28 °C Budapest

Megmutatjuk a legjobb számlacsomagot: 21 ezer forinttal veri a lista utolsóját!

2010. augusztus 26. 05:22

Nem kellenek milliók az ingyenes számlához Manapság már nem a munkáltatónk határozza meg, hogy hol nyissunk számlát, a banki ajánlatok dzsungelében pedig nehéz eligazodni, kiválasztani a legjobbat. Pedig ha jól választunk, több tízezret spórolhatunk éves szinten a tranzakciós díjakon!

Hányszor szoktam készpénzt felvenni automatában? Hajlandó vagyok-e több kilométert gyalogolni a saját bankom ATM-éig, vagy lusta vagyok, és kiveszek bármelyikből? Csekken fizetem a számláimat, vagy inkább online átutalom, esetleg csoportos beszedést választok? Ilyen, és ehhez hasonló kérdéseket kell megválaszolnunk, ha a számunkra legjobb bankszámlát szeretnénk kiválasztani, éppen ezért nincs is olyan kategória, hogy legjobb bankszámla - hacsak nem kerül minden tranzakció nulla forintba.

Szerencsére ma már mi, ügyfelek is egyre tudatosabban választunk számlacsomagot, figyelünk a különféle díjtételekre, az ár-érték arányra - legalábbis a Raiffeisen ügyfélszokásokat vizsgáló felmérése szerint, ugyanakkor sokan kényelmességből, vagy lustaságból maguk sem tudják, hogy feleslegesen fizetnek havonta akár ezer forintokkal is többet, ugyanazért a szolgáltatásért. Nekik segítünk rendszeres banki számlacsomag-körképünkkel.

Legutóbbi, márciusi piaci körképünk során módosítottunk képzeletbeli ügyfeleink tranzakciós összegein, már csak azért is, mert az elmúlt néhány évben némileg emelkedek a fizetések, de a számlahasználati szokásaink is. A következőkben a kapott ajánlatokat vetjük össze, melyeket 12 bank szolgáltatott. A diákoknak, valamint nyugdíjasoknak szóló számlacsomagokat nem vettük figyelembe, hiszen az átlagos, fizetésből élő ügyfelek esetére voltunk kíváncsiak.

Még egy átlagos ügyfél is nyolcszoros különbséggel találkozhat!

Az általunk felvázolt A-ügyfél 130 ezer forintos havi jövedelemmel rendelkezik, melyet minden hónapban az adott kereskedelmi banknál nyitott számlájára utaltat. A postára járás elkerülése érdekében beszedési megbízást ad a banknak, hogy ezúton egyenlítse ki három közüzemi szolgáltatóval szemben fennálló havi számláját, ezenkívül bankon belül (20 ezer forint) és bankon kívül (26 ezer forintot) is utal át pénzt, mindezt otthonról az interneten keresztül. Készpénzt háromszor vesz fel egy hónapban, kétszer saját ATM-ből (26, illetve 13 ezer forintot) és egyszer idegen ATM-ből 6 ezer forintot.

A tizenkét bank ajánlata közül A-ügyfél számára most már hosszú ideje az Allianz Bank ATM Plusz bankszámlája jelenti a legjobb választást, amely mindössze havi 248 forintba kerül, megnyitása pedig mindössze egy feltételhez kötött: minden hónapban legalább 70 000 Ft egyösszegű átutalásnak kell érkeznie a számlára. Ezzel szemben a legdrágább csomag (A Citibank Citicomfort számlacsomagja), több, mint nyolcszor ennyibe kerül, ami éves szinten 21 324 forintos eltérést jelent.


A dobogó második fokán a KDB Bank Elektronikus számlacsomagja található, mely 515 forint havi költséget jelent használójának, a harmadik legjobb ajánlat pedig a Raiffeisen Bank vadonatúj számlája, a DíjNullázó számla jelenti, mely alig többe, 532 forintba kerül havonta, minden tranzakcióval együtt. Mindkét ajánlat igénybevételének feltétele, hogy havonta legalább 120 ezer forint átutalás történjen a számlára, a Raiffeisen esetében ez azonban két tételben is megtörténhet.

Hogy jön ki a 21 ezer forint?

A következő két táblázatban az A-ügyfél által kezdeményezett tranzakciók díjait foglaltuk össze bankonkénti bontásban.


Számlavezetési díjak esetében igen nagy a szórás: három bank kínál ingyenes számlavezetést - köztük két dobogós is - miközben a Citibank 700 forintot kér el a havonta a számla fenntartásáért, ami megmagyarázza, hogy miért az ő ajánlatuk a legrosszabb épp a piacon.

A közüzemi beszedési megbízások a legtöbb banknál már ingyenesek, azonban a Citibanknál, a KDB-nél, az OTP-nél és a Sopron Banknál ezekért is fizetni kell. Ma már egyre több ügyfél rendezi számláit online módon, így nem meglepő, hogy ez a tranzakció két bank kivételével szintén mindenhol ingyenes, igaz bankon kívülre történő online átutalásért már több, összesen négy bank számít fel díjat.

Talán az egyik leggyakrabban végrehajtott tranzakció, ezért sokak számára mérvadó díjtétel az ATM használaté. Míg a saját ATM használatért egyre kevesebb bank számít fel díjat - legalábbis ami a havi első egynéhány készpénzfelvételt jelenti, addig idegen készpénz-automata használat esetében még mindig találunk horror árakat. Utóbbi esetén a legmagasabb díjat továbbra is az OTP számítja fel, ugyanakkor azt meg kell jegyezni, hogy az OTP a legnagyobb és országosan a legteljesebb lefedettséget biztosító ATM-hálózattal rendelkező bank (2010 első félévének végén több mint 2.017 ATM-et működtetett a bank), vagyis aki OTP bankkártyával rendelkezik, annak elvileg nem nehéz saját ATM-et találnia. A többi, díjat felszámító banknál 250 és 477 forint között szóródik az idegen automata használatának ára.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)


Ha a fenti tételeket összeadjuk, kiderül, hogy a legjobb, illetve a legrosszabb ajánlat havi díja között több, mint nyolcszoros az eltérés, ami pénzben kifejezve 1777 forintot, éves szinten így több, mint 21 ezer forintot jelent.

Egy banknál minden igyen!

B ügyfelünk jellemző tranzakciói nagyjából megegyeznek A ügyfelével, kivéve, hogy valamivel több, 150 ezer forint fizetést vihet haza minden hónapban, a bankban is utal át pénzt az internetes utalás helyett, valamint rendelkezik állandó átutalással. Bár nem tipikus tranzakció, azonban bármikor előfordulhat, hogy meghibásodik az ATM, vagy nincsen benne megfelelő címlet, esetleg otthon felejti a bankkártyáját, ezért a bankfiókban való készpénzfelvételt is szerepeltettük a listán. Ezen kívül 1 szolgáltató felé közüzemi beszedési megbízást is ad.

B-ügyfél banki oldalról tehát egy problémásabb ügyfél, több papírmunkát igénylő tranzakciót hajt végre, így aztán többe is kerül számára a havi számlavezetés. Számára a legkedvezőbb csomagot, köszönhetően annak, hogy eléri a havi 150 ezer forintos jövedelemet, a Citibank TOP díjcsomagja jelenti, amely nulla forintjába kerül.


Míg legutóbbi, márciusi körképünk alkalmával még ötszáz forintnál alig magasabb havi számlahasználati díjat jelentő számlacsomaggal is találkoztunk, addig ma már 700 forint alatt ez semelyik - kivéve Citi - banknál nem jön ki. A dobogó második fokán itt is a KDB Bank végzett, míg harmadik helyre a Sopron Bank került Bázis számlacsomagjával.

Bankfiókban jobb, ha nem veszünk fel pénzt!

Ha a részletes tranzakciós táblázaton végignézünk, láthatjuk, hogy a legnagyobb díjtételt nem a számlavezetés díja, inkább a többi tranzakció jelenti, hiszen még a legdrágább számla is csak havi 390 forintba kerül.


Citibank nullaforintos TOP számlacsomagjában minden hazai forinttranzakció - csatornától és a tranzakciók számától függetlenül - díjmentes, ami igen közkedveltté tette a számlát bevezetése óta. Nem véletlen, hiszen ha csak a papír alapú banki átutalást nézzük, az UniCreditnél ennek darabja 700 forintba kerül, de a K&H Banknál is 600 forinttal büntetik a papírmunkát okozó ügyfeleket.


A fióki készpénzfelvétel oszlopában is horror összegeket látunk, öt bank is 500 forint körüli, vagy a fölötti díjat vet ki ezen tranzakció után.

PC BLOGGER & PODCASTER
ChikansPlanet  |  2025. június 13. 10:20
A biodiverzitás megőrzése nem csupán környezetvédelmi kérdés, hanem egyre inkább gazdasági érdek is....
Holdblog  |  2025. június 13. 09:59
700 ezer kontra 7 milliárd. Az egyik nagyságrendekkel kisebb szám, mint a másik. A számok elvont vil...
KonyhaKontrolling  |  2025. június 13. 07:45
Az előfizetések kérdése a pénzügyi tudatosságban mindig zavart, talán soha nem tudtam eléggé kapcsol...
MEDIA1  |  2025. június 12. 18:36
190 óra beszélgetés és 60 millió megtekintés után véget ért az Elviszlek magammal, a WMN és D. Tóth...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. június 13. péntek
Antal, Anett
24. hét
EZT OLVASTAD MÁR?