14 °C Budapest

Jubileumi juttatás az időseknek a társadalmi megbecsülés jegyében!

Pénzcentrum
2008. december 11. 15:00

Az Idősügyi Tanács kezdeményezésére a kormány megalkotta a szépkorúak iránti társadalmi megbecsülésről szóló rendeletét, melynek értelmében 2009-től a személyes köszöntésen túl jubileumi juttatásban is részesülnek a 90, a 95 és a 100 éves magyar állampolgárok.

A magyarországi bejelentett lakcímmel rendelkező idős állampolgárok a köszöntéssel járó okirat mellé a születésnapjuknak megfelelően 90 ezer, 95 ezer, illetve 100 ezer forintos jubileumi juttatásban is részesülnek. A statisztikai hivatal adatai szerint hazánkban jelenleg 1314 fő száz évesnél idősebb állampolgár él.

A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) a szépkor betöltését megelőzően legalább 2 hónappal írásban keresi meg az idős személyt. Az erre a célra rendszeresített űrlapon nyilatkozni kell a személyes köszöntés helyszínéről, a díszokirat postázási címéről és a juttatás utalása érdekében a bankszámlaszámról.

A szépkorú személynek nem kötelező elfogadni a személyes köszöntést, egészségi állapotára való tekintettel, vagy egyéb más okból is lemondhatják azt. A jubileumi juttatást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a KEKKH adatszolgáltatását követő 15 napon belül, de legkorábban a szépkor betöltését megelőzően 5 nappal, külön törzsszámon folyósítja.

Amennyiben a szépkorú személy a hivatali adatközlést követően, de a szépkor betöltése előtt elhalálozik, a kiutalt juttatást nem kell visszafizetni, hanem az összeget a közös háztartásban együtt élt családtag vagy az örökös veheti fel a nyugdíjtörvényben foglaltaknak megfelelően.

A köszöntés és a jubileumi juttatás bevezetése 3 év alatt, fokozatosan, az alábbi ütemezéssel valósul meg:

2009-ben: a 100 évesek és a 100 év felettiek, vagyis az 1909-ben, illetőleg az azt megelőzően született személyek részére 100 ezer forint,

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,2 százalékos THM-el, havi 214 756 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Magnet Bank és az ERSTE Bank, ahol 6,71%, a CIB Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

2010-ben: a 95. életévüket betöltők és a 96-99. évesek, vagyis az 1915-ben, illetőleg az 1911. és 1914. között született szépkorúak részére 95 ezer forint, a 100. évesek, azaz az 1910-ben született személyek részére 100 ezer forint,

2011-ben: a 90. és a 91-94 évesek, vagyis az 1921-ben, illetőleg az 1917. és 1920. között születettek részére 90 ezer forint, a 95. évesek, azaz az 1916-ban született személyek részére 95 ezer forint, a 100. évesek, vagyis az 1911-ben született szépkorúak részére 100 ezer forint jubileumi juttatás kerül kifizetésre.

Személyesen azt a szépkorú személyt köszöntik, aki az adott évben tölti be a 90., 95., illetve a 100. életévét. Azokat a jubileumi juttatásra jogosulttá vált szépkorú személyeket, akik nem 90, 95, vagy 100 évesek, a hivatal a jubileumi juttatásra való jogosultság esedékessége évét megelőző év november 1-jéig keresi meg, majd az adatokat a nyugdíjfolyósítónak adja át, amely a juttatást az átvételt követő 15 napon belül, de legkorábban az esedékesség évének januárjában folyósítja.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság

HR BLOGGER
coachco  |  2026.04.14 16:58
Régen írtam blogbejegyzést. Valahogy nem volt hozzá kedvem. De arra jutottam, így négy év után ezt a...
legacykft  |  2026.04.08 14:55
Egyre több olyan szakemberrel találkozunk, akik csoportokkal dolgoznak, legyen szó önismereti folyam...
hrdoktor  |  2026.03.24 15:00
A menopauza beköszönte sokféle testi panasszal járhat, ezek közül az egyik leggyakoribb az alvás min...
laskainelli  |  2026.01.18 19:19
Van az a reggel, amikor arra ébredsz, hogy már megint vele álmodtál. Pedig már napok, hetek teltek e...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
NAPTÁR
Tovább
2026. április 29. szerda
Péter
18. hét
Április 29.
Zajvédelmi világnap
Április 29.
A tánc világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?