25 °C Budapest

Fontos adatok a megtakarításainkról "Első" kézből

Pénzcentrum
2009. október 30. 05:40

Mennyit tud félretenni a magyar? A válság hatására jelentősen csökkent a lakosság hitelfelvételi kedve, amit az MNB és a KSH statisztikák is jól tükröznek. Ezzel egyidőben erősödött a megtakarítási hajlandóság, a nemzetközi trendhez hasonlóan a magyarok is egyre nagyobb számban ismerik fel a takarékoskodás fontosságát. Az Erste Bank az IMAS nemzetközi piackutató céggel karöltve feltérképezte a közép-kelet-európai régiót, melynek értékeléskor érdekes megállapításokra jutottak.

Az elsősorban a lakossági megtakarításokra irányuló felmérése szerint honfitársaink 60 %-a nagyon fontosnak tartja a takarékoskodást, de ez nem jelenti azt, hogy a régióban mi rendelkeznénk a legmagasabb arányban megtakarításokkal. A románok is hasonlóan vélekednek, ennek ellenére a két ország ügyfelei a legkevésbé elégedettek a megtakarításaik nagyságával és azok alakulásával.


"A pénzügyi válság hatására a pénzügyi kultúra fejlődésével párhuzamosan a megtakarítások egyre nagyobb szerepet kapnak a régió országaiban, így hazánkban is"- mondta Sztanó Imre, az Erste Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese.

"A lakosság megtakarítási szokásai az Erste országokban" című kutatás eredményei szerint a legjobb megtakarítók az osztrákok, akik átlagosan havi 43 803 forintnak megfelelő eurót tudnak félretenni, míg legkevesebbet a románok, akik mindössze 12 200 forinttal egyenértékű lejt képesek megspórolni.

Az átlagos havi megtakarítás Magyarországon 14 267 forint, a legnépszerűbb megtakarítási formák közé az életbiztosítások, a bankbetétek és a lakáselőtakarékossági szerződések tartoznak. A cseheknél és az osztrákoknál hangsúlyosabb a bankbetétek és a lakáscélú megtakarítások szerepe.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Hatból egy képtelen megtakarítani, további érdekes adatok

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. július 4. 21:03
Váradi Júlia, a közrádió egykori és a Klubrádió jelenlegi szerkesztő-műsorvezetője szerint erősen me...
Holdblog  |  2026. július 4. 08:00
Egyetemistáknak mindig azt mondom, hogy nyissanak egy számlát, ne túl sok pénzzel, trédeljenek, mint...
Bankmonitor  |  2026. július 4. 07:37
Egészségesebbek vagyunk, tovább élünk, a társadalmunk pedig rohamosan öregszik. Emiatt az állami fel...
ChikansPlanet  |  2026. július 3. 08:00
A világ népessége mára meghaladta a 8,3 milliárd főt, miközben sok régióban továbbra is komoly probl...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. július 5. vasárnap
Emese, Sarolta
27. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. július 5. 16:05