Dübörög a munkaerőpiac: 113 ezer fős a növekedés

2016. február 26. 13:31

Jelentősen nőtt a foglalkoztatottak száma és csökkent a munkanélküliség Magyarországon az 2015. év eleji szinthez képest, derül ki a KSH friss jelentéséből. 2015. november-2016. januárban a foglalkoztatottak létszáma 4 millió 240 ezer fő volt, ami a munkaképes korú lakosság 64,5 százaléka, a munkanélküliségi ráta pedig 6,2 százalékra esett.

Az összességében 113 ezer fős növekedéshez a hazai elsődleges munkaerőpiac 57 ezer fővel járult hozzá, a közfoglalkoztatottak köre 49 ezer fővel bővült, miközben a külföldi telephelyen dolgozók száma is növekedett. A 15-64 éves foglalkoztatottak aránya 2 százalékponttal emelkedett az előző év ugyanezen időszakához képest. A 15-24 éves foglalkoztatottak létszáma 288 ezer fő volt, foglalkoztatási arányuk 1,9 százalékponttal, 26,5 százalékra nőtt.

A legjobb munkavállalási korú, 25-54 éves, valamint az idősebb, 55-64 éves foglalkoztatottak száma egyaránt emelkedett, előbbiek foglalkoztatási rátája 1,2 százalékponttal, 80,8 százalékra, utóbbiaké 4,1 százalékponttal, 46,7 százalékra. A 20-64 éves korcsoport esetében - mely az Európa 2020 stratégiában meghatározott foglalkoztatási célok alakulásának megfigyelési köre - a foglalkoztatási ráta 2,1 százalékponttal, 69,4 százalékra nőtt.

Az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki, Magyarországon jelenleg a korcsoportra vonatkozó foglalkoztatási ráta a férfiaknál 76,6, a nőknél 62,4 százalék.

A foglalkoztatás bővülésével párhuzamosan 2015. november-2016. januárban a munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 51 ezer fővel, 279 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,2 százalékponttal, 6,2 százalékra csökkent. A legnagyobb arányban a 15-24 évesek munkanélküliek, a legkisebb arányban pedig az 55-64 évesek. A munkanélküliség átlagos időtartama 19,2 hónap; a munkanélküliek 50,2 százaléka legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít.

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
kovacstunde  |  2025.03.15 13:05
Sokat beszélgettem édesapámmal, közeledvén 90. életévéhez tudtuk, hogy már nem sok időt tölt a földi...
laskainelli  |  2025.03.15 10:44
Volt már olyan, hogy reggel felébredtél, és egyszerűen semmi kedved nem volt nekiállni a napnak? Min...
vezetoi-coaching  |  2025.03.15 10:05
Szokás mondani, hogy Magyarországon nem alakult ki egy erőteljes polgári réteg, mint például a csehe...
hrdoktor  |  2025.03.14 11:01
Sokunknak ismerős lehet a helyzet, amikor a harmadik aznapi kávét iszogatva a munkahelyi kiskonyhába...
perfekt  |  2025.03.12 15:40
A mesterséges intelligencia (AI) már nem csupán egy futurisztikus technológia – itt van velünk, és e...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. március 17. hétfő
Gertrúd
12. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33