6 °C Budapest

Bizakodók a magyarok: sokkal könnyebben találunk munkát?

2016. december 13. 21:01

Egyre jobban bíznak a magyarok a munkahelyükben, ráadásul az elhelyezkedés is könnyebben megy, mint egy évvel ezelőtt.

A tavalyi év azonos időszakához és az előző negyedévhez képest is 3 ponttal nőtt, ezzel 64 pontos értéket vett fel 2016 utolsó negyedévében a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe. Iskolai végzettséget tekintve továbbra is a diplomások alkotják a legbizakodóbb csoportot 70 ponttal, utánuk 65-65 ponttal következnek a legalább érettségivel, illetve szakmunkás végzettséggel rendelkező munkavállalók, a legfeljebb 8 osztállyal rendelkezők pedig 51 ponttal zárják a sort.

Korcsoport alapján enyhe emelkedés tapasztalható minden szegmensben: 67 pontot regisztráltak a 40-49 éves korosztályban, őket követik 65-65 ponttal 30-39 és a 18-29 évesek. Az előbbiben 3 pontos növekedést, míg az utóbbi két csoportban 1, illetve 2 pontos enyhe emelkedést mértek az előző év hasonló időszakához képest.

Milyenek a karrier kilátások?

Ami a karrier jövőképet illeti, a válaszadók 15 százaléka érzi úgy, hogy legfeljebb 3 évig maradna meg a munkahelye, az ő körükben csaknem minden harmadik munkavállaló a cég esetleges megszűnésével magyarázta félelmeit. Majdnem minden ötödik munkavállaló (18 százalék) viszont kifejezetten a saját pozícióját érzi fenyegetve 3 éven belül, közülük 32 százalék a leépítéstől tart, míg 29 százalékuk azt gondolja, hogy át fogják alakítani a céget és megszüntetik azt a részleget, amelyen dolgozik, így megválnak tőle.

Az újbóli elhelyezkedés esélyének megítélése egyértelműen pozitív irányba változott az elmúlt két évben: míg 2014, illetve 2015 novemberében átlagosan 30, illetve 36 pontos értéket, addig idén már 43-at vett fel a skála.

Általánosságban elmondható, hogy a magyar munkavállalók hónapról-hónapra jobban bíznak az állásukban, emellett a foglalkoztatottak úgy érzik, hogy egyre könnyebben is találnak a képzettségüknek megfelelő munkát. Ugyanakkor a mutató értéke jelentősen elmarad a közepes értéktől.

A szektorok szerinti bontás tekintetében nem figyelhető meg érdemi különbség, jelenleg a közigazgatási dolgozók a legbizakodóbbak 67 ponttal, közvetlenül őket követik az iparban és a kereskedelemben dolgozók 66, illetve 65 ponttal. A lista végén hagyományosan a mezőgazdaságban dolgozók állnak 51 ponttal.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Lakóhely szerint a falvakban és a városokban élők körében egyaránt 64-64 pontra nőtt a stabilitási index a tavalyi 58 és 62 után, ugyanakkor a továbbra is a budapestiek a legbizakodóbbak 67 ponttal. A régiók szerinti bontásnál az tapasztalható, hogy továbbra is a Közép-Magyarországon és Nyugat-Magyarországon élők a legoptimistábbak 66-66 ponttal. A férfiak és nők között egyáltalán nem mértek különbséget, mindkét nemnél 64 pontot regisztráltak.

Címlapkép: MTI / Koszticsák Szilárd

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2026.02.10 11:49
Előfordul, hogy nem is vagyunk megfázva, mégis el van dugulva az orrunk, alig kapunk levegőt – mi mi...
legacykft  |  2026.02.09 09:34
Sok szervezetben újra és újra ugyanaz a történet ismétlődik. Elindul egy vezetőfejlesztő program....
laskainelli  |  2026.01.18 19:19
Van az a reggel, amikor arra ébredsz, hogy már megint vele álmodtál. Pedig már napok, hetek teltek e...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 15. vasárnap
Kolos, Georgina
7. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. február 14. 19:20