Ne hagyja a gyereket túl sokat tévézni, asztma lesz a vége!

2009. március 3. 16:00

Azokban a gyermekekben, akik naphosszat a kanapén gubbasztanak a televízió előtt sokkal nagyobb eséllyel fejlődik ki az asztma, mint mozgékonyabb társaikban - derítették ki brit tudósok.

Az eredményeket egy hosszútávú vizsgálat adatai alapján tették közzé, melyben háromezer, 1991-ben és 1992-ben született gyermek légzőszervi egészségét vizsgálták meg időről időre.

Az asztma előfordulásának veszélye három és fél, valamint 11 és fél éves kor között látványosan magasabb volt, mint egyéb életkorokban. A három és fél évesen még makkegészséges gyerekek hat százalékában fejlődött ki a betegség a rá következő nyolc év során.

Közülük azonban megdöbbentően sokan voltak olyanok, akik napi legalább két órát ültek a televízió előtt. A 11 és fél éves tévéfüggő gyerekek körében csaknem kétszer annyian szenvedtek az asztmától, mint a kevesebbet tévézők esetében. Az eredmények megerősítették az orvosokat abban a korábbi hitükben, hogy az ülő életmód és a mozgás hiánya rossz hatással van a légzőrendszer fejlődésére, különösen a tüdőszövetet alkotó simaizmok fejlődésére.

Bár a kutatás a televíziózást tette meg felelősnek a gyermekekben kialakuló asztmáért, természetesen a túl sok számítógépezés, illetve egyáltalán a tunyaság sem tesz jót a légzőrendszernek. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy az elhízás és az asztma között már régóta felfedezték az összefüggést, márpedig a keveset mozgó fiatalok nagy része a túlsúllyal is küzd.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. május 14. csütörtök
Bonifác
20. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Mondd el, mit gondolsz!
Töltsd ki a kérdőívet: segíts formálni a Pénzcentrum jövőjét!
Mégsem