14 °C Budapest

A bankszektor és a pornográfia

Pénzcentrum
2009. szeptember 4. 15:30

Nehéz definiálni, mi a pornográfia, de ha látom, tudom, hogy arról van szó - szól a mondás. Ki gondolná, a bankok esetében is létezik hasonló jelenség.

Nem könnyű megállapítani egy bankról, hogy bajban van - emlékezik a tavalyi évre az Economist. A válság előtti két évet áttekintve nem egyszerű olyan indikátort találni, amelyik kellő bizonyossággal jelezte volna egy bankról, hogy az összeomlás veszélye fenyegeti. Akadtak olyan nagyhírű pénzintézetek, amelyek bedőltek, míg kisebb társaik életben maradtak. Süllyedtek el nagyobb arányú tőkeellátottsággal rendelkező bankok, miközben a szerényebb mutatókkal rendelkezők továbbra is üzemelnek. A legegyszerűbb lakossági termékekkel foglalkozó intézetek is néhány esetben csődbe mentek, és a legbonyolultabb származtatott termékekkel kereskedők közül is maradtak talpon szereplők a piacon.

Van viszont egy jellegzetes közös tulajdonsága a legtöbb bukott banknak, mégpedig az, hogy a válság előtt túlzott bizalommal voltak a likvid pénzpiaci eszközök iránt. Ennek köszönhetően ment csődbe a Northern Rock és a Bear Stearns is. Az elmúlt két évtized alatt a nyugati bankrendszerben két és félszer gyorsabban nőtt az eszköz-, mint a betétállomány, ezért kerestek a válság előtt alternatív finanszírozást maguknak a később csődbe ment bankok.

Azok a piaci szereplők, amelyek a hosszú lejáratú eszközeikhez rövid lejáratú forrásokat párosítottak, a válság kirobbanásakor - a kiszáradó források miatt - rövid időn belül kellemetlen helyzetben találták magukat, és az egyéb, nem piaci mentőövek után kellett nyúlniuk. Hogy ez a helyzet ne fordulhasson elő újra, a bankok kénytelenek lesznek hosszú távú források után nézni. Ez azonban a jelenlegi piaci körülmények között nehéz feladat. A források apadását jól jellemzi az a 100 milliárd dollár, amelyet tavaly ősz óta az orosz betétesek vettek ki a brit bankrendszerből.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A piac, részben a bizalmatlansága miatt, jelenleg alkalmatlan elegendő mennyiségű állami garancia nélküli kötvény felszívására. Emellett a betét allokáció várhatóan a jövőben sem fog tudni lépést tartani a hiteligények növekedésével, így a szabályozó hatóságoknak azt kell kitalálniuk, hogyan lehet biztosítani a minél likvidebb piaci eszközöket a következő időkben - szögezi le a brit hetilap.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. április 29. 00:23
Nem követett el bűncselekményt az újságíró az NNI szerint. Panyi Facebookon mondott köszönetet azokn...
Bankmonitor  |  2026. április 28. 09:05
Egyes statisztikák alapján több, mint 500 ezer magyar költözhetett ki külföldre dolgozni az elmúlt é...
Holdblog  |  2026. április 28. 08:02
A következő hetekben, hónapokban dől el, hogy a TISZA által diktált gazdaságpolitika mennyire képes...
ChikansPlanet  |  2026. április 24. 08:00
Egy évtizede még a kihalás fenyegette Szardínián a griffon keselyűket, számuk azonban egy friss méré...
NAPTÁR
Tovább
2026. április 29. szerda
Péter
18. hét
Április 29.
Zajvédelmi világnap
Április 29.
A tánc világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?