Mire számíthat hitelfelvételnél az, akinek nem változott a jövedelme 2023-ban az előző évihez képest?
Elérheti a 900 milliárd forintot a devizahitelesek kártalanításának költsége a pénzügyi rendszerben - ismételte meg az MNB számításait Vonnák Balázs a HírTv-ben. Új információ viszont, hogy az MNB igazgatója szerint ebből 190 milliárd az árfolyamrés költsége a teljes pénzügyi rendszer és 160 milliárd a bankrendszer esetében.
Ha a bankok nem az MNB algoritmusa alapján számolják ki az ügyfeleiknek visszajáró árfolyamrés összegét, a jegybank utasíthatja őket arra, hogy számolják újra azon módszer szerint, amit az MNB helyesnek tart - mondta Vonnák a Magyarország élőben című műsorban. A vita nem odázza el az elszámolást, a bankoknak 60 napjuk van arra, hogy elküldjék módszertanukat az MNB-nek.Még nincs eldöntve, milyen formában kapják vissza az ügyfelek a pénzt, ez szeptemberben dőlhet el az erről szóló törvény alapján. Alapvetően két lehetőség van Vonnák szerint:
- Az ügyfelek tőketartozása csökken
- Készpénzt kapnak
Az, hogy kamatos kamattal kell számolni, senkit nem lephetett meg, a nagy kérdés az volt, hogyan kell felkamatoztatni a régi összegeket - vélte az igazgató, reagálva Csányi Sándor múlt heti szavaira, miszerint meglepődött a bankvezér. A jegybank verzióját, amely a múltbeli túlfizetéseket múltbeli tőketörlesztésként veszik figyelembe, egyeztették az Igazságügyi Minisztériummal - mondta Vonnák. Ez olyan tehát, mintha devizahitel-kamattal kamatoztatnák fel a visszajáró összegeket. A bankrendszer vesztesége tehát nagyobb lehet, mintha pusztán forintkamattal kamatoztatnának. Az MNB számításai szerint azonban nem omlik össze a bankrendszer, van annyi tőkéje, amennyi elnyeli a veszteségeket.
A számításokat részletezve Vonnák közölte:
- A bankok és pénzügyi vállalkozások számára összesen 900 milliárd forintba kerülhet a devizahitelesek kártalanítása.
- Ebből 190 milliárd forint lehet az árfolyamrés miatti kiadás, amiből 160 milliárd forint jut a bankokra. A maradék a kamatemelésekből származik.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Alapanyagtól a vásárlóig: így áll a fenntarthatósághoz a piacvezető kiskerlánc
A Lidl Magyarország a környezettudatosság mellett érvel.
- Gyurcsány Ferenc évet értékel: Nem ellenzéke vagyunk ennek a kormánynak, hanem ellenfele
- Fél órára újra itt a Malév - videó
- Amerika elleni ENSZ-vizsgálatot követel az orosz alsóház elnöke
- Lavina omlott egy turistákkal teli menedékházra
- Új szakok és határidő-változás – fontos információk felvételizőknek
- Csak meghatározott helyeken használhatják az ukránok a német tankokat
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


