5000 osztály szűnhet meg

Pénzcentrum
2006. november 3. 10:15

A jövő évben esedékes a közoktatás finanszírozásának átalakítása, melynek következtében 5 000 osztály szűnne meg, százezer diáknak kellene új osztálytársakkal megismerkednie - írja a Magyar Hírlap.

A közoktatási törvényben előírt racionális létszám alatt jelenleg 4 500 általános iskolai, 500 középiskolai osztály működik. Az iskolák, illetve az őket fenntartó önkormányzatok a 2007-es költségvetési törvény javaslata szerint az ajánlott átlaglétszám alapján kapnák a pénzt, így tehát nem érné meg az intézménynek az átlagosnál kisebb létszámú osztály üzemeltetése, s a szükségesnél több tanár alkalmazása.

Az átalakítás jövő év szeptemberétől az első, az ötödik, illetve a kilencedik évfolyamot, a többieket felmenő rendszerben érinti. A változtatás deklarált célja, hogy a jelenlegi szétaprózott rendszert "pedagógiai értelemben is hatékonyabb" váltsa fel.

Árok Antal, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke elmondta, hogy jelenleg is elemzik az új finanszírozási rendszert, így egyelőre még nem tudják, hogy több vagy kevesebb pénzt jelent-e a változás. Az elnök szerint reformra mindenképp szükség van, ám a jelenlegi tervezet is finomításra szorul, mivel hátrányos helyzetbe hozza a kis létszámú iskolákat.

Az elmúlt hetekben kezdődött informális egyeztetésen kiderült, hogy a reformot az államreform-bizottság készítette, ezért az oktatási tárca számára is vannak még fehér foltok az új szabályozásban.

HR BLOGGER
laskainelli  |  2026.06.10 12:47
A határhúzás nehézsége és a napi mikrostressz adagunk összefügg. Van kliensem, aki azt mondja, hogy...
hrdoktor  |  2026.06.02 06:33
Az ételintolerancia hasonló tüneteket okozhat, mint az ételallergia, ezért az emberek gyakran összek...
legacykft  |  2026.05.22 19:14
Az elmúlt években nagyon sok vezetőt támogattunk abban, hogy a vezetői szerepükben minél inkább kite...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. június 16. kedd
Jusztin
25. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. június 15. 20:27