Rengeteg magyar devizahiteles megy külföldre a tartozásai elől. Egy mukaközvetítő cégnél például a jelentkező java része a bedőlt hitel miatt vállalna munkát kint. Ennek hatására már úgy kezdték hirdetni az állásokat, hogy a kinti fizetésből nem tiltathat le a bank, nem vonnak a bedőlt hitel miatt sem. A Pénzcentrum utánajárt, hogy valóban meg lehet-e kerülni a végrehajtót, ha külföldre költözik az adós.
"Magyarországi banki fizetés letiltást, illetve ellehetetlenült devizahitel miatti levonásokat a német fizetésből NEM VONNAK!"
- ezzel a szöveggel kecsegteti a jelentkezőket egy magyar nyelvű németországi álláshirdetés. Mivel sok visszaélés tapasztalható a külföldi munkaajánlatok kapcsán, és ez is amolyan "túl szép, hogy igaz legyen" ajánlatnak tűnt, felhívtuk a céget, hogy mi alapján ígérik a devizahiteleseknek az "eltűnés" lehetőségét.
A hirdetést feladó cégtől Szijj-Wieland Enikőt értük el, aki a magyarországi kapcsolattartó. Ő a Pénzcentrumnak azt mondta, tapasztalataik szerint bár a jogi lehetőség valóban megvan, ténylegesen nem vonják le az összegeket a német fizetésből.
- mondta az Optimum Trend Bt. munkatársa. Úgy látják a munkaközvetítőnél, hogy sok magyar családnak sajnos ez az egyetlen kiút, "nincs mit árverezni, nincs miből letiltani, megélni pedig meg kell valahogy." Főleg a devizahitel áldozatai mennének külföldre dolgozni, a jelentkezők nagyjából 90 százaléka bedőlt devizahiteles.
Jogilag azért egy kicsit más a helyzet, bár Terdik Sándor jogász szerint is van lehetőség megkerülni a végrehajtót: "a gyakorlatban nemigen alkalmazzák a nemzetközi végrehajtást, nem tudják, nincs meg a kiforrott gyakorlata. De például az egyik ügyfelünknek a hollandiai munkabérét is tiltották már le."
A banki ügyekkel foglalkozó jogtanácsos a Pénzcentrum megkeresésére elmondta, Magyarországon is meg lehet kerülni, hogy levonjanak a fizetésből banki tartozás miatt, például ha valaki a minimum öregségi nyugdíjnak megfelelő összeget, 28 500 forintot kap papíron: "ekkor végülis be van jelentve a dolgozó, de nem vonhatnak tőle, a többit megkapja zsebbe." A szakember szerint sem lehetetlen, hogy külföldi mukavállalásba meneküljenek a devizahitelesek:
Ugyanakkor Terdik Sándor aláhúzta: jogilag van lehetőség a végrehajtásra, és külföldön is megtalálják az embert, "ha minden törvényesen működik, és egy olyan vállalkozás jelenti be, ami például Németországban működik és rendelkezik EU-s adószámmal."
Ahhoz, hogy a külföldön megkeresett pénzből is behajtható legyen a tartozás, ki kell állíttatni egy európai végrehajtási okiratot a közjegyzővel - erről már Németh Kinga gyakorló ügyvéd beszélt a Pénzcentrumnak. Szerinte az szokott a kiskapu lenni, hogy nehezen megfoghatóak ezek a munkavállalók, "egy ideig dolgozik valahol, majd továbbáll, lehet, hogy nincs is bejelentve. Nyilván külföldön nehezebb megtalálni ezeket az adósokat, és egy külföldi végrehajtónál is sokkal komplikáltabb egy itthoni ügyvédnek elérnie bármit."
A jogász nem tud bármiféle értékhatárról, amely alatt, vagy felett kezdik csak meg a külföldi eljárást: ha van egy magyar végrehajtható határozat, arra lehet kérni európai végrehajtást - ezt ugyanúgy a közjegyző készíti el, és így már nem kell egy újabb eljárást lefolytatni a másik EU-s országban.
- vázolta Németh Kinga. Ugyanakkor ő is aláhúzta, pontosan attól, ha valakinek van külföldön bejelentett munkahelye, válik jogilag végrehajthatóvá a követelés.
MOST ÉRHETI MEG IGAZÁN LAKÁST, HÁZAT VENNI!
Ha tervezed, hogy ingatlant vásárolsz, akkor most jött el a Te időd! Egyrészt azért, mert a lakáspiaci mutatók szerint egyértelműen megtört az elmúlt évek brutális áremelkedése. Jelenleg leginkább stagnálnak az árak, de van, ahol már árcsökkenést is tapasztalhatunk. Mindeközben a finanszírozási költségek még rekord alacsony szinten vannak. Nem hiszed? Nos, a Pénzcentrum megújult lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 2,74 százalékos THM-el, és havi 81 188 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 3,03% a THM; a Budapest Banknál 3,10%; az MKB Banknál 3,12%; míg az OTP Banknál 3,23%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a K&H Bank, az ERSTE Bank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |