A szülési szabadság 2025-ben is megilleti az anyákat, sokan viszont nem ismerik az igénylés folyamatát vagy azt, hogyan kapcsolódik mindez más ellátásokhoz, mint a GYED...

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) társadalmi egyeztetésre bocsát egy új jogszabálytervezetet, amely a gyed extra mintájára lehetővé tenné, hogy a csecsemőgondozási díjat (csed) munkavégzés mellett is igénybe lehessen venni.
Jelenleg a csed a szülési szabadság idejére járó, biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátás, amely az édesanya korábbi jövedelmétől függően a naptári napi alap 100 százalékát teszi ki. A jelenlegi szabályozás szerint a csed folyósítása alatt nem végezhető keresőtevékenység. A 24 hetes szülési szabadságból legalább két hetet kötelező igénybe venni, és legfeljebb négy hét eshet a szülés várható időpontja elé.
A javaslat szerint az édesanyák a gyermekük születése után három hónappal (90 nappal) már munkába állhatnának. Ebben az esetben a csed összege 100 százalékról 70 százalékra csökkenne, ugyanakkor az édesanya a munkabére mellett továbbra is jogosult lenne a támogatásra, így összességében magasabb jövedelemhez juthatna.
A kormány tervei szerint a csed extra július 1-jétől lépne hatályba, és nemcsak az új igénylésekre, hanem a folyamatban lévő ellátásokra is vonatkozna.
A közlemény szerint a módosítás célja, hogy az édesanyák könnyebben visszatérhessenek a munka világába anélkül, hogy emiatt elesnének a csedtől. Az új szabályozás különösen azoknak a családoknak nyújthat segítséget, ahol az édesanya a kisgyermek gondozása mellett részmunkaidőben, távmunkában vagy egyéni vállalkozóként is tud dolgozni. Így például olyan szakmák képviselői – fodrászok, kozmetikusok, őstermelők – számára lehet kedvező, akiknek fontos, hogy megtartsák ügyfélkörüket, miközben a gyermekgondozási támogatás egy részét is megőrzik.

Ezt kevesen tudják a saját megtakarításairól: nagyon sok pénzük elúszhat, ha erre most nem figyelnek
A hagyományos 60/40-es befektetési stratégia, amely 60% részvényt és 40% kötvényt tartalmaz, az elmúlt időszakban nem működött a megszokott módon.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


