6 °C Budapest
Egy mézelő méh megáll a sárga réti virágágyáson. Álmodozó szöveg tér képek.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

2025. február 24. 14:32

"A fenntarthatóbb életmód az embereket is boldogabbá és egészségesebbé teszi, csak segítségre és megbízható információkra van szükség" - mondta el a Pénzcentrumnak adott interjújában Hegedűs Kristóf, a beeco társalapítója, CEO-ja. A vállalatvezetővel a Brancson éppen futó kampányuk kapcsán beszélgettünk, és olyan témákat érintettünk, mint a globális klímaintézkedések hatékonyságának hiánya, a greenwashing probléma, vagy éppen, hogy tényleg csak a gazdagok hobbija-e a fenntarthatóság.

Pénzcentrum: A globális klímaintézkedések hatékonysága kapcsán egyre több a szkeptikus hang, főként a legnagyobb kibocsátók passzivitása miatt. Ti hogyan látjátok: lehet egy helyi, közösségi kezdeményezés, mint a Beeco, valós hatással a klímaváltozás elleni küzdelemre, vagy inkább csak a klímaszorongás enyhítésében tud segíteni?

Hegedűs Kristóf: Pontosan a legnagyobb kibocsátók passzivitása miatt van szükség a közösségi kezdeményezésekre. Ha felülről nem érkeznek megfelelő hatékonyságú intézkedések, még nagyobb szükség van azokra a helyi, közösségeken alapuló hálózatokra, amik az egyéneket és a fenntartható vállalkozásokat segítik. A Beeco pedig pontosan ezt teszi, hidat épít az egyének és a zöld megoldások között. A jelenlegi helyzetben minden gramm ki nem bocsátott CO2 és minden liter el nem öntözött víz számít, és ebben hatalmas szerepe van az egyénekre építő közösségeknek. A felhasználók szorongásának csökkenése pedig csupán mellékterméke annak a változásnak, amikor az ember elkezd fenntarthatóbban élni és megtapasztalja, milyen kilépni a fogyasztási kényszer mókuskerekéből.

Mi inspirált titeket a Beeco létrehozására? Milyen hiányosságokat láttatok a fenntarthatósági piacon, amire a platformotok választ kíván adni?

Három fő problémát láttunk, amire a Beeco alapítását láttuk megoldásnak. Az egyik az információs zaj, amiben az emberek gyakran elveszettnek érzik magukat, vagy a rengeteg egymásnak ellentmondó információ hatására lefagynak és nem tudják, mit kéne tenniük. Amikor pedig cselekedni akarnak, gyakran nem találják a számukra valóban hasznos információt. A Beeco egyik legfontosabb küldetése, hogy segítsen eligazodni az embereknek mind az online, mind az offline világban.

A következő probléma részben ebből fakad: az emberekben, főleg a fiatalabb generációkban egyre erősebben él a klímaszorongás érzése. Az Unicef kutatásai szerint Magyarországon 10-ből 9 fiatal küzd klímaszorongással. Folyamatos edukációs kampányainkkal, személyes eseményeinkkkel és az applikáció hasznos hétköznapi tippeivel igyekszünk ezen segíteni és kézzelfogható megoldásokat nyújtani. Hiszünk abban, hogy a cselekvés a legjobb megküzdési módszer és ez is, mint sokminden más, közösségben sokkal könnyebb.

A harmadik probléma a fenntartható vállalkozások láthatatlansága a hétköznapi emberek számára. Egyszerűen nem tudjuk, hol vannak a fenntarthatóbb opciók, a szelektív szigetek, csomimentes boltok, közösségi események, ez pedig megakadályoz minket abban, hogy a hétköznapok során fenntarthatóbb döntéseket hozzunk. Ebben segít a beeco mobil appja, ami megmutatja a fenntartható helyszíneket az ország teljes területén.

A fenntarthatóságot gyakran a „gazdagok hobbijaként” emlegetik, hiszen sok zöld termék és szolgáltatás drágább, mint a hagyományos alternatívák. Hogyan tervezitek elérni, hogy a Beeco ne csak a budapesti középosztály számára legyen releváns, hanem egy vidéki, alacsonyabb jövedelmű háztartás is értékes segítségként tekinthessen rátok?

Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. A közösségi médiában tényleg sokszor látunk olyan posztokat, videókat, amik a fenntarthatóságot egyfajta luxus-életmódként mutatják be, pedig valójában a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb, mint a hagyományos fogyasztás.

A tisztítószerek, csomagolásmentes élelmiszerek, használt ruhák rendszerint jelentősen olcsóbbak, mint a nem fenntartható párjuk. Ráadásul a fenntarthatóság egyik alapelve a fogyasztás csökkentése, a tárgyaink teljes kihasználása, megjavítása, újrahasznosítása, amin hosszútávon rengeteget tudunk spórolni. A Beeco egyik célja, hogy ledöntse a tévhiteket a fenntartható életmód körül és megmutassa a hétköznapi fogyasztóknak, hogy zölden élni nemcsak a környezetünknek és az egészségünknek jó, de valójában jelentősen olcsóbb is.

A platformotok a „zöld helyek” térképezésére épül. Hogyan zajlik ennek a folyamata? Milyen kritériumoknak kell megfelelnie egy helynek, hogy felkerüljön a Beeco térképére?

Alapvetően három kategóriába szoktuk sorolni a térképünkön megjelenő helyszíneket. A zöld „köz”szolgáltatások olyan helyek, mint például ivókutak, töltőállomások, szelektív szigetek, amik funkciójukból adódóan fenntarthatóak. Ezeket publikus adatbázisokból tesszük a térképre. A második kategória az olyan vállalkozások, amik működésükből és termékeikből adódóan fenntarthatóak, például csomagolásmentes-boltok, használtruha-boltok, szervízek. Itt ellenőrizzük, hogy az adott vállalkozások valóban a megjelölt termékeket vagy szolgáltatásokat nyújtják, és persze a közösségünkkel együtt dolgozunk minden helyszín validálásán. A harmadik csoport kicsit komplikáltabb, hiszen ezek azok a vállalkozások, akik bár működésükből vagy termékeikből adódóan nem fenntarthatók, mégis nagy erőfeszítéseket tesznek azért, hogy minél kisebb környezeti terhelést okozzanak a gyártási, szállítási és értékesítési folyamataik során.

Jelenleg a térképünkön főként az első két kategória van jelen, a harmadik számára épp most dolgozunk ki egy szigorú fenntarthatósági skálát, aminek célja az is, hogy a felhasználóink számára transzparensen mutassa meg, melyik zöld megoldások mennyire fenntarthatóak.

A startupok életében az egyik legnagyobb kihívás a tőkebevonás. Kik támogatják jelenleg a beeco-t, és mennyire volt nehéz befektetőket találni egy fenntarthatósági projekthez?

A Beeco jelenleg a saját bevételeiből és közösségi finanszírozásból tartja fent magát. Épp fut a Brancs-on egy kampányunk, ahol a beeco app új funkcióinak fejlesztését tudják támogatni az emberek (eseménynaptár, ökolábnyom-számláló, edukatív kvízek).

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Magyarországon nehéz kockázati tőkét bevonni egy társadalmi és környezeti fókuszú, úgynevezett impact startupnak, főleg ha nem aggatja magára a népszerű hívószavakat, mint a mesterséges intelligencia, deep tech vagy szénmegkötés.

zerencsére vannak befektetők itthon is, akik elkötelezettek a valóban innovatív, tényleges pozitív hatással rendelkező startupok iránt, úgyhogy reméljük, velük fogunk együttműködni első körben.

Sok fenntarthatósági projektet ér „greenwashing” vád, miszerint nagyobb cégek csak a saját imázsuk javítása érdekében támogatják őket. Ti találkoztatok már hasonló kritikával, vagy merült fel olyan helyzet, ahol úgy éreztétek, a támogatás inkább marketingfogás lenne, mint valódi elköteleződés?

Nem, nagy hangsúlyt fektetünk rá, hogy a partnereink és a marketingünk is valódi fenntarthatóságot képviseljen. Olyan nagyon ritkán fordult elő, hogy egy cég csak a saját márkája zöldrefestésére akart volna használni minket, és ezeket könnyen ki tudtuk szűrni. Különösen azért, mert a partnereink valóban elhivatottak a fenntarthatóság mellett, tájékozottak, lelkesek és innovatívak. Mellettük nagyon hamar kitűnik, ha valaki nem szívvel-lélekkel csinálja ezt.

Mik a legnagyobb kihívások, amikkel most szembesültök? A magyar piacon vagy épp a szabályozási környezetben láttok olyan nehézségeket, amelyek lassítják vagy akadályozzák a fenntarthatósági kezdeményezéseket?

Gyakran okoz fejtörést, hogyan kommunikáljunk a fenntartható megoldásokról, hiszen egy sokoldalú környezeti, gazdasági és társadalmi problémára rengeteg különböző megoldás létezik, de egyik sem univerzális. Ilyenkor nem könnyű egyszerre motiválni az embereket, hogy próbáljanak ki egy-egy fenntarthatóbb szokást, és közben transzparensnek lenni arról, az adott szokás önmagában nem fogja megoldani a problémát.

Úgy gondoljuk, hogy a fenntarhatóbb életmód egyik kulcsa a helyi vállalkozások együttműködése, rövidebb értékesítési láncok és magas színvonalú edukáció. Az EU-s szintű szabályozás csak lassan lép életbe, és így a vállalatokhoz a fogyasztói igény megteremtésével vagy inkább megmutatásával van út. De sokan még mindig félnek, hogy a fenntarthatóbb termékek forgalmazása, a csomagolóanyagok mellőzése, vagy a rövidebb ellátási láncok hátrányosak lennének számukra. Mi viszont úgy látjuk, egyre fontosabb a fogyasztóknak, hogy valóban fenntartható termékeket és szolgáltatásokat vásároljanak.

Hol látjátok a beeco-t 5 év múlva? Van bennetek ambíció a nemzetközi piacra lépésre, és ha igen, szerintetek egy magyar startup képes lehet-e valódi globális hatást gyakorolni ezen a téren?

Terveink szerint 5 év múlva már számos európai országban elérhetők lesznek az edukatív és közösségi funkcióink. Igyekszünk összetartó és inspiráló közösségeket létrehozni, amik segítik és támogatják egymást! Hisszük, hogy a beeco platformja valódi értéket teremt az emberek számára, és valóban hatással van az emberek attitűdjére, és hosszútávon a környezeti problémákra és akár társadalmi folyamatokra is.

A fenntarthatóbb életmód az embereket is boldogabbá és egészségesebbé teszi, csak segítségre és megbízható információkra van szükség – ezért jött létre a beeco.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 25. kedd
Irén, Írisz
13. hét
Március 25.
A gofri világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33