Donald Trump elnöksége óta az Egyesült Államok folyamatosan a globális figyelem középpontjában áll.

Kevesebb mint öt év múlva a világ eléri az első jelentős mérföldkövet a klíma-akciók terén: 2030-ra teljesíteni kell egy sor zöld célt, amelyek célja a globális felmelegedés legpusztítóbb hatásainak elkerülése. Ezeket a célokat kormányok, Wall Street, a nagy technológiai cégek és a legnagyobb szennyező vállalatok határozták meg, hogy a világgazdaság végre csökkenteni kezdje a légkörben felhalmozódó üvegházhatású gázok mennyiségét. Ennek ellenére a szén-dioxid-kibocsátás tavaly új rekordot ért el, ami azt jelenti, hogy a világ még meredekebb, költségesebb és zavaróbb útra kényszerül, ha 2050-re el akarja érni a nettó zéró kibocsátást - derül ki egy Bloomberg számára végzett kutatásból.
Minden év, amelyben a világ lemarad, növeli az extrém időjárási kockázatokat, amelyek emberek millióit sodorhatják veszélybe, és fenyegethetik a globális gazdasági növekedést. Egy friss értékelés szerint a hőmérséklet 1°C-os emelkedése a világ bruttó hazai termékének 12%-os csökkenésével lenne egyenértékű. „Valódi hatásai vannak az emberekre, a bolygóra, az iparra, a gazdaságokra, ha nem teljesítjük ezeket a célokat” – mondja Sherry Madera, a CDP, egy nonprofit szervezet vezérigazgatója, amely a vállalatokat és a kormányokat ösztönzi klímahatásuk adatainak közzétételére.
A megújuló energia megháromszorozása
Több mint 130 ország egyezett meg a tavalyi COP28-on, Dubajban, hogy 2030-ra megháromszorozzák a megújuló energiaforrások telepítését. Az International Energy Agency adatai szerint a napenergia kapacitása 2010 és 2024 között körülbelül negyvenszeresére nőtt, míg a szélenergia nagyjából hatszorosára bővült.
Ennek ellenére a jelenlegi ütem nem elegendő a célok eléréséhez. Az International Renewable Energy Agency szerint 2024-ben körülbelül fél terawatt megújuló energiaforrást telepítettek világszerte, miközben 2030-ig még 7,3 TW hiányzik. Ez azt jelenti, hogy több mint a világ jelenlegi, közel 9 TW-os teljes villamosenergia-termelési kapacitásának 80%-át kellene felépíteni tiszta energiaforrásokból.
A Big Tech cégek és a nettó zéró kibocsátás
A világ legnagyobb technológiai vállalatainak ambiciózus kibocsátáscsökkentési ígéretei – például a Google és a Meta célja, hogy 2030-ra elérjék a nettó zéró kibocsátást – nehézségekbe ütköznek a mesterséges intelligencia térnyerése miatt. Bár Bill Gates és mások szerint a technológia hosszú távon felgyorsíthatja a klíma-akciókat, az energiaigényes adatfeldolgozás rövid távon késlelteti az előrehaladást.
A Google kibocsátása a legutóbbi éves adatok szerint körülbelül kétharmadával nőtt 2020-hoz képest, a Meta pedig 64%-os emelkedést jelentett. A Facebookot tulajdonló vállalat adatközpontjainak villamosenergia-fogyasztása világszerte több mint egyharmadával nőtt 2023-ban, közel 15 millió megawattórára, és 2019 óta megháromszorozódott. A Microsoft szén-dioxid-lábnyoma 2020 óta több mint 40%-kal emelkedett.
Az Amazon az elmúlt két évben csökkenő szennyezést jelentett, ám megkérdőjelezték a megújuló energia jóváírásokra támaszkodó stratégiáját. Az Apple ezzel szemben arról számolt be, hogy a tiszta energia gyártásban való alkalmazása és a jobb újrahasznosítás révén 2015 óta több mint felére csökkentette kibocsátását.
Az erdőirtás megállítása
Több mint 130 ország vezetői, akik együtt a világ erdeinek 90%-áért felelősek, 2021-ben vállalták, hogy az évtized végéig megállítják és visszafordítják az erdőirtást.
2024-ben azonban 6,4 millió hektár erdő pusztult el, ami 45%-kal magasabb a cél eléréséhez szükséges ütemnél – áll a Forest Declaration Assessment jelentésében. Az erdők kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás elleni küzdelemben, évente milliárd tonna szén-dioxidot kötnek meg, ám egyre sérülékenyebbek: a mezőgazdaság, bányászat, fakitermelés és az erősödő erdőtüzek miatt pusztulnak.
Ahhoz, hogy az erdőirtást 2030-ra meg lehessen állítani, még gyorsabb ütemű csökkentésre lesz szükség, amihez a szegénységet és a kereskedelmi érdekeket is kezelni kell. Brazília példája ezt jól szemlélteti: az Amazonas régió 28 millió lakosának többsége szegény földműves, akik gyakran égetik le az erdőket földművelés céljából. Luiz Inacio Lula da Silva elnök politikája, például a távfelügyelet és a hitelekhez való hozzáférés korlátozása, 2024-ben 50%-kal csökkentette az erdőirtás ütemét Brazíliában.
Új pénzügyi mechanizmusok – például szén-dioxid-kibocsátási kompenzációk és külön alapok – segíthetik az erdők megőrzését. Marina Silva környezetvédelmi miniszter szerint pusztán szabályozással nem érhető el a cél, szükség van olyan finanszírozási megoldásokra, amelyek érdekeltté teszik a közösségeket az erdők védelmében.
Az Európai Unió szigorúbb erdőirtás-ellenes szabványokat vezetett be a kávé, kakaó, szója és marhahús importjára vonatkozóan, ám ezek alkalmazását kereskedelmi partnerek ellenállása miatt egy évvel elhalasztották.
Több elektromos jármű eladása
Az úton közlekedési kibocsátások megszüntetéséhez az elektromos járművek (EV-k) értékesítésének meredeken kell emelkednie. A BloombergNEF előrejelzése szerint az elektromos modelleknek 2030-ra az új autóvásárlások 70%-át kell kitenniük a nettó zéró cél eléréséhez.
Az EV-k eladása pozitív növekedési trendet mutat: idén várhatóan 16,6 millió elektromos autót adnak el, míg 2027-ben ez a szám több mint 30 millió lehet. Az elektromos közlekedés növekedése akár napi 6 millió hordó olaj iránti keresletet is megszüntethet 2030-ra az IEA szerint.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Alapeseti forgatókönyvben, ha a kormányok nem vezetnek be új szabályozásokat, az EV-k az új autóeladások 45%-át teszik majd ki 2030-ra. A 70%-os cél mérsékelt további intézkedésekkel elérhető. A városi buszok és kétkerekűek szén-dioxid-mentesítése már előrébb tart, a háromkerekűek kicsi piaca pedig úton van a cél felé.
Azonban figyelmeztető jelek is akadnak. Néhány kulcspiac értékesítési növekedése lassult, és olyan nagy márkák, mint a Mercedes-Benz, visszafogták terveiket. Egy 14 autógyártóból álló csoport, amely 2023-ban az EV-eladások több mint 40%-át adta, 2030-as céljait 3,3 millió járművel csökkentette.
Még a Tesla is kérdéseket vetett fel stratégiájával: korábbi céljuk, miszerint évente 20 millió járművet adnak el 2030-ra, egy kevésbé konkrét céllá módosult. Jim Rowan, a Volvo Cars vezérigazgatója szerint „az elektrifikáció átmenete nem lesz lineáris, és a vásárlók és piacok eltérő ütemben haladnak." A Volvo ennek fényében elvetette azt a célját, hogy az évtized végére kizárólag plug-in modelleket árusítson.
Csökkenteni a divatipar ökológiai lábnyomát
A divatmárkák és textilipari gyártók célja az energia- és vízfelhasználás, valamint az emisszió csökkentése. A Textile Exchange nonprofit szervezet 45%-os üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentést tűzött ki a szektornak 2030-ra. A gyors divat jelenti a legnagyobb akadályt: „Túl sok ruhát fogyasztunk” – mondta Claire Bergkamp, a szervezet vezérigazgatója.
Az olcsó és trendi ruhák iránti kereslet 2023-ban 124 millió tonnára növelte a globális száltermelést, miközben az egy főre jutó ruhafogyasztás az 1975-ös érték kétszeresére nőtt. A fosszilis alapú poliészter használata és a textil-újrahasznosítás lassú fejlődése tovább nehezíti a helyzetet.
A vízhasználat is jelentős gond: egyetlen pamut póló előállításához akár 2,700 liter víz is szükséges, ami egy ember 900 napos vízigényét fedezné.
A LVMH, amely több luxusmárkát is birtokol, 2030-ig 30%-os vízhasználat-csökkentést vállalt, de fogyasztásuk tavaly nőtt. Hasonló vállalást tett 130 cég, köztük a Marks & Spencer és a Primark, bár vízfogyasztásuk 2022-ben 8%-kal emelkedett.
A fenntarthatóság ára: több, mint számok a papíron
A klímaválság megoldásában egyre világosabbá válik, hogy a vállalások és a valóság között tátongó szakadék nemcsak technológiai vagy pénzügyi akadályokból fakad, hanem mélyen gyökerező társadalmi szokásokból és értékrendekből. A divatipar példája jól mutatja, hogy a fogyasztói igények és a gazdasági érdekek összefonódása hogyan lassíthatja még a legambiciózusabb klímacélok elérését is.
De vajon képesek vagyunk-e szembenézni a kérdéssel: hajlandóak lennénk kevesebbet fogyasztani a bolygónk jövőjéért? Egy gyors divat helyett időtálló darabokat vásárolni, egy gyorsan elérhető megoldás helyett átgondolt döntéseket hozni? A fenntarthatóság ugyanis nemcsak technológiai fejlesztéseken vagy vállalati stratégiákon múlik, hanem azon, hogy mit tartunk igazán fontosnak.
Lehet, hogy a jövő zöldebb világa nem egyszerűen a megújuló energiaforrásokról vagy az újrahasznosított alapanyagokról fog szólni. Hanem arról, hogy merünk-e lemondani, lassítani, és újragondolni mindazt, amit eddig „haladásnak” neveztünk. Mert valódi változást csak akkor érhetünk el, ha a fenntarthatóságot nem célként, hanem alapvetésként kezeljük. És ebben minden egyes döntés számít – akár egy póló vásárlásáról, akár egy autó választásáról van szó.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
-
A Soós Tészta Kft. megbízható minőséget nyújt (x)
A Soós Tészta Kft. több mint 40 éve nyújt kiváló minőségű tésztákat a vásárlók számára, és a KMÉ-védjegyet 26 termékük kapta meg.
-
Vásárlói élmény és innováció a hazai kiskereskedelemben (x)
Második alkalommal rendezték meg február 25-én a Visa Boltok Boltja verseny díjátadóját, amely a kiemelkedő vásárlási élményt nyújtó és innovatív megoldásokat alkalmazó fizikai üzleteket ismeri el.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


