3 °C Budapest

Újabb jövedéki adó emelés, egyre csökken az illegális piac

Pénzcentrum
2008. április 25. 08:45

2007 végére 10 százalék alá csökkent az adózatlan dohányipari termékek részesedése a magyar piacon. Ez azt jelenti, hogy egyre kevesebb a csempészáru az országban, köszönhetően a szigorított ellenőrzéseknek - írja a Világgazdaság.

Tavaly 878 millió szállal, 16,8 milliárdra nőtt a legális cigarettapiac, ami a költségevetésnek 325 milliárd forint bevételt jelentett áfából és jövedéki adóból. Korábban a többszöri adóemelések miatt a cigaretta legális forgalma 2004-re jelentősen visszaesett, 2005-ben a feketepiacon kapható termékek a teljes piac 27 százalékát adták.

Ez legfőképpen az ukrán és román árkülönbségeknek volt köszönhető. Annak ellenére, hogy 2006-ban további kétszeres adóemelésnek lehettünk tanúi, a piac helyzete mégsem romlott tovább, ugyanis a szigorított határellenőrzések meghozták eredményüket, lényegesen nehezebbé téve a csempészett cigi átjutását.

A Vám- és Pénzügyőrség tervei szerint 2008-ra 7 százalékra, 2009 végére pedig 5 százalékra szorítanák vissza az illegális piaci részesedését. Erre minden esély megvan, mivel már a 2006/2007-es intézkedések is közel 60 milliárd forinttal gyarapították a költségvetést.

Az idén várhatóan két alkalommal változik majd a cigaretta jövedéki adója, az elsőn már túl is vagyunk, ugyanis április elsejével emelkedett, a második viszont szeptember elsejével lép életbe, amikor a tételes adó ezer szálanként 8050 forintra fog nőni a jelenlegi 7800 forintról, vagyis a cigaretta minimális adója ezer szálanként 14 875 forint lesz.

HR BLOGGER
hrdoktor  |  2023.03.27 06:35
Az alacsony oxigénszinttől a kabin száraz levegőjén át a munka és a magánélet eltolódott egyensúlyái...
perfekt  |  2023.03.22 12:59
Készülnek a számviteli beszámolók, így most a pénzügyi-számviteli munkatársak eléggé elfoglaltak. A...
laskainelli  |  2023.03.22 07:59
A tartós kapcsolatban, mikor túl vannak a párok az építkezés szakaszán és létrejött mindaz, amit cél...
vezetoi-coaching  |  2023.03.21 13:05
Egy angol nyelvű párbeszéd egy AI-val. Semmit se javítottam rajta, még a saját elírásaimat, misspell...
legacykft  |  2023.03.17 19:36
A munkahelyi motiváció kérdése egy nagyon sokat emlegetett téma, már-már „lerágott csont”, de egyben...
Ez a forradalmi újítás veheti el a magyar háziasszonyok munkáját: egy szavuk sem lehet ezután

Nincs bevásárlás, megbízható alapanyagok utáni futkosás és hosszas konyhai előkészület. Nincs morfondírozás, hogy mit együnk ma, az étkezések tervezettek, könnyen elkészíthetőek.

Új ital hódítja meg az országot: átalakulhat a teljes magyar gasztronómia?

Alig egy hónapja indult útjára a Designer Szörp by Gyulai Évi közösségi finanszírozási kampánya a Brancson.

Példátlan összefogás a hazai Kickstarter mellett (x)

A Brancs a hazai piacon egyedi koncepciójával és célközönségével gyakorlatilag indulása óta aktív résztvevője a startup világnak.

Óriási dobásra készül 2023-ban a magyar Kickstarter: ez lehet a válság ellenszere?

Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2023. március 30. csütörtök
Zalán
13. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2023. március 29. 20:57