Nem túlzás azt állítani, hogy a stressz mára népbetegséggé vált: a magyarok több mint harminc százaléka vallotta egy felmérés alkalmával, hogy szinte folyamatosan nyomás alatt van, szinte állandó stresszben éli a mindennapjait. Hosszú távon azonban ennek súlyos mentális és egészségügyi következményi lehetnek. A szorongásba, depresszióba torkolló stressz egyik fő forrása az anyagi bizonytalanság és az adósságok.
A magyarok egy jelentős része, több mint 30 százalékuk folyamatos stresszben él. A ránk nehezedő nyomásnak különféle összetevői lehetnek: család, munkahely, környezet, társas kapcsolatok, de a pénz, az anyagi helyzet miatti folyamatos aggodalom is rendkívül gyakori.
A pénzügyi problémák okozta stressznek komoly egészségügyi következményei lehetnek: nem csak kognitív működési zavar léphet fel az emberi szervezetben, de idővel komoly betegségek is kialakulhatnak:
-mondta el korábban a Pénzcentrumnak Mogyorósi Rebeka pszichológus, terapeuta.
A stresszhormonoknak, mint amilyen az adrenalin és a kortizol, az emberiség történetének egy korábbi szakaszában fontos szerepe volt abban, hogy túléljük a támadásokat. Mára azonban a támadások száma jelentősen lecsökkent, a hormon és a válaszreakció azonban megmaradt. És rombol.
Aimee Daramus, chicagói klinikai pszichológus szerint a folyamatos stressz az izmokat feszülten tartja, ami komoly fájdalmakat is képes okozni, valamint rontja az immunrendszer működését, ezáltal sok betegséggel szemben érzékenyebbé teheti az egyént - olvashato a HuffPost egyikfriss cikkében.
Hiába vagy intelligens, racionális ember, a pénzügyi stressz rontja a jó döntések meghozatalának képességét. "Stressz alatt csökken a véráramlás és az elektromos aktivitás a frontális és a prefrontalis lebenyben: mivel az agy ezen részei segítenek olyan készségekben, mint a problémamegoldás, a koncentráció, a tervezés és az impulzusszabályozás, az ezen a területen működő korlátozott működés rossz döntéshozatalt eredményezhet" - mondta el a szakember.
Amikor valaki aggódik, esetleg pánikol a pénzügyi helyzete miatt, döntéseid impulzívabbá válnak, a túlélés vezérli. "Gyorsan és határozottan cselekszünk, de nem mindig olyan pontosan, mint nyugodt állapotban" - mondta Daramus.
Tekintettel arra, hogy a pénz életünk ilyen szerves része, az ezzel kapcsolatos állandó aggodalom súlyosabb pszichológiai tünetekhez vezethet:
"A pénz miatt stresszeses állapot nagyon könnyen szorongássá válhat, sőt, akár depresszióba is átcsaphat" - nyilatkozta a lapnak Carla Marie Manly, a kaliforniai klinikai pszichológusa, majd hozzátette, "Bebizonyosodott, hogy például a nagyobb összegű adósságok komoly befolyást gyakorolnak a mentális egészségre, sőt, súlyos esetben öngyilkossági gondolatokhoz is vezethetnek.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
A Pénzcentrum kalkulátorával könnyedén megtalálhatod a legolcsóbb személyi kölcsönt. Íme, itt egy konkrét példa: kalkulátorunkban 2 millió forintos hitelösszeget és 60 hónapos futamidőt adtunk meg. A törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 40 436 forintos törlesztőrészlettel a CIB nyújtja (THM 8,17%), de nem sokkal marad el ettől a Raiffeisen 40 505 forintos törlesztőt (THM 8,97%) ígérő ajánlata sem. Emellett érdemes még megemlíteni az Erste, az MKB, valamint a Cetelem konstrukcióját is. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum személyi kölcsön kalkulátorát. (x)