A bilirubin fontos része az anyagcsere-folyamatoknak, a laborvizsgálatok során mért szintje hasznos információval szolgálhat a máj, az epeutak vagy a vérképző rendszer állapotáról.

Nélkülözhetetlen munka, még sincs megfizetve: a szakma, ahol nincs tolongás a jelentkezésnél
Az elhunytak boncolását végző szakemberek munkája segíti a kórbonctani vizsgálatokat és a halál okának feltárását, miközben technikai, adminisztrációs és kegyeleti feladatokat is ellátnak. A pálya iránti kereslet alacsony, a belépéshez pedig speciális képzés és egészségügyi alkalmasság szükséges. A boncmesterek bruttó havi keresete 400 000–600 000 forint között mozog, ami elmarad az országos és az egészségügyi szektor átlagkeresetétől, azonban megfelelő tapasztalattal stabil munkahelyet jelenthet.
A boncmester olyan egészségügyi szakember, aki az elhunytak holttestének boncolását végzi orvosi felügyelettel, hogy feltárja a halál okát és hozzájáruljon a kórbonctani vizsgálatokhoz. Feladatai közé tartozik a holttestek szakszerű rekonstruálása, tárolása, végtisztességre való felkészítése és szállításuk megszervezése. Emellett a kórszövettani és egyéb vizsgálatokhoz szükséges anyagokat előkészíti és kezeli, valamint elvégzi a munkájával kapcsolatos technikai, kegyeleti, adminisztrációs és dokumentációs feladatokat az előírásoknak megfelelően.
A boncmesteri szakképesítés megszerzéséhez érettségi végzettség szükséges, valamint legalább fél év boncsegédi munkakörben szerzett szakmai gyakorlat. Ezen felül egészségügyi alkalmassági vizsgálaton is meg kell felelni. A képzés minimális időtartama 600 óra, amely során a résztvevők elsajátítják a boncolás technikai ismereteit, az anatómiai tudnivalókat, valamint a higiéniai és munkavédelmi előírásokat.
A boncmesteri szakma iránti kereslet viszonylag alacsony, mivel a munkakör sajátos jellege miatt kevesen választják ezt a pályát. Ennek következtében a munkaerőpiacon korlátozottak az elhelyezkedési lehetőségek, főként kórházak patológiai osztályain, igazságügyi orvostani intézetekben és bonctermekben van szükség ilyen szakemberekre.
A boncmesterek fizetése számos tényezőtől függ, mint például a munkahely földrajzi elhelyezkedése, az intézmény típusa és a szakember tapasztalata. Nagyvárosokban vagy magánegészségügyi intézményekben dolgozó boncmesterek általában magasabb fizetést kapnak, mint vidéki kórházakban dolgozó kollégáik. Emellett a tapasztalat és a szakértelem növekedésével a fizetés is emelkedhet.
A boncmesterek bruttó havi fizetése Magyarországon általában 400 000 és 600 000 forint között mozog,
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
a pontos összeg függ a munkahely típusától, földrajzi elhelyezkedésétől és a szakember tapasztalatától. Nagyvárosokban vagy magánegészségügyi intézményekben dolgozó boncmesterek általában magasabb fizetést kapnak, mint vidéki kórházakban dolgozó kollégáik. A következő ábrán vizualizáltuk a bruttó átlagos boncemester fizetések (az egyszerűség kedvéért a fentebb megjelölt intervallum átlagát vettük) viszonyát a hazai bruttó átlagos bérekhez és az egészségügyi átlagos bruttó bérekhez képest.
Összehasonlítva a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataival, 2024 decemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 727 700 forint, míg az egészségügyi szektorban ugyanezen időszakban a bruttó átlagfizetés 737 800 forint volt. Ez alapján a boncmesterek átlagos bruttó bére valamivel elmarad az országos és az egészségügyi szektor átlagától. A fenti ábrán is jól látszik, hogy nem igazán van megfizetve az egészségügy ezen szektora, így tényleg elhivatottságra vall, ha valaki így is ezt a pályát választja. Amit viszont már hangsúlyoztunk, és fontos ismét megtenni, hogy ez a szakma, bár nem túl vonzó és sokak számára megosztó lehet, igen fontos hivatás társadalmi szempontból.
Összességében a boncmesteri szakma speciális szaktudást és erős lelki teherbírást igényel. Bár az elhelyezkedési lehetőségek korlátozottak, a megfelelő képzettséggel és tapasztalattal rendelkező szakemberek számára stabil munkahelyet és versenyképes jövedelmet biztosíthat ez a hivatás.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


