Anglia könnyen elérhető, izgalmas városi élményeket kínál, és ideális választás lehet a hűvösebb, úgynevezett coolcation nyaralásra is.

Balaton vagy olasz tengerpart? A nyaralás közeledtével sok magyar család ismét a jól ismert dilemmával szembesül: maradjanak itthon, vagy vállalják a hosszabb utat és a vastagabb pénztárcát egy mediterrán élményért? A döntéshez érdemes végiggondolni, mennyit kell szánni az utazásra, a szállásra és az étkezésre – mert bár a Balaton és Trieszt között kilométerben nagy a különbség, az árakban már korántsem annyira egyértelmű a helyzet. A 2025-ös szezon friss számait és trendjeit vizsgálva segítünk eldönteni, merre érdemes venni az irányt.
A nyaralás tervezésekor sokan ugyanazt a dilemmát járják körbe: maradjunk itthon a Balatonnál, vagy vágjunk neki az olasz tengerpartnak? A döntést persze nemcsak az élmények, hanem a pénztárcánk is befolyásolja. Ezért megnéztük, 2025-ben hogyan alakulnak a költségek, ha a három legfontosabb tényezőt – az utazást, a szállást és az étkezést – vesszük alapul.
Az utazás költségei között továbbra is jelentős a különbség. A Balatonra egy átlagos fogyasztású autóval oda-vissza nagyjából 300 kilométert kell megtenni, ami a jelenlegi benzinárral számolva körülbelül 14 ezer forintba kerül. Ezzel szemben Trieszt, az egyik legközelebbi olasz tengerparti város Budapesttől 560 kilométerre fekszik, így oda-vissza már 1120 kilométert kell autózni. Ez az út már 53 ezer forint körüli üzemanyagköltséget jelent, amit további útdíjak is terhelnek.
Olaszországban az autópályákon fizetőkapus rendszer működik, nem matricás. A díjakat a megtett táv alapján kell fizetni, amit a lehajtáskor a fizetőkapuknál rendezhetünk. Szlovéniában ellenben matricás rendszer működik. Az 1 hetes autópályamatrica ára személygépkocsira (2A kategória) 2024-ben 16 euró, 6400 forint, a nyúlfarknyi olasz autópályaszakasz még 1,3 euró, 500 forint, így összesen kétszer 7 100 forintot, 14 200 forintot költünk útdíjra.
Ha busszal utazunk, Triesztbe már 29 ezer forinttól elérhetőek a retúr jegyek, így két főnél még mindig az autó lehet a gazdaságosabb megoldás.
Szállás Balaton vs. Olaszország
A szállásárak tekintetében a két úti cél meglepően hasonló képet mutat. A Balatonnál egy kétszemélyes apartman ára július közepén 30 és 60 ezer forint között mozog éjszakánként, míg egy szállodai szoba 50 és 90 ezer forint között érhető el – természetesen a vízpart közelsége és a szolgáltatások szintje jelentősen befolyásolja az árat.
Olaszországban – például Triesztben, Bibionéban vagy Riminiben – hasonló ársávban találunk szállásokat: egy apartman 40–70 ezer forintba, egy hotel 50–90 ezer forintba kerülhet éjszakánként. A prémium kategóriás szállások mindkét helyen 100 ezer forint fölé is kúszhatnak, de az olasz tengerparton gyakrabban találkozhatunk előfoglalási kedvezményekkel és csomagajánlatokkal.
Az étkezés már árnyaltabb képet mutat. A Balatonnál egy lángos ára 2025-ben már elérheti a 2500 forintot, egy egyszerűbb éttermi fogás – például babgulyás vagy lecsó – 3000 forint körül mozog. Egy kétfős vacsora egy középkategóriás étteremben 12–20 ezer forintba kerülhet.
Olaszországban 2025-ben az étkezési és alapvető élelmiszerárak továbbra is a nyugat-európai átlag körül mozognak - legalábbis a Numbeo adatai szerint:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- egy egyszerű étkezés egy olcsóbb étteremben átlagosan 15 euróba kerül,
- míg egy kétfős, háromfogásos vacsora egy középkategóriás helyen már 70 eurót is elérhet.
- egy cappuccino ára 1,68 euró körül alakul,
- egy korsó sör pedig 5 euróba kerül.
A bolti árak sem alacsonyak:
- egy liter tej 1,43 euró,
- egy kiló csirkemell 10,74 euró,
- míg egy kiló marhahúsért akár 17,56 eurót is elkérhetnek.
A zöldségek és gyümölcsök ára is széles skálán mozog – például
- a paradicsom kilója 2,85 euró,
- az alma 2,18 euró,
- egy középkategóriás üveg bor 6 euró körül kapható.
Összességében elmondható, hogy az olaszországi nyaralás során az étkezés és a bevásárlás költségei meghaladhatják a magyar árszintet.
Melyik a drágább?
Végső soron a döntés a te igényeiden múlik. Ha a szállásokat nézzük, nincs szembetűnő árkülönbség a Balaton és az olasz tengerpart között – minden attól függ, milyen kényelmet keresel, és mennyit vagy hajlandó főzni vagy étteremben enni. Olaszországban az étkezés továbbra is költségesebb, főként a népszerű tengerparti városokban, mint Trieszt, amit mi is górcső alá vettünk.
Aki nem tud nyarat elképzelni tengerpart nélkül, annak mélyebben kell a zsebébe nyúlnia – viszont ezt bőven kompenzálhatja egy szerényebb szállás vagy takarékosabb étkezés. Mivel az árak mindkét úti cél esetében elég széles tartományban mozognak, könnyen megtalálhatod azt a megoldást, ami leginkább passzol a pénztárcádhoz és az elképzeléseidhez.
Áremeléssel indul a szezon a Balatonnál
Még tavasszal a Pénzcentrum megkeresésére a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke elmondta: a piaci szereplők természetesen kénytelenek figyelembe venni a gazdasági trendeket, az inflációs hatásokat, a munkaerőpiac és a munkabérek változásait, a turizmusra valóban elmondható, hogy ár-érzékeny szektor. Fekete Tamás szerint az figyelhető meg – és így lesz ez idén is -, hogy a szálláshely szolgáltatók törekednek az optimális megoldásra, és bár üzleti vállalkozásként próbálják minimalizálni a veszteségeket, ennek ellenére üzletpolitikai szempontból elterjedt gyakorlatként a vendégek megtartása érdekében az indokoltnál kisebb mértékben emelnek árat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


