A törpeharcsa, amely egyre nagyobb problémát jelent a hazai vizekben, nemcsak könnyen elkészíthető és ízletes, hanem kiváló fehérjeforrás is. Most ingyen kaphatsz 5 kg-ot!
Összesen több mint másfél millió tonna háztartási hulladékból és földből áll össze jelenleg a tengerszinttől számítva 117 méter magas sándorfalvi úti ,,szeméthegy\", amelyet a tervek szerint 10-12 méterrel tovább magasítanának. A lerakóban és a válogatóban járva kiderült, egyre tudatosabban szelektálják a hulladékukat a szegediek, bár még van hová fejlődni – írja a Délmagyar.hu.
Elbírálás alatt áll egy kérelmünk, amelyben a domb 10 méteres magasítására szeretnénk engedélyt kapni. Elsősorban ugyanis nem vízszintesen, hanem függőlegesen szeretnénk terjeszkedni.
– mondta Biacsi Schön Áron, a Szegedi Hulladékgazdálkodási Nkft. hulladékkezelési és -elhelyezési részlegvezetője.
A szegedi „szeméthegy" jelenlegi tengerszint fölötti magassága 117 méter – Szeged 79 méteren fekszik –, a depó alapja 91 méteren található. Ha megkapják az engedélyt, 127 méteren lesz a teteje, plusz a 2 méteres rekultivációs takaróréteg. A hulladéklerakó négy kazettája mellett egy szomszédos, 2,5 hektáros ötödiket is bevonnának, mert szükség lenne rá. A lakossági fogyasztás növekedésével ugyanis a szemét mennyisége is nő: jelenleg évi 80 ezer köbméter tömörítetlen hulladék érkezik ide. Az új kazettával és a dombmagasítással biztosított, hogy Szeged és másik 32 Csongrád megyei település háztartási hulladékát 2025-ig be tudja fogadni a lerakó.
A „szeméthegy" több mint 1,5 millió tonna anyagból áll össze, legalábbis 2007 júliusa és 2018 decembere között ennyi érkezett a lerakóba. Nem csak kommunális hulladékot tartalmaz, ugyanis a szigorú előírások szerint takarórétegek is vannak a szemétrétegek között. Közelről sincs szaga, inkább egy hatalmas füves dombnak tűnik, amelynek csak a csúcsán látható, hogy valójában miből is áll. A füvet rendszeresen nyírják, és azért nincs szaga a dombnak, mert a bomlás miatt keletkező gázokat és a csurgalékvizet elvezetik.
Miután beérkezik a szelektív hulladék, a sárga zsákok a zsákfeltépőbe kerülnek, onnan a szalagra, majd a dobrostába. Itt válogatjuk le a szerves hulladékot és portalanítunk.
– magyarázta a szakember.
A szemét a válogatócsarnokból kerül a kézi válogatóba, ahol három műszakban nagyjából hatvan ember szedi szét a szelektív szemetet.
Folyamatosan javul a Szegedről érkező szelektív hulladék minősége, egyre inkább figyelnek rá az emberek. De a társasházaknál kitett 1100 literes szelektív gyűjtőkből ide kerülő anyaggal még vannak gondok.
– mondta Biacsi Schön Áron.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A sárga zsákokból is kerül ide papucs, bakancs, használt papír zsebkendő vagy koszos ruha, ezek mind mennek a dombra. A papírra, PET-re, kétféle fóliára, kemény műanyagra, aludobozra és italoskartonra kézi erővel szétszedett hulladék pedig a gépi bálázóba kerül.
Egyet kell megjegyeznie az embereknek a szelektív gyűjtésnél: az üveget külön, a többi újrahasznosíthatót pedig egybe. És öblítsék ki, amit beletesznek, de nem kell patyolattisztára mosni, mert az vízpazarlás.
– adott gyakorlati tanácsot búcsúzóul a szakember.
Tényleg összeöntjük a szelektív hulladékot, amikor elszállítjuk. De nem keverjük össze a kommunálissal, és nem zúdítjuk az egészet a depóba.
– reagált a szakember a városi legendára, amely szerint nincs is értelme a szelektív gyűjtésnek, mert úgyis mindent mindennel összeöntenek.
Az az oka a szelektív hulladék összeöntésének, hogy nem egyszerre telnek meg az egyes hulladékfajták gyűjtőedényei, több körben elszállítani pedig környezetszennyezőbb, mintha így járnak el. Itt úgyis szét kell válogatni. A szeméthegyről itt tekinthetők meg képek.

Horror az ára, így metszd az áfonyát, hogy idén bőséges legyen a termés: 4+1 trükk a sztárkertésztől
Az áfonya termesztése gondos odafigyelést igényel, és az egyik legfontosabb ápolási feladat a rendszeres metszés. Kósa Dániel segítségével most lépésről lépésre megmutatjuk, hogyan csináld!
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


