Bármennyire is hihetetlen, de bőven van olyan szakma Magyarországon, amelyben több mint 1 millió forint a havi fizetés. Mutatjuk a friss statisztikát és a korcsoportonkénti átlagokat.
Közzétette honlapján az egyéni bérek és keresetek legfrissebb (2016-ra vonatkozó), foglalkozások (FEOR) szerinti bontásban is elérhető statisztikáit a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ). A kimutatás alapján továbbra is a légiforgalmi irányítók viszik haza a legtöbbet, de nem panaszkodhatnak a politikusok, a könyvelők, és az alternatív gyógymódot alkalmazó szakemberek sem.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy a 2015-ös adatokhoz képest a legtöbb szakmában erőteljesen csökkentek a bruttó átlagértékek; a légiforgalmi irányítók például tavaly még közel 1,8 milliós, míg a politikusok bő 1,2 millió forintos bruttóval szerepeltek. Az esetleges módszertani (a honlapon jelenleg nem elérhető a friss statisztikák módszertana) változással kapcsolatban kerestük az NFSZ-t, cikkünk megjelenéséig azonban nem sikerült megszólalót találnunk.
A tavalyi, szintén több száz foglalkozást tartalmazó jelentés módszertana szerint az NFSZ a következők szerint számolt: "A megfigyelt hónapban számfejtett rendszeres keresetelemek bruttó összege, melyhez hozzáadjuk az előző évi nem havi rendszerességű prémiumok, jutalmak, 13. havi fizetés 1/12-ed részét. Az egyes soroknál az oda tartozó elemek megfelelő adatainak az egyénenkénti létszámsúlyokkal számított súlyozott számtani átlaga jelenik meg" - írták a 2015-ös adatokra vonatkozó módszertani megjegyzések között.
Ha túltettük magunkat a módszertan esetleges változásán, érdems korcsoport szerinti bontásban is megvizsgálni a legjobban fizetett szakmák toplistáját. A top 15-ben például kizárólag az "Informatikai és telekommunikációs tevékenységet folytató egység vezetője" FEOR-néven futó foglalkozásban akadnak 20 év alattiak; az ő fizetésük azonban erősen elmarad a szakma korcsoportok nélküli átlagától (bruttó 705 000 Ft/hó).
A 61 év feletti korcsoportban viszont több szakmában is szép summát visznek haza a szenior szakemberek. A top 15-ben csak két olyan foglalkozás akad - a légiforgalmi irányítóké, mondjuk ez nem annyira meglepő, illeve az alternatív gyógymódot alkalmazó szakembereké -, ahol már nem aktívak a szakma képviselői 61 év felett.
A foglalkozásonkénti korcsoportátlagok alapján továbbá az is megállapítható - legalábbis a 15 legjobban fizetett szakmán belül -, hogy míg az első 4 évtizedben, tehát az 50. életév betöltéséig folyamatosan növekednek az átlagfizetések, addig az ötveneseknek, illetve hatvanasoknak már valamennyivel szerényebb havi bruttóval kell beérniük, mint a csúcson lévő 31-50 éves korcsoportnak.
Ha nem is hét, mint a pokolban, de legalább négy, és ha nem is pokolra kell menni a jó csapatműködésért...
A NAV közzétette a 2021. évi ellenőrzési elveket és az ellenőrzési tervet. Forrás: https://www.nav.gov.hu/nav/adotraffipax
Játsszunk egy kis időutazást, ugorjunk vissze több mint száz évet, és nézzünk be újra a mádi...
Ma Magyarországon a gyermekre vágyó párok körülbelül 10-15 százaléka küzd meddőségi problémákkal....
A válaszokat kommentben várjuk! A vírushelyzet hatására a kiválasztás milyen módon zajlik?...
A járvány és a gazdasági válság hatása a munkavállalói elkötelezettségben is éreztette hatását:...
Oberfrank Zoltán blog-posztjához (“Miért vesznek fel a cégek munkatársakat”) a Linkedin terjedelmi...
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |