A Gallup felmérése szerint az észtek a legkevésbé vallásos nemzet a világon. Azonban lehet, hogy a balti állam lakóinak most nagyobb szükségük lenne a hitre: Észtország igencsak megszenvedi a gazdasági válságot, csökken az ipari termelés, sőt az euróbevezetés is egyre távolabbinak tűnik.
A kilencvenes évek elején a Szovjetunióból kivált balti államok (Észtország, Lettország, Litvánia) a kétezres években hatalmas gazdasági fejlődésnek indultak. Csatlakozásuk után az Európai Unió mintaállamai lettek, azonban a nemzetközi pénzügyi világválság őket is megviseli. Szerdán például a világ egyik legnagyobb hitelminősítő intézete, a Moody's a leminősítést valószínűsítő figyelőlistára helyezte Észtország és Litvánia adósságának besorolását. Ráadásul Uniós vélemények szerint Észtország a következő években az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti kritériumokat sem tudja majd teljesíteni.
A látványos gazdasági visszaesésnek különös hangsúlyt ad az a nemrég készült felmérés, amely szerint az észtek a legkevésbé vallásos nemzet a világon. Mindössze 14 százalékuk válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy fontos része-e a vallás a mindennapi életének.
Ugyanakkor az észteket a válság ellenére is jól teljesítő Svédország és Dánia követi, a hívők 17 és 18 százalékos arányával. Norvégia a negyedik 20 százalékkal, ötödik Csehország, ahol ez az arány 21 százalék, míg a franciáknál csak minden negyedik ember tartja magát vallásosnak.
Az EU- tagállamok közül Olaszország, Portugália, Románia és Görögország a legvallásosabbak. Világviszonylatban az ázsiai és afrikai országok vezetnek: Bangladesben és Sri Lankán a hitben élők aránya 99 százalékos, de Kongó, Szenegál, Indonézia, és az Egyesült Arab Emirátusok is előkelő helyen szerepelnek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A 143 országban végzett felmérés alapján bolygónk lakosságának nyolcvan százaléka gondolja úgy: a vallás és a hit fontos szerepet játszik mindennapjaiban.
-
A fizikai üzletek nem tűnnek el, csak átalakulnak: ők nyerték a Visa Boltok Boltja versenyét
Az online kereskedelem térnyerése nem szorította ki a fizikai boltokat, hanem új pályára állította őket.
-
Hajlítható mobil 200 ezerért, erős gaming készülékek – Így tör előre a nubiát is gyártó ZTE a magyar mobilpiacon
A megfizethető innováció a kulcs a ZTE szerint.
-
Magyar trappista: a vásárlók és a tejágazat is jól jár vele (x)
A Sajtszívvel ellátott, hazai trappista megvásárlása kilogrammonként kb. 10 liter magyar tej felvásárlását jelenti a nehéz helyzetben lévő magyar gazdáknak.
Agrárium 2026
Retail Day 2026
Planet Expo és Konferencia – A tiszta energia jövője
Planet Expo és Konferencia – Agrárium a klímaváltozás szorításában







