfiaknál 37, nőknél 40 év volt.
Magyarország demográfiai kihívásai
Hazánk egyre inkább elöregedő társadalommá válik, amit a csökkenő születésszám és a növekvő várható élettartam egyaránt befolyásol. Ez a trend komoly kihívások elé állítja a nyugdíjrendszert és a dolgozó korosztályt.
Az eltartottsági ráta alakulása
Elemzésükben megvizsgálták, hogyan alakulna az eltartottsági ráta a jelenlegi 65 éves, illetve egy hipotetikus 55 éves nyugdíjkorhatár esetén. Az eredmények azt mutatják, hogy 2024-ben a 65 éves korhatár mellett egy dolgozó 0,65 nem dolgozót tart el, míg 55 éves korhatárnál ez az arány 1,06-ra emelkedne. A helyzet 2060-ra még súlyosabbá válna: 65 éves korhatárnál 0,84, míg 55 évesnél 1,32 lenne az eltartottsági ráta.
Adóterhek növekedése
A nyugdíjkorhatár csökkentése jelentős adóteher-növekedést vonna maga után. Számításaik szerint 2060-ban, 65 éves nyugdíjkorhatár mellett az újraelosztással kapcsolatos adóteher 46%-os adókulcsot jelentene, míg 55 éves korhatárnál ez 57%-ra emelkedne. Ha figyelembe vesszük az egyéb állami kiadásokat is, az adóteher akár a jövedelmek 77%-át is elérheti 55 éves nyugdíjkorhatár esetén.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Z generáció tudatos megtakarítási stratégiája
A korai nyugdíjba vonulás egyetlen reális lehetősége az elöregedő társadalmakban a saját nyugdíjmegtakarítás. A Z generáció ebben a tekintetben kifejezetten tudatosnak tűnik: sokan már fiatalon elkezdenek takarékoskodni, kihasználva a kamatos kamat erejét.
"Minél korábban kezd valaki megtakarítani, annál könnyebben érheti el pénzügyi céljait" - hangsúlyozzák a szakértők. A korai kezdés jelentős előnyt jelent azokhoz képest, akik később látnak hozzá a nyugdíjcélú megtakarításhoz.
Összegzésként elmondható, hogy bár a Z generáció vágyik a korai nyugdíjba vonulásra, ennek megvalósítása jelentős gazdasági kihívásokkal járna. A megoldás kulcsa a tudatos, hosszú távú pénzügyi tervezés és megtakarítás lehet, amellyel már fiatal korban megalapozhatják jövőbeli anyagi biztonságukat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


