-1 °C Budapest

Brutálisan elszállhat a törlesztő: ez áll mögötte

2015. december 14. 09:01

Akár negyedével is megugorhat egyes autóhitelesek törlesztőrészlete, ráadásul a futamidő is sokkal hosszabb lesz az eredetinél - írja a Magyar Nemzet.

A forintosítás után 20 százalékkal növekedhet a törlesztője, ráadásul a futamidő is három évvel meghosszabbodik egy panaszos autóhitelesnek. Ugyan annál a banknál egy másik adós is hasonlóra panaszkodik: a törlesztője 25 százalékkal emelkedik, a futamidő pedig 4 évvel lesz hosszabb. Azt persze érdemes tudniuk, hogy nem kötelező a forintosítást elfogadniuk, illetve akár különmegállapodást is köthetnek a bankkal.

Hogy kerülhettek ekkora bajba?

A törlesztőrészlet elsősorban azoknak az adósoknak ugrott meg, akik úgynevezett ballon konstrukciót választották. Ez azt jelenti, hogy a havi fizetendő nem nőtt meg az árfolyammozgás miatt, hanem a többletet felhalmozták, ami a futamidőt növelte meg.

A forintosítás szabályai szerint azonban a felhalmozott többletet mostantól nem a futamidő végén kell megfizetni, így nőhet meg a törlesztő.

A futamidő azért tolódhat ki (az eredeti futamidőhöz képest), mert a havi fizetendő nem emelkedhet a végtelenségig a szabályok szerint, ha mégis 25 százaléknál magasabb lenne a részlet, akkor ehelyett a futamidő tolódik ki.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. január 5. 11:48
Papp Réka Kinga csatlakozik az ATV műsorvezetői csapatához. PRK vidám kísérletnek nevezte a fejlemén...
iO Charts  |  2026. január 5. 10:01
Az Estée Lauder részvény (EL) alapadatai, áttekintés The Estée Lauder (EL) története 1946-ban kezdőd...
Holdblog  |  2026. január 5. 08:12
Brutális ralin vannak túl az európai védelmi szektor cégei, egyértelmű hype van az ágazatban. Európa...
Bankmonitor  |  2026. január 4. 16:37
Várhatóan 2026-ban is jelentős lesz a lakossági hitelezés, amelynek az egyik legmeghatározóbb része...
NAPTÁR
Tovább
2026. január 5. hétfő
Simon
2. hét
EZT OLVASTAD MÁR?