Csökkent vagy nem csökkent a hitel?

Pénzcentrum
2008. július 14. 15:00

Nem csupán mindennapjainkban, s az esetleges törlesztőrészletekben érezhető a forint árfolyamának utóbbi időben tapasztalt alakulása, a statisztikára is rányomta a bélyegét. A devizahitelek állománya ugyanis forintban van nyilvántartva, így úgy tűnhet, mérséklődött ezen hitelek állománya - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) legfrissebb adataiból.

Májusban - részben az árfolyam miatt - megtorpant, sőt vissza is esett a bankszektor mérlegfőösszegének növekedése, így az év ötödik havában 25 425 milliárd forintot tett ki, ami közel 2 százalékkal alacsonyabb, mint az előző havi adat.


Hitelek

Csökkenő állomány jellemezte a bankszektor által nyújtott hiteleket is. Az előző hónaphoz képest mind a háztartásoknak, mind pedig a vállalkozásoknak nyújtott hitelállománya csökkent, így az összesített hitelállomány az egy évvel ezelőttihez képest 20,7 százalékkal magasabb, miközben az előző hónaphoz képest 2,39 százalékkal mérséklődött.


A háztartások hitelállománya az összesített állományhoz hasonló mintát mutat devizahitel fronton, ahol az egy évvel megelőzőhöz képest 51,3 százalékkal növekedett májusban az állomány, miközben májushoz képest 2,83 százalékkal csökkent, így az idei év ötödik havában 3597 milliárd forintot tett ki a devizahitelek állománya. Mindeközben a forinthitelek állományában gyakorlatilag nem történt változás.


A lakáshitelek esetében mind a külföldi, mind pedig a hazai devizahitelek állománya mérséklődött, a lakáshitelek állománya így havi szinten 1,76 százalékkal mérséklődött, s májusban 3102 milliárd forintot tett ki.


Betétek

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az idei év ötödik hónapjában csökkent a megtakarítási kedv forint fronton, ugyanis előző hónaphoz képest közel 2 százalékkal mérséklődött a forintbetétek állománya, s így 4199 milliárd forintot tett ki. A devizabetétek esetében enyhe növekedést (0,83%) tapasztalhattunk áprilishoz képest.


Vállalkozások

2008 májusában a vállalkozások forintbetéteinek állománya tovább mérséklődött (2132 milliárd forint), szemben a devizabetétekkel, ahol áprilishoz képest emelkedett a betétek állománya (1423 milliárd forint).

PC BLOGGER & PODCASTER
Kasza Elliott-tal  |  2026. március 7. 16:37
Kicsit megkésve, de csak megszületett a februári update-om is. Adtam, vettem, meg sajnos volt egy os...
MEDIA1  |  2026. március 6. 19:21
A Fővárosi Törvényszék szóvivője szerint 6 nappal elkésett az Index jogorvoslata a Tisza Párt által...
iO Charts  |  2026. március 6. 15:01
A Bitcoin eredeti ígérete a kezdetekben rendkívül vonzó volt: egy decentralizált, független „d...
Holdblog  |  2026. március 6. 09:03
Ezen a héten elemzünk Pekár Dáviddal, Cser Tamással, Szőcs Gáborral és gyengülő forinttal. Milyen pl...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. március 7. szombat
Tamás
10. hét
Ajánlatunk
  • Magyar trappista: a vásárlók és a tejágazat is jól jár vele (x)

    A Sajtszívvel ellátott, hazai trappista megvásárlása kilogrammonként kb. 10 liter magyar tej felvásárlását jelenti a nehéz helyzetben lévő magyar gazdáknak.

KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. március 7. 19:17
Agrárszektor  |  2026. március 7. 19:06